|

استقلال یک امتیاز تا آسیایی شدن فاصله دارد!

پرسپولیس حضور خود در لیگ نخبگان را قطعی کرد و استقلال هم با یک مساوی برابر فولاد پس از سال‌ها دوباره به آسیا برمی گردد.

لینک کوتاه کپی شد

می‌دانیم که از این فصل لیگ نخبگان آسیا یا لیگ الیت جانشین لیگ قهرمانان قاره خواهد شد. شکل سهمیه بندی کشورها برای این لیگ با لیگ قهرمانان آسیا متفاوت بوده و قرار است همه چیز در سطح بالاتری برگزار شود.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از خبرورزشی؛ از سال ۲۰۰۲ که لیگ قهرمانان آسیا جانشین جام باشگاه‌ها و جام جامداران قاره شد، تعداد سهمیه کشورمان متغیر بوده است. در سال‌های ابتدایی تنها دو تیم به این سطح می‌رسیدند که این دو سهمیه به قهرمان لیگ و قهرمان جام حذفی می‌رسید. اما در سال‌های بعد ما ۴ سهمیه را هم تجربه کرده بودیم که شامل قهرمان لیگ و جام حذفی و تیم‌های دوم و سوم لیگ می‌شد. این سال‌های اخیر هم که سهمیه ما ۲+۲ یا ۳+۱ بوده اما برای لیگ الیت این سهمیه ۲+۱ و شاید مهمترین تغییر هم اینجا باشد که دیگر قهرمان جام حذفی سهمیه مستقیم آسیا نمی‌گیرد. دو سهمیه قطعی ایران برای تیم‌های اول و دوم لیگ است و آن سهمیه پلی آف برای قهرمان جام حذفی، به این ترتیب استقلال و پرسپولیس به خاطر حذف از جام حذفی لااقل نگرانی آسیا نداشتند.

در شروع هفته بیست و هفتم پرسپولیس با دو گل هوادار را برد و ۵۹ امتیازی شد تا بالاتر از استقلال ۵۷ امتیازی موقتا به صدر جدول برود. اما اتفاق مهمتر در رفسنجان افتاد که سپاهان مقابل مس به تساوی ۱-۱ قناعت کرد. با این مساوی سپاهان ۴۸ امتیازی شد و با توجه به تنها سه بازی باقیمانده از این فصل و در مجموع ۹ امتیاز، سپاهان تحت هیچ شرایطی به پرسپولیس نخواهد رسید و برای رسیدن به آسیا با سهمیه مستقیم، تنها باید امیدوار به سه شکست متوالی استقلال باشد!

استقلال در حال حاضر ۵۷ امتیاز دارد، یعنی ۹ امتیاز فاصله با سپاهان و این دوشنبه اگر شاگردان نکونام یک مساوی هم از فولاد بگیرند، اختلافشان با سپاهان دوباره دو رقمی شده و سهمیه دوم آسیا به نام آبی‌ها سند خواهد خورد. البته کیست که نداند استقلال مدعی اصلی و جدی قهرمانی در این فصل بوده و هست و مسلماً برای حفظ صدرنشینی در خانه با تمام قوا برای سه امتیاز می‌آید! این یعنی سپاهان باید برای رتبه سوم با تراکتور رقابت کند و برای رفتن به آسیا نگاهش به جام حذفی باشد که آخر همین هفته دیداری حساس با ملوان خواهد داشت. آنجا سپاهان ۳ بازی تا کسب سهمیه آسیا در پلی آف فاصله دارد.

و در نهایت اینکه همه این حرف‌ها به شرطی است که استقلال و پرسپولیس مجوز حرفه‌ای را کسب و اتفاقات سال‌های اخیر دوباره تکرار نشود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

دنیای سلبریتی ها

عصر تکنولوژی

نیازمندی‌ها