این کیک با گاناش محشر میشه

طرز تهیه کیک موکا؛ عشاق شکلات و قهوه بشتابید که براتون ترکیبی زدیم؛ اونم چه ترکیبی!

کیک موکا یه کیک خیلی خوشمزه و دلپذیر که از ترکیب قهوه و شکلات درست میشه به دلیل وجود قهوه شیرینی این کیک نسبت به کیک شکلاتی متعادل تره.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- توی آموزش های قبلی کیک شکلاتی و کیک قهوه رو بهتون یاد دادیم که خوشبختانه با استقبال خوبی از سوی شما عزیزان مواجه شد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم یه کیکی بهتون آموزش بدیم که ترکیبی از قهوه و شکلات باشه؛ این ترکیب خوشمزه و خفن میشه کیک موکا. توی این کیک دو تا طعم قهوه و شکلاتُ در کنار هم داریم به دلیل وجود قهوه شیرینی این کیک نسبت به کیک شکلاتی متعادل تره.

درست کردن کیک برعکس شیرینی اصلا کار سختی نیست اما مثل هر کار دیگه ای یه سری نکات و فوت و فن هایی داره که اگه رعایت کنید در نهایت کیک بسیار خوشمزه و باکیفیتی خواهید داشت پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با دونستن این نکات به نتیجه مطلوب برسید.

مواد اولیه لازم برای تهیه کیک موکا

آرد 1 پیمانه

شکر 1 پیمانه

تخم مرغ 4 عدد

روغن مایع 1/4 پیمانه

پودر کاکائو 1/3 پیمانه

آب جوش 1/3 پیمانه

پودر نسکافه 1/5 قاشق سوپخوری

بکینگ پودر 1 قاشق چایخوری

وانیل 1/2 قاشق چایخوری

نمک 1 پنس (یک پنس مقداری است که بین انگشتان شست و اشاره جای می گیرد)

شکلات تخته ای 150 گرم

خامه صبحانه 150 گرم

طرز تهیه کیک موکا

1- اولین قدم برای درست کردن هر کیکی اینِ که مواد اولیه رو به دمای محیط برسونید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از شروع، همه مواد ُ از یخچال خارج کنید و اجازه بدید به دمای محیط برسن.

2- زرده و سفیده تخم مرغُ از هم جدا کنید حواستون باشه به هیچ عنوان نباید زرده داخل سفیده بشه. اگه تازه کارید شاید این کار براتون کمی سخت باشه پس بادقت انجامش بدید.

تخم مرغ

۳- ابتدا سفیده رو با همزن برقی بزنید وقتی کمی فرم گرفت حدود ۵ دقیقه بعد 2 قاشق غذاخوری شکر بهش اضافه کنید مجدداً با همزن برقی بزنید تا کاملاً فرم بگیره. سفیده رو باید به اندازه‌ای بزنید که وقتی ظرفُ بر می‌گردونید از ظرف جدا نشه یکی از نشانه‌های خوب فرم گرفتن سفیده اینِ که رد پره‌های همزنُ توش ببینید وقتی سفیده خوب فرم گرفت برای اینکه آب نندازه داخل یخچال بزاریدِش.

حواستون باشه موقع فرم دادن سفیده ظرف حاوی سفیده و پره‌های همزن باید کاملاً تمیز، خشک و عاری از هرگونه چربی باشه، اگه غیر از این باشه سفیده فرم نمی‌گیره به همین دلیل معمولاً پیشنهاد میشه اول سفیده رو فرم بدید بعد زرده رو بزنید، چون اگه اول زرده رو بزنید باید پره‌های همزنُ تمیز بشویید و کاملاً خشک کنید بعد سفیده رو فرم بدید.

فرم دادن سفیده تخم مرغ

4- در مرحله بعد زرده تخم مرغ + وانیل + شکرُ با همزن بزنید این موادُ باید به اندازه‌ای هم بزنید که رنگش کرم متمایل به سفید و کشدار بشه. سپس روغن مایع + پودر کاکائوی الک شده + نسکافه‌ای که در آب جوش حل شده و از حرارت افتاده رو به مواد اضافه کنید و در حد مخلوط شدن هم بزنید.

5- سفیده رو از یخچال در بیارید اجازه بدید چند دقیقه بمونه تا با بقیه مواد هم دما شه. فر رو هم روی دمای 180 درجه قرار بدید تا گرم شه.

فر

6- آردُ ۳ بار الک کنید به همراه سفیده کم کم به زرده اضافه کنید. ابتدا مقداری از سفیده رو به زرده اضافه کنید با لیسک به حالت دورانی هم بزنید بعد مقداری از آردُ اضافه کنید و باز به حالت دورانی هم بزنید به همین ترتیب ادامه بدید در این میان نمک و بکینگ پودر رو هم به مواد اضافه کنید.

حتماً باید به صورت دورانی و از یک جهت هم بزنید کار هم زدنُ آرام انجام بدید، اگه خیلی تند هم بزنید پف کیک می‌خوابه موقع هم زدن حواستون باشه همه مواد با هم مخلوط شده باشن و گوله‌های آرد در مواد باقی نمونه.

کیک موکا

7- کف قالب مورد نظر کاغذ روغنی بندازید یا با روغن جامد چرب کنید اگر با روغن مایع چرب کنید می‌سوزه. (اگه خواستید دیواره‌ها رو هم با روغن چرب کنید، حتماً بعد از روغن زدن، دیواره‌ها رو آردپاشی کنید تا مانع پف کردن کیک نشه.) در انتخاب قالب دقت کنید اگر قالب نسبت به مواد کوچیک یا بزرگ باشه نتیجه مطلوبی نمی‌گیرید همیشه باید قالبی رو انتخاب کنید که وقتی مواد کیکُ توش ریختید ۱/۳ از حجم قالبتون خالی بمونه البته همه این موارد نیاز به تجربه داره شاید بار اول متوجه نشید که چه قالبی مناسبِ. وقتی مواد داخل قالب ریختید چند بار قالبُ آرام به زمین بکوبید تا هواگیری بشه. (همیشه موادُ از وسط قالب داخلش بریزید و به صورت یکنواخت در کل قالب پهن کنید.)

کیک موکا

8- قالبُ به مدت 45 دقیقه در طبقه وسط فر با دمای 180 درجه سانتی گراد قرار بدید. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر‌های مختلف متفاوتِ به عنوان مثال اگه تو دستور گفته شده دمای 180 درجه به مدت 45 دقیقه ممکنِ در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نشه البته نگران این موضوع نباشید با چند بار استفاده از فر متوجه میشید که چه دما و مدت زمانی برای پخت کیک‌ها در فر شما مناسبِ.

به گزارش شایانیوز تا 20 دقیقه اول به هیچ عنوان در فرُ باز نکنید، چون پف کیک می‌خوابه بعدش برای اینکه متوجه شید کیک پخته یا نه سیخ چوبی رو داخلش بزنید اگه از مواد کیک چیزی بهش نچسبید یعنی کیک شما پخته. برای امتحان اینکه کیک پخته یا نه، سیخُ از وسط کیک فرو کنید؛ چون دیواره ها زودتر می‌پزه. وقتی کیک پخت قالبُ فوری از فر خارج نکنید، چون وقتی یه دفعه از گرمای زیاد خارج شه به کیک شوک وارد میشه و پفش می‌خوابه پس ابتدا فرُ خاموش کنید بعد درِشُ باز کنید اجازه بدید چند دقیقه داخل فر خاموش بمونه بعد از فر خارج کنید.

کیک موکا

9- بعد از اینکه کیکُ از فر خارج کردید یک ربع بهش زمان بدید تا از حرارت بیفته بعد به آرامی دور قالبُ با کاردک یا چاقو در بیارید سپس روی یک توری برگردونید. توری، پنجره‌ای است که برای برگرداندن کیک به جای سینی استفاده میشه و می‌تونید اون از لوازم قنادی‌ها تهیه کنید. اجازه بدید کیک 1 ساعت روی توری بمونه تا کاملا خنک بشه. اگه داغ باشه و بخواین برشش بزنید خُرد میشه.

طر تهیه گاناش

۱- شکلات تخته‌ای رو به صورت حبه‌ای ریز خرد کنید یا رنده کنید.

۲- خامه صبحانه رو در شیر جوش بریزید روی حرارت ملایم قرار بدید تا گرم شه وقتی از کناره‌ها جوش ریز زد و حالت روان پیدا کرد از روی حرارت بردارید و شکلاتُ بهش اضافه کنید وقتی شکلات در خامه آب شد گاناش آماده است.

کیک موکا

نکات مربوط به گاناش

اگه مقدار خامه و شکلات مساوی باشه گاناش تقریباً روان میشه که میتونید اون روی کیک بریزید اگر نسبت شکلات ۲ برابر خامه باشه گاناش غلیظ میشه که برای کاور کیک و تزیین کیک با قیف و ماسوره مناسبِ اگه میزان شکلات نصف خامه باشد میتونید از گاناش به عنوان سس برای روی کیک استفاده کنید.

اگه می‌خواین گاناشُ طوری روی کیک بریزید که به نظر برسه مایع در حال ریختن از سطح کیکِ باید حدود ۱۰ دقیقه بعد از آماده شدن گاناش که هنوز رقیق و تا حدودی گرمِ اون روی کیک بریزید که در این صورت قطره‌های گاناش تا پایین کیک می‌رسن البته در این حالت ضخامت گاناش کم میشه.

اگه خواستید از گاناش برای تزیین و کاور کیک استفاده کنید باید یک گاناش غلیظ تهیه کنید سپس فرمش بدید به این صورت که بعد از این که چند ساعت داخل یخچال استراحت کرد حدود ۶ تا ۷ دقیقه با دور تند همزن بزنید بعد کیکُ باهاش کاور کنید.

 اگه می خوایید لذت یه کیک خونگی رو بچشید صفحه آشپزی ما رو دنبال کنید

کیک موکا

 

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی