|

ویژگی های تخم مرغ سالم و قابل استفاده

ساده ترین روش تشخیص تخم مرغ تازه از کهنه

تخم مرغ تازه نسبتا سنگین است زرده کاملا منسجم و دایره ای دارد که در نزدیکی مرکز تخم مرغ با لایه ای از سفیده غلیظ و ضخیم نگهداری می شود.

لینک کوتاه کپی شد

گروه آشپزی- تخم مرغ یکی از مواد پر کاربرد در آشپزی و پخت انواع کیک و شیرینی است که علاوه بر خاصیت چسبندگی باعث ایجاد رطوبت، انسجام، حجم دهی، رنگ دهی و طعم دهی هم می شود. همیشه برای استفاده از تخم مرغ باید آن را به دمای محیط برسانید برای این منظور نیم ساعت قبل از شروع کار تخم مرغ را از یخچال خارج کنید و در دمای آشپزخانه قرار دهید اگر عجله دارید می توانید آن را به مدت پنج تا ده دقیقه در آبِ ولرم بگذارید. 

به گزارش «شایانیوز»، در دستورهای شیرینی پزی وقتی صحبت از تخم مرغ می شود منظور تخم مرغی است که وزن بدون پوست آن بین 47 تا 50 گرم می باشد. اگر دیدید در دستوری تخم مرغ قید شده بود، به معنای تخم مرغ کامل است در صورتی که دستور دارای سفیده یا زرده تخم مرغ باشد، سفیده تخم مرغ یا زرده تخم مرغ قید می گردد.

نحوه تشخیص تازگی تخم مرغ

تازگی تخم مرغ نقش مهمی در کیفیت غذا، کیک یا شیرینی دارد. برای تشخیص تازگی تخم مرغ آن را در یک ظرف پر از آب بیندازید اگر به صورت افقی یا مورب ایستاد یعنی تازه است اگر تخم مرغ به صورت عمدی کف ظرف ایستاد یعنی باید زودتر استفاده شود اگر روی آب آمد یعنی فاسد است.

تخم مرغ تازه نسبتا سنگین است زرده کاملا منسجم و دایره ای دارد که در نزدیکی مرکز تخم مرغ با لایه ای از سفیده غلیظ و ضخیم نگهداری می شود تخم مرغ مونده سبک تر است و شناور و ایستاده در آب قرار می گیرد سفیده این تخم مرغ از زرده آن جدا شده و کاملا پهن و مسطح و به صورت رقیق و آبکی است.

how-to-make-eggnog_01

طریقه هم زدن تخم مرغ برای کیک و شیرینی

همان طور که می دانید قدم اول در درست کردن خیلی از کیک ها و شیرینی ها زدن شکر یا پودر قند به همراه زرده تخم مرغ است. به یاد داشته باشید که به محض ریختن شکر روی زرده باید شروع به هم زدن کنید و نباید مواد را منتظر بگذارید. از آن جایی که زرده از پنجاه درصد رطوبت تشکیل شده و شکر آب دوست است، شکر به سرعت رطوبت زرده را جذب کرده و زرده ژله ای می شود. ژله ای شدنِ زرده، باعث بو گرفتن محصول نهایی و درست مخلوط نشدن مواد می شود. 

حین زدنِ زرده یا تخم مرغ کامل، ذراتی که به دیواره ها پاشیده شده و هم نزده باقی می ماند باعث ایجاد بوی بدی در محصول نهایی می شود.  بنابراین همیشه زمان به هم زدن تخم‌ مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با کمک لیسک، تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره‌ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد. در غیر این صورت با وجود اینکه از وانیل و یا اسانس استفاده می‌کنید، باز هم کیک بوی تخم‌ مرغ می‌گیرد. 

cakebiscuit

نصف کردن تخم مرغ

یکی از سوال های رایج در شیرینی پزی نحوه نصف کردن مواد اولیه است. اگر در دستوری عدد تخم مرغ فرد باشد مثلا 3 عدد و بخواهید آن را نصف کنید، نتیجه 1/5 تخم مرغ می شود. برای نصف تخم مرغ کافی است 1 تخم مرغ را در کاسه ای بشکونید، کمی با چنگال بزنید تا بافتش باز شه و بعد 25 گرم از آن را جدا کنید. در واقع ما 1 تخم مرغ کامل را 50 گرم فرض می کنیم و نصفش را 25 گرم. اگر ترازوی آشپزخانه ندارید، تخم مرغ را بعد از هم زدن با قاشق غذاخوری یعنی بزرگ ترین قاشق در سِت پیمانه هایِ اندازه گیری، اندازه بزنید. 1 تخم مرغ بسته به سایز بین 3 تا 4 قاشق غذاخوری می باشد اگر 3 قاشق بود 1/5 قاشق و اگر 4 قاشق بود 2 قاشق از آن را جدا کنید.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی