|

موخوره

هفت علت اصلی که موهایمان موخوره می گیرند؛ راه های پیشگیری

What Causes Split Ends

ما در اینجا قصد داریم تا هفت مورد از عوامل و کارهایی را به شما معرفی کنیم که باعث می شوند موها دچار موخوره و آسیب شوند.

لینک کوتاه کپی شد
1

شایانیوز- اگر بخواهیم صادق باشیم باید اعتراف کنیم که موخوره حقیقتا یک دشمن واقعی برای داشتن موهایی سالم و زیبا می باشد. موخوره می تواند حتا موهایی با زیباترین مدل و زیباترین رنگ را خشک و آسیب دیده به نظر برساند. اما دقیقا چه چیزی باعث می شود که این بلا به سر موهای ما بیاید؟ خب همه ما می دانیم که استفاده زیاد از حد از لوازم حالت دهنده ای که مبنای آنها گرمایش است می توانند در بروز موخوره تاثیر گذار باشند،  استفاده مرتب از رنگ مو نیز همین تاثیر را خواهد داشت اما پس چرا حتی زمانی که به موهای خود استراحت می دهیم باز هم بعد از مدتی دچار مو خوره می شویم؟

قبل از هر چیز برای کسانی که نمی دانند باید بگوییم موخوره در حقیقت به معنای شکافتن ساقه مو می باشد که علت اصلی آن فشار فیزیکی وارد شده به مو است که معمولا بوسیله لوازم گرمایشی و یا نیروی فیزیکی وارد شده می باشد. به عنوان مثال زمانی که موهای شما بهم ریخته هستند و به اصطلاح گره شده اند، شانه کردن پر قدرت و شدید می تواند باعث آسیب، کنده شدن و شکسته شدن مو شود که نتیجه آن بروز موخوره خواهد بود. در حالی که با شانه کردن ملایم می توان از این امر جلوگیری کرد.

Healthy hair

یکی دیگر از دلایلی که می تواند سبب بروز موخوره شود رنگ کردن متعدد و یا فر کردن موها می باشد. فرآیندی که باعث می شود موهای شما بوسیله مواد شیمایی تغییر رنگ دهد و یا به حال فر در بیاید، لایه محافظتی ساقه مو را احاطه می کند و نهایتا مو را ضعیف می کند.

ما در اینجا قصد داریم تا چند مورد از کارهایی را که باعث می شود موها دچار این بیماری شوند با شما به اشتراک بگذاریم.

هفت عامل بروز موخوره:

1.دکلره

مطمئنا همه ما می دانیم که انجام دکلره تا چه اندازه برای موهای ما آسیب زا هستند اما این نیز یک حقیقت است که انگار روشن کردن رنگ مو هرگز از مد نمی افتد و برای داشتن یک رنگ موی خاص و روشن نیز نمی توان از انجام دکلره اجتناب کرد. گاهی حتی برای آنکه بتوان رنگ خاصی را به مو ها بخشید نیاز است که شما چندین بار عمل دکلره کردن را انجام دهید تا موهایتان به پایه برسند. باید بدانید که عمل دکلره در حقیقت با نفوذ مواد شیمیایی به کوتیکول های مو انجام می شود که نتیجه آن از بین رفتن رنگ دانه های طبیعی مو می باشد. نه تنها رنگ را از بین می برد، بلکه ساختار موهای شما را نیز تغییر می دهد.

دکلره کردن بر خلاف طبیعت موهای شماست. اساساً، موهای شما نمی خواهند رنگ خود را تغییر دهند، اما شما در حال مبارزه با رنگ و بافت طبیعی آن هستید تا به ظاهری که می خواهید برسید.

Bleaching

2. هایلایت و رنگ های متنوع

هایلایت کردن و یا رنگ های متنوع آرایشی به اندازه دکلره کردن به موهای شما آسیب نمی رسانند اما همچنان توانایی آن را دارند تا موهای شما را ضعیف و تا حدی تخریب کنند. واقعیت این است که هر فرآیند رنگ کردن مو روش پیچیده ای برای نفوذ به موهای شما برای تغییر رنگ آن دارد.

رنگ های دائمی و کلی:

عملکرد این نوع رنگ ها از طریق باز کردن کوتیکول‌های مو، خارجی‌ترین قسمت ساقه مو، صورت می گیرد تا رنگ بتواند در مو رسوب کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، رنگ با لایه داخلی مو، قشر مو، تعامل می کند و رنگ های آن را از بین می برد. این فرآیند به دلیل اثرات تغییر بافتی که رخ می دهد، می تواند منجر به آسیب مو مانند مو خوره شود.

هایلایت:

برخلاف رنگ های سرتاسری، هایلایت تمام موهای شما را در بر نمی گیرد به همین دلیل ممکن است با خودتان فکر کنید که هایلایت کردن آسیب کمتری به موهای شما می زند اما رنگ های مورد استفاده برای هایلایت کردن حاوی آمونیاک هستند که می تواند به کوتیکول ها آسیب برساند و رطوبت را از بین ببرد. در نتیجه، هایلایت می‌تواند باعث ایجاد موخوره و خشکی مو شود.

اگر رنگ هایی را انتخاب کنید که حاوی آمونیاک نیستند می توانید در حفظ سلامت موهایتان موفق تر باشید.

Highlighting and Dyes

3.موس و اسپری های دیگر

اسپری های نگهدارنده مانند موس و تافت و ژل همگی می توانند آسیب زا باشند. استفاده موقت از آنها ایرادی ندارد اما اگر آنها را بر سطح موی خود اسپری کنید و بدون شست و شو شب را تا صبح سر کنید، قطعا موهایتان آسیب خواهند دید. آنها علاوه بر اینکه حالت طبیعی موی شما را تغییر می دهند باعث می شوند که احتمال شکستگی ساقه ها نیز بالا برود. در نتیجه اگر می خواهید از این دست لوازم شیمیایی برای آراسته کردن موه ای خود استفاده کنید، حتما پیش از خواب موهای خود را بشویید و مطمئن شوید که آنها از سطح موی شما کاملا شسته شده اند.

4.حالت دهنده های حرارتی

آسیب حرارتی می تواند ناشی از سشوار کشیدن و استفاده از اتو مو و بابلیس باشد زیرا اینها باعث تغییر پیوندهای نگهدارنده موهای شما می شود. تحقیقات نشان می‌دهد که هر چه آن‌ها را داغ‌تر کنید و طولانی تر بر موهای خود قرار دهید، سطح موهای شما آسیب بیشتری می‌بیند. در حقیقت آنها باعث می شوند شکستگی و شکاف بیشتری در سطح ساقه موی شما رخ دهد. به همین ترتیب استفاده ی مکرر از این لوازم می تواند منجر به موخوره شود.

5.شانه کردن و لوازم جانبی

شانه کردن بیش از اندازه موها به معنای ایجاد اصطکاک بیش از حد روی موها می باشد که به راحتی منجر به بروز موخوره می شود. ساقه مو تواند بوسیله روش های مختلفی، مانند خشک کردن مو با حوله و یا استفاده از لوازم جانبی مو ها بویژه زمانی که موها خیس هستند، آسیب جدی را متحمل شود. بستن بیش از اندازه موها، شانه کردن زیاد و پر قدرت، بافتن مو ها زمانی که خیس هستند یا خم کردن بیش از حد ساقه مو همگی می توانند منجر به موخوره شوند. در نظر داشته باشید که استفاده از برس و شانه نامناسب نیز می تواند به خودی خود باعث بروز موخوره شود.

Brushing and Accessorizing

6.تغییر حالت مو

تغییر بافت موی طبیعی شما در دو روش بسیار آسیب زا می باشد و می تواند سلامت موهایتان را به خطر بیاندازد یکی لخت کردن موها بوسیله مواد شیمیایی است و دیگری فر کردن موهای صاف بوسیله مواد شیمایی می باشد. ممکن است بخواهید برای مدت طولانی موهایی صاف و بدون وز داشته باشید و برای این کار به سراغ لخت کردن آنها بوسیله مواد شیمیایی بروید و یا اینکه موهایی مجعد داشته باشید اما دوست دارید که داشتن موهایی فر و پر حجم را نیز تجربه کنید؛ در هر دو حالت باید بدانید که آسیب جدی به موهای خود وارد خواهید کرد که یکی از این آسیب ها بروز موخوره می باشد.

این عمل پیوندهای درونی موهای شما را می شکند و آنها را به روشی متفاوت از حالت طبیعی که دارند به هم باز می گرداند. باور کنید که تغییر بافت مو مضرترین روش برای آسیب رساند به سلامت مو می باشد.

Perms

7. آب داغ

اگر برای دوش گرفتن و شستن موهای خود از آب بسیار داغ استفاده می کنید بدانید که جدا موهای خود را در معرض آسیب قرار می دهید. ممکن است به نظر نرسد اما شستن موها با آب داغ یکی از مهمترین دلایل برای ایجاد موخوره می باشد.

چطور می شود موخوره را درمان کرد؟

متاسفانه باید بگوییم که اگر انتهای ساقه موهای شما شکاف بخورد و مو خوره شکل گیرد دیگر کاری نمی توانید انجام دهید و نمی توانید آنها را به حالت اول برگردانید و تنها راه رفع این مشکل این است که موهایتان را کوتاه کنید. به همین دلیل است که کوتاه کردن منظم مو یا به اصطلاح نوک گیری کردن منظم یکی از راه های داشتن مویی سالم و زیبا می باشد.

به خاطر داشته باشید که تنها راه برای خلاص شدن از شر موخوره پیشگیری است و بعد از بروز آن درمانی وجود ندارد. به همین ترتیب داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام روتین های مراقبتی مانند استفاده از روغن های مغذی و مفید برای تقویت مو، بهترین راه ها برای پیشگیری از بروز موخوره می باشد.

برای زندگی ای بهتر، صفحه زندگی سالم ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی