|

6 دمنوشی که هر خانومی باید بلد باشه؛ نشاط آورترین دمنوش های بهاری که ازشون غافل نشووو!

در فصل بهار افسردگی نسبت به سایر فصل ها بیشتر با این دمنوش های گیاهی خونگی جلوگیری کن ازخواب آلودگی و کسالت

لینک کوتاه کپی شد
1

شایانیوز_ بهار برای بسیاری محبوب‌ترین فصل است چرا که طبیعت بسیار زیباست و زمین در حال بیدار شدن از زمستانی طولانی است. شما احتمالا در طول زمستان چای زیادی نوشیده اید تا از سرماخوردگی دور بمانید، اما حالا می‌توانید از دمنوش‌های بهاری لذت ببرید. دمنوش‌های گیاهی تازه برای بهار عالی هستند و می‌توانند شما را در مقابل آلرژی‌های بهاری مقاوم کنند دمنوش‌ها، در دو نوع طبع سرد و طبع گرم وجود دارند که هر کدام از آن‌ها برای افراد محتلف با ویژگی‌های متفاوت دارای خواص مفیدی می‌باشند. فصل که تغییر می‌کند ذائقه ما هم تغییر میکند دم‌نوش‌های گیاهی درواقع داروهای طبیعی هستند که در گذشته از آن‌ها استفاده می‌شده است. دمنوش ها معمولاً از گل، برگ، میوه‌های خشک‌شده و ادویه ‌ها تهیه می‌شوند. می‌توان دمنوش‌ های گیاهی را جایگزین نوشیدنی ‌های پر شکر کرد. بهار بهترین و معتدل‌ترین فصل در میان فصول چهارگانه است در فصل بهار یا گرم شدن تدریجی هوا و طولانی شدن روزها نیاز به نوشیدنی های سرد هم توصیه می‌شود. دمنوش‌ها انواع بسیار زیادی دارند که هر کدام دارای خواص منحصر به فرد خود می‌باشند و از نوشیدن آن میشه لذت برد  بنابراین به معرفی چند مورد از این دمنوش ها برای فصل بهار و تابستان خواهیم پرداخت.

2

دمنوش های فصل بهاری برای کسایی که نمیدونن

دمنوش گل صد تومنی و چای سفید

این دمنوش بهاری مخلوطی از چای سفید و گل صدتومانی بوده دو برگ بالاتر چای سفید و نیز لطیف‌ترین گلبرگ گل صدتومانی را انتخاب کنید. به این ترتیب، دمنوشی منحصربه‌فرد با طعم مغز دانه‌های آجیل و عطری شیرین خواهید داشت. شاید برای کسایی که کنجکاو شدن چرا این گل به نام صدتومن معروف است چون فردی به نام جرج پترویا در یکی از سفرهایش از فرنگ پیاز گلی را به همراه خود آورد و در کاخ مظفرالدین شاه کاشت، زمانی که این گل بزرگ شد و گل هایش باز شدند، مظفرالدین شاه بسیار تحت تاثیر زیبایی و ظاهر آن قرار گرفت و زمانی که متوجه شد پترویا این گل را کاشته ۱۰۰ تومان به او هدیه داد، در آن زمان ۱۰۰ تومان مبلغ بسیار زیادی بود به همین علت نام صد تومانی روی این گل ماند.  همچنین در روایتی دیگر می گویند به دلیل اینکه این گل قبل از انقلاب وارد ایران شد و قیمت هر شاخه آن گران بوده است و در آن زمان واژه صد تومان نشان دهنده گرانی یک جنس بود، به این گل، صد تومانی گفتند.

طرزه تهیه دمنوش صدتومانی و چای سفید

چای سفید، گل صدتومانی این گیاهان را با هم مخطوط کرده همه گیاهان را در یک فنجان ریخته و روی آن را با آب‌جوش بپوشانید، سپس درِ فنجان را بگذارید تا چند دقیقه دم بکشد. سپس صاف کنید و بنوشید.

3

دمنوش علف لیمو و گل شاه پسند

این دمنوش بیشتر حال‌ و هوای گردش در چمن‌زارهای تابستانی را دارد. دمنوشی سبک با عطر و طعم ملایم است که خستگی را از تن شما در می‌کند و از آنجایی که کافئین ندارد، در هر ساعتی از روز می‌توانید از آن لذت ببرید. نوشیدن چای گل شاه‌پسند با لیموترش نیز می‌تواند سبب کاهش سطح استرس شود و پزشکان نوشیدن آن را قبل از انجام کارهای پراسترس مانند امتحان و یا مصاحبه‌های شغلی توصیه اکید می‌کنند.

طرز تهیه دمنوش علف لیمو و گل شاه پسند

نعنا، مریم‌گلی، علف لیمو، گلبرگ‌های رز، گل شاه‌پسند، مقدار کمی اسطوخودوس را همه گیاهان را در یک فنجان ریخته و روی آن را با آب‌جوش بپوشانید، سپس درِ فنجان را بگذارید تا چند دقیقه دم بکشد. بعد از صافی عبور دهید و بنوشید.

4

اسطو خودوس و گل های بهاری

دمنوش اسطوخودوس مخلوط با گل‌های بهاری بسیار سبک بوده و رایحه‌ای دل‌انگیز دارد. این دمنوش بهاری به هضم غذا نیز کمک می‌کند. برای درست کردن ین دمنوش، از هر گیاه فقط ۱ قاشق (چای‌خوری یا غذاخوری)، و از اسطوخودوس ۲ قاشق بردارید. می‌توانید این گیاهان را باهم مخلوط کرده و در ظرفی شیشه‌ای نگه دارید. سپس هر بار که تمایل داشتید، ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری از آن را دم کنید.

طرز تهیه دمنوش اسطو خودوس و گل های بهاری

گلبرگ رز، لمون بالم، برگ قاصدک، اسطوخودوس، گل همیشه‌بهار، شکوفه شبدر قرمز، میوه گل رز یا نسترن، برگ استویا یا عسل. حدود ۱ تا ۲ قاشق چای‌خوری از مخلوط گیاه را در یک فنجان بریزید. رویش را با آب‌جوش بپوشانید و ۵ تا ۱۰ دقیقه درش را بسته تا دم بکشد و روغن‌های فرار گیاهان در آن باقی بمانند.

5

دمنوش گل یاسمن

یاسمن یکی از گل‌های معطر است که رایحه شیرین و شادی‌آور دارد. با نوشیدن آن حس لذت‌بخشی خواهید داشت. می‌توانید به‌جای یاسمن عادی از یاسمن زیتونی که عطر آن ۳ برابر بیشتر از گل یاسمن است استفاده کرده و این دمنوش را می‌توانید از مخلوط یاسمن با چای سوزنی نقره‌ای تهیه کنید.

طرزه تهیه گل یاسمن

گل یاسمن، چای سوزنی نقره ای باهم مخلوط کنید مقداری از گل یاسمن یا مخلوط آن با چای سوزنی را درون یک فنجان آب‌جوش بریزید و درِ آن را بگذارید. بعد از چند دقیقه که دم کشید، آن را صاف کنید و بنوشید.

7

دمنوش بابونه

این دمنوش برای آرامش عالی است. گل‌های ریز بابونه شیرین و خوش‌عطرند و اگر آنها را خشک و دم کنید، طعمی بی‌نظیر خواهید داشت. سبک است و طعم شیرین گل‌ها را دارد. اگر دوست داشتید می‌توانید آن را با اسطوخودوس و نعناع مخلوط کنید تا ببینید چقدر آرامش‌بخش است.

طرز تهیه دمنوش بابونه

مقداری از گل بابونه را در فنجان بریزید و به آن آب‌جوش اضافه کنید. درِ آن را بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه بماند تا دم بکشد. مایع را صاف کنید و بنوشید.

11

دمنوش بهار نارنج

بهار نارنج که در فصل بهار عطرش را احساس می‌کنیم نیز می‌تواند دمنوشی مناسب و آرامش‌بخشی برای این فصل باشد، بهار نارنج طبیعتی گرم دارد. اشتهاآور و برای ضعف اعصاب مفید است.

طرزه تهیه دمنوش بهار نارنج

گل بهار نارنج را در قوری ریخته و به آن معادل ۴ لیوان آب اضافه کنید، مدت زمان ۳۵ دقیقه لازم است تا دم بکشد، سپس دمنوش آماده است. این دمنوش طپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می‌برد و اگر مشکل کم‌خوابی یا بی‌خوابی دارید با خوردن این دمنوش، خواب خوش و آرامی خواهید داشت.

18

چای اسمانتوس 

اسمانتوس، یک نوشیدنی عالی برای بهار است. دمنوش اسمانتوس، از گل‌های سبز رنگ و خشک شده‌ی همین گیاه درست می‌شود. این یک نوشیدنی ملایم با عطر و طعم گلی زیباست که خیلی زود شما را شیفته خودش می‌کند. بهترین زمان لذت بردن از این دمنوش، یک بعد از ظهر بهاریست که با عزیزانتان وقت می‌گذرانید.

طرزه تهیه چای اسمانتوس خشک شده

چای اسمانتوس را از گلبرگ خشک شده این گیاه تهیه می کنند:

2 قاشق غذاخوری گل خشک شده گیاه اسمانتوس را در قوری ریخته و سپس دو فنجان آب جوشیده بر روی آن می ریزیم. 3 تا 4 دقیقه زمان می دهیم تا چای، دم کشیده و آماده شود، سپس از صافی رد کرده و داغ سرو می کنیم.

آخر

برای زندگی ای بهتر، صفحه زندگی سالم ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی