|

صرافی ایمن؟

معرفی ۱۰صرافی غیرمتمرکز جهان بر اساس ارزش قفل شده دارایی‌ها!

در بازار رمزارزها علاوه بر صرافی‌های متمرکزی مثل بایننس، انواع صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارند که فاقد دفتر فیزیکی یا حتی مدیرعامل و مسئول…

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز-هرچند جایگاه فعلی بازار رمزارزها مدیون صرافی‌های متمرکز بزرگی همچون بایننس بوده، ولی همان‌طور که می‌دانید غیرمتمرکز و ناشناس بودن خصیصه اصلی و رسالت نهایی بازار رمزارز است؛ بنابراین حضور صرافی‌های متمرکز با ذات بازار رمزارز که ناشناس بودن است تناقض دارد.به گزارش شایانیوز به نقل از اقتصادآنلاین،به دلیل توسعه‌دهندگان این حوزه شروع به معرفی صرافی‌های غیرمتمرکز یا Decentralized Exchange کردند که به dex مشهور هستند و فارغ از هر نهاد، مسئول و دفتر مرکزی بر اساس داده‌های رمزنگاری شده شبکه بلاک‌چین فعالیت می‌کنند. از آنجا که صرافی‌های غیرمتمرکز بیشتر با ذات حوزه رمزارز هم‌خوانی دارند، هرگونه قانون‌گذاری و محدودیت جهانی در این حوزه باعث جذابیت بیشتر این صرافی‌ها شده و باید در آینده شاهد کوچ سرمایه‌گذاران از صرافی‌های متمرکز به این صرافی‌ها باشیم.

در ادامه گزارش 10 مورد از این صرافی‌ها (بر اساس میزان دارایی قفل شده) معرفی می‌شود.

سان+سواپ

صرافی  curve

کرو فایننس در سال 2020 راه‌اندازی شده است. این صرافی بر روی بستر بلاک‌چین اتریوم فعالیت می‌کند و معمولا بیشتر بر معاملات استیبل کوین‌ها تمرکز دارد. صرافی غیرمتمرکز کرو با 22 میلیارد دارایی قفل شده بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز جهان اس

صرافی یونی سواپ

   صرافی غیر‌متمرکز یونی‌سواپ در نوامبر سال 2018 بر پایه‌ بلاک‌چین اتریوم (Ethereum) شروع به فعالیت کرد. کارمزد تراکنش‌ها در این پلتفرم 0.3 درصد بوده که از طریق توکن‌های مبتنی بر اتریوم مانند ERC20  قابل پرداخت است. کارمزد این صرافی در مقایسه با صرافی‌های متمرکز بسیار پایین‌تر است. حجم معاملات در بستر  Uniswap، به طور مداوم در حال افزایش است و در حال حاضر از محبوب‌ترین صرافی‌های غیر‌متمرکز برای ارز دیجیتال به شمار می‌رود. در بستر این سیستم علاوه بر مبادله‌ کوین‌ها می‌توان از استخر نقدینگی نیز برای کسب درآمد استفاده کرد. این صرافی با ارزش دارایی‌های قفل شده به میزان 8 میلیارد دلار در رتبه دوم این لیست قرار می‌گیرد

سوشی سواپ

صرافی سوشی‌سواپ نسخه بروزرسانی شده یا فورک جدید صرافی یونی سواپ است و بنابراین بر پایه بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند. لذا افرادی که با صرافی یونی سواپ آشنایی دارند می‌توانند از این صرافی نیز استفاده کنند. میزان ارزش قفل شده در این صرافی برابر با 5 میلیارد دلار است

صرافی پنکیک سواپ

این صرافی شباهت زیادی به صرافی یونی سواپ دارد ولی به جای استفاده از شبکه اتریوم، بر روی شبکه بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند. این صرافی در 20 سپتامبر 2020 به وجود آمده است و از آن زمان تا کنون بیش از 4 میلیارد دلار دارایی قفل شده دارد.

صرافی بلنسر

این صرافی در مارس 2020 بر بستر اتریوم ایجاد شد و تا کنون بیش از 3 میلیارد دلار دارایی قفل شده دارد. مهم‌ترین تمایز این صرافی با 4 صرافی قبل به کارکرد بازارساز خودکار برمی‌گردد. هرچند الگوی بازارساز خودکار در صرافی یونی سواپ نیز وجود دارد و در واقع طبق این الگو نیاز به سفارش‌های متعدد افراد برای تامین نقدینگی بازار نیست بلکه بر اساس الگوریتم‌ها، در ازای تامین استخر نقدینگی صرافی، هزینه کارمزدها و دیگر خدمات تامین می‌شود. در صرافی بلنسر برای اولین بار از هشت توکن استفاده شده است که از طریق آنها نرخ قیمت‌ها در استخر نقدینگی کشف شده و به تعادل می‌رسد.

صرافی تریدر جو

با رشد چشمگیر صرافی‌های غیرمتمرکز، شبکه اولانچ نیز برای اینکه از این قافله جا نماند و صرافی تریدر جو (trader joe) را معرفی کرد. هرچند اولانچ قبلا صرافی غیرمتمرکز پانگولین (Pangolin) را به عنوان صرافی غیرمتمرکز اصلی این شبکه معرفی کرده بود، ولی این صرافی با مشکلات جدی روبرو شد که تریدرجو برای حل این مشکلات ایجاد شد و در مدت کوتاهی توانست جای پانگولین را بگیرد. ارزش دارایی‌های قفل شده در این شبکه در حال حاضر بیش از 1.5 میلیارد دلار است

صرافی بنکور

در سال 2017 صرافی شبکه بنکور (bancor) برای اولین بار به عنوان صرافی غیرمتمرکزی معرفی شد که معاملات خودکار سفارش‌گذاری داشت؛ یعنی در این صرافی نیاز به دفتر سفارش یا order book  نبود. ارزش دارایی قفل شده در حال حاضر در این صرافی برابر با 1.43 میلیارد دلار است.

صرافی  Mdex

این صرافی در 19 ژانویه 2021 شروع به کار کرده است اما به دلیل قابلیت‌های جالب‌تر نسبت به دیگر صرافی‌های معرفی شده، در مدت کوتاهی توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. این صرافی بر روی شبکه بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند و تا زمان تنظیم این گزارش بیش از 1.42 میلیارد دلار دارایی قفل شده دارد.

صرافی ریدیوم

صرافی ریدیوم Raydium با ارزش دارایی قفل شده 1.41  میلیارد دلار، در حال حاضر در رتبه 9 بازار قرار دارد و بر بستر سولانا در حال فعالیت است. صرافی ریدیوم تنها صرافی غیرمتمرکز شبکه سولانا است و به دلیل محبوبیت روزافزون سولانا، آینده مناسبی در انتظار این صرافی است.

صرافی سان سواپ

صرافی سان سواپ (SUNSwap) آخرین صرافی غیرمتمرکز این لیست است که در حال حاضر 1.3 میلیارد دلار دارایی قفل شده دارد. این صرافی بر بستر بلاک‌چین ترون فعالیت می‌کند و دلیل نام‌گذاری آن برگرفته از اسم جاستین سان خالق ترون است. پلتفرم سان در نظر دارد استخرهای نقدینگی را گسترش و یکپارچه‌تر کند و در عین حال امکان معامله استیبل کوین‌ها را نیز فراهم کند.

نتیجه‌گیری

در شکل زیر به طور خلاصه تمام اطلاعات مذکور این 10 صرافی ارائه شده است. همان‌طور که گفته شد چون ذات بازار رمزارزها تمرکززدایی و عدم استفاده از واسطه است، پس در صورتی که دنیای رمزارز ادامه‌دار باشد قطعا چشم‌انداز صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار قابل‌توجه خواهد بود و باید شاهد کوچ معامله‌گران از صرافی‌های متمرکز به این صرافی‌ها باشیم.

آخرین اخبار رمزارزها را در صفحه ارز دیجیتال شایانیوز بخوانید.

 

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی