|

کانکس های کوچک اما پرکاربرد

در این مطلب می‌خواهیم در مورد دو نمونه از کانکس‌های پرکاربرد صحبت کنیم: کانکس نگهبانی و کانکس سرویس بهداشتی.

لینک کوتاه کپی شد

یکی از انواع دسته‌بندی کانکس‌ها بر اساس اندازه آنها است. کانکس‌ها بر اساس اندازه هم به‌صورت متراژ و هم به‌صورت بزرگ، متوسط و کوچک دسته‌بندی می‌شوند.

البته شاید نتوان اندازه کانکس را بر حسب کاربری آن تعیین کرد و هر نوع کاربری هم در هر اندازه‌ای قابل ساختن است، اما مثلاً به طور معمول کانتینرها و ویلاهای پیش‌ساخته از جمله کانکس‌های بزرگ هستند؛ و کانکس های هلال احمر و اورژانس را می‌توان در دسته کانکس‌های متوسط در نظر گرفت.

اما در این مطلب می‌خواهیم در مورد دو نمونه از کانکس‌های پرکاربرد صحبت کنیم که معمولاً جزء کانکس‌های کوچک دسته‌بندی می‌شود: کانکس نگهبانی و کانکس سرویس بهداشتی.

البته همان طور که گفتیم مثلاً امکان ساخت کانکس سرویس بهداشتی با شش چشمه و راهرو هم وجود دارد که باعث می‌شود این کانکس به یک کانکس بزرگ تبدیل شود، اما به طور معمول این نوع کانکس‌ها کوچک هستند و از این رو ما آنها را جزء این دسته‌بندی قرار داده‌ایم.

کانکس نگهبانی

کانکس نگهبانی یکی از اساسی‌ترین سازه‌ها برای حفظ امنیت مجتمع‌ها، کارخانه‌ها و مواردی از این دست است. کانکس نگهبانی با ایجاد یک محیط مناسب برای استقرار نگهبانان باعث می‌شود تا این افراد با سهولت بیشتری به وظایف خود بپردازند و در نتیجه امنیت بیشتری برای مجتمع حاصل شود.

image_f5b91a31a20b9ffcb174557b431cb9c655ca58d8

بسیاری از کانکس‌های نگهبانی دید 360 درجه دارند و نگهبان می‌تواند با قرار گرفتن در آنها همه نقاط اطراف را زیر نظر داشته باشد.

همان طور که گفته شد این محصول معمولاً جز کانکس‌های کوچک دسته‌بندی می‌شود، چرا که برای استقرار یک یا حداکثر دو نگهبان طراحی و ساخته می‌شود. اما گاهی نیز شرایط ایجاد می‌کند که تعداد نگهبان بیشتری در محل قرار گیرد و یا این که کانکس نگهبانی به برخی امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی و آشپزخانه هم مجهز شود که این موضوع باعث بزرگ‌تر شدن ابعاد کانکس می‌شود.

کانکس سرویس بهداشتی

یکی دیگر از کانکس‌های نسبتاً کوچک، کانکس سرویس بهداشتی است. کانکس سرویس بهداشتی معمولاً بر اساس تعداد چشمه دسته‌بندی می‌شود، اما بیشتر اوقات به صورت تک‌چشمه و دوچشمه ساخته می‌شود؛ چرا که به طور معمول نیازی به چشمه‌های بیشتر نیست. از سوی دیگر چشمه‌های بیشتر باعث می‌شود تا امکان حمل و نقل کانکس کاهش یابد؛ چیزی که برای این نوع کانکس مسئله مهمی است.

image_94c6346d3b9a92401f3cb827c21ccce2577d21e0

این محصول که با نام توالت پیش ساخته هم شناخته می‌شود کاربرد بسیار زیادی در زندگی انسان‌ها دارد و در مواقع مختلفی به کار می‌آید. به طور مثال، در زمان زلزله، سیل و مانند آن که عده زیادی از مردم بی‌خانمان می‌شوند و نیاز به اسکان موقت و سریع آنها وجود دارد، لازم است که سرویس‌های بهداشتی هم در محل استقرار یابند.

همچنین در مواردی نظیر راهپیمایی‌ها، جشن‌های فضای باز، کاروان‌های پیاده‌روی و ... هم این گونه کانکس‌ها بسیار کاربردی هستند. برخی از توالت‌های پیش‌ساخته خود دارای چرخ هستند و برای جابجایی تنها به یک کشنده نیاز دارند؛ اما برخی از آنها تنها با استفاده از جرثقیل و تریلر قابل جابجایی هستند.

البته به جز این دو نوع کانکس، کانکس‌های دیگری هم هستند که جزء کانکس‌های کوچک دسته‌بندی شوند، اما این دو نوع کانکس بسیار کاربردی و ضروری هستند. امیدواریم با تولید و عرضه بهترین کانکس‌ها در کشور، امکان استفاده هموطنان از این محصولات به سادگی فراهم آید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها