|

فلورنتینو پرز، مردی که کارش را بلد است!

فلورنتینو پرس در آستانه 76 سالگی قرار دارد و نکته جالب این است که او 23 سال از عمرش را در مادرید گذرانده.

لینک کوتاه کپی شد

از سال 2000 تا 2023، به جز سالی که رامون کالدرون، مدیریت رئال مادرید را انجام داد در سال‌های دیگر فلورنتینو پرس به عنوان اصلی‌ترین معمار کهکشانی‌ها در این تیم فعالیت کرده است.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال360؛ پرس در 18 مارس 76 ساله شد و او از دوران زندگی خود را در مادرید گذرانده است. پدرخوانده فوتبال جهان که در سال‌های آخر ذهن خود را با تأسیس سوپرلیگ ساخته، اگر چه افتخاراتی را برای لوس بلانکوس به ارمغان آورده‌ اما در دوران مدیریتش اشتباهات زیادی داشته‌ است.

خروج  رونالدو و نداشتن جایگزین!

کریستیانو رونالدو در سال 2009 به رئال مادرید پیوست و در سال 2018 راهی یوونتوس و در این مدت 438 بار برای بازی در رئال بازی کرد و 450 گل به ثمر رساند‌. او ۴ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا و ۲ قهرمانی در لالیگا را به دست آورد و بهترین گلزن تاریخ سفیدپوشان عنوان می‌شود. مشکلات رونالدو با اداره مالیات به دلیل سوءمدیریت دارایی‌هایش باعث شد او از درخواست افزایش حقوق کند؛ درخواستی که با مخالفت پرس همراه و در نهایت منجر به فروش صد میلیون یورویی او به یوونتوس شد. بازیکنی که به پر کردن کلکسیون افتخارات مادرید و پر شدن خزانه رئالی‌ها کرده به دلیل اختلاف مالی از باشگاه جدا شده و از زمان جدایی رونالدو، رئال سه برابر حقوق مدنظر رونالدو برای جانشینانش خرج کرده است.

نیمکت متزلزل مادریدی‌ها

پرس در تابستان 2003 در تصمیمی عجیب و دیوانه‌وار اعلام کرد قصد ندارد قرارداد ویسنته دل‌بوسکه را تمدید کند و او آخرین فصل خود را پشت سر می‌گذارد. این تصمیم در شرایطی تعیین شد که انتظار می‌رفت دل بوسکه پس از قهرمانی در لالیگا و لیگ قهرمانان برای مدت طولانی در پایتخت اسپانیا در تیم بماند اما در عوض پرس به او پست مدیرفنی تیم را پیشنهاد کرد و دل‌بوسکه این پیشنهاد را یک توهین می‌دانست. این باعث شد تا رختکن رئال جو بدی را تجربه کند. فرناندو هیرو، استیو مک‌منمن و فرناندو مورینتس با تصمیم مدیریت مخالفت کردند  و هر ۳  بازیکن در پایان فصل  سانتیاگو برنابئو را ترک کردند.

پس از دل‌بوسکه، کارلوس کی‌روش دستیار الکس فرگوسن در منچستریونایتد وارد میدان شد و یک فصل بعد او هم از مادرید رفت. فصل 2004 را آنتونیو کاماچو نتوانست شروع کند چرا که او پیرو تصمیمات مدیریت باشگاه نبود. گارسیا رمون در مقطعی کوتاه به عنوان سرمربی مادرید انتخاب شد و  پس از آن نوبت به واندرلی لوکزامبورگو رسید. این چرخش مربیان ادامه‌دار بود و تا سال 2012 و پیش از ژوزه مورینیو، هیچکس بیشتر از ۲ سال در مادرید نماند.

بیرون کردن اولتراهای شهر مادرید

یکی از بزرگترین اشتباهات فلورنتینو پرس در سال 2014 زمانی که تصمیم به خارج کردن اولتراها گرفت، رخ داد. او جریان اولتراهای مادرید را خشونت زده و ایدئولوژی آنها را بهانه کرد. از طرفی مشکل این بود که اکثر آنها از باشگاه بودند و نمی‌توانستند آزادانه اخراج شوند. در نهایت دادگاه مادرید به نفعشان رای داد و باشگاه مجبور شد آنها را به سمت استادیوم بفرستد. 

جوانان و مدیریت ورزشی!

رئال مادرید مدیریت ورزشی ندارد که اهداف بلند مدت و میان مدت تیم را مشخص کند. انتظار می‌رود ستاره‌ها در داخل و خارج از زمین کار خود را انجام دهند و بهترین و پردرآمدترین بازیکنان در مادرید بازی کنند. در چند فصل اخیر، باشگاه برای جذب بازیکنان جوانی که بسیاری از آنها برزیلی هستند، عجله داشته است. فلورنتینو، نیمار آینده را می‌خواهد و با جذب افراد چون اودگارد، سبایوس، یوویچ، رینیر، کوبو و براهیم که از بسیاری از این افراد قرضی بودند، سعی کردم تیم را جوان کند. در ادامه با حضور کاماوینگا، ادر میلیتائو، شوامنی و دیگر استعدادهای اروپایی تیم جوان شد. شاید حضور یک مدیر ورزشی به پرس کمک کند تا باشگاه آینده خود را بسازد.

جنگ پدرخوانده با افسانه‌ها

رابطه فلورنتینو پرس با ستارگان باشگاه هرگز خوب نبوده است. ردوندو  مجبور به ترک مادرید شد چرا که پرس به دنبال جذب لوئیس فیگو بود و قصد داشت با فروش ردوندو مشکلات مالی باشگاه را حل کند. هواداران برای اولین و آخرین بار در تاریخ باشگاه به تظاهرات پرداخت و مخالفت فروش ردوندو بودند. پرس فشار بیشتری به ردوندو آورد تا در نهایت مجبور به ترک مادرید شود. این موضوع در رابطه با لوئیس فیگو هم صدق می‌کند و ستاره پرتغالی فوتبال پس از آغاز مشکلات با پرس تصمیم به خروج گرفت. 

رائول گونزالس پس از آمدن رونالدو و مورینیو در شرایطی کاملاً بی‌سروصدا از رئال مادرید جدا شد چرا که نمی‌خواست برای باشگاه مشکلی ایجاد شود و با فسخ قراردادش راهی شالکه شد. رفتن ایکر کاسیاس نمایشی بود که هر ۲ طرف را در وضعیت بدی قرار داد. مذاکرات اقتصادی در رسانه‌ها پخش می‌شود و در مراسم خداحافظی او کسی نبود تا با بهترین سنگربان تاریخ مادرید خداحافظی کند. رابطه رونالدو و راموس در ادامه به خاطر حقوق و پول بیشتر نابود شد و دیگر ستارگان روزهای کهکشانی مادرید یکی از دیگری از سانتیاگو رفتند و در این بین تنها یک نام طی 23 سال همراه با رئال، طنین اندازه می‌شود و آن فلورنتینو پرس است!

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی