|

فیلم های سانسوری ایرانی! مگه داریم؟ ازون ها که یه زمانی عار بود با خانوم بچه ها ببینی!

CINEMA-SHAYANEWS

برخی فیلم ها در سینمای ایران وجود دارند که دارای منع سنی برای مخاطبان هستند بنابراین بهتر است با در نظر گرفتن قید سنی آن ها را تماشا کنید.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- بارها و بارها پیش آمده که فیلم یا سریالی پخش شده و پس آن عوامل و بازیگران در شبکه های مجازی شروع به گله و شکایت کرده اند، چرا که به گفته ی آن ها فیلم به قدری سانسور شده که از خط اصلی داستان خارج شده و یا شاید توانسته باشد حق مطلب را ادا کند اما جذابیت خود را از دست داده، خب این موضوع انکار نشدنی است که برخی مسئولان در زمینه سانسور گاها سلیقه ای عمل می کنند که بالطبع این موضوع به مذاق نویسنده و کارگردان و حتی تهیه کننده خوش نمی آید. در ابتدا وقتی در گوگل فیلم های منشوری ایرانی را سرچ می کنید و در کمال ناباوری در رابطه با جستجوی شما مطالب مرتبط بر روی صفحه نمایان میشوند گویی به آدم برق وصل شده است، آخر در ایران این موضوع به قدری کمیک به نظر می رسد که در ابتدای امر خیال میکنی برخی سایت ها برای دریافت بازدید همچین تیتری زده باشند، اما باید بگوییم خیر برخی فیلم ها هستند که در تاریخ سینمای ایران از آن ها به عنوان فیلم منشوری یاد شده است.

نکته ای که در رابطه با این فیلم ها وجود دارد، این است که خب در این موضوع باید به سال تولید فیلم هم توجه کنید چرا که برخی هنجارها در جامعه وجود دارند که مختص زمان خاصی هستند و ممکن است در زمان دیگری با تغییر عوامل بسیاری مانند تفکر عامه جامعه این هنجار ها هم دستخوش تغییر شده و یا به کلی ناپدید شوند مانند ممنوعیت گوش دادن به آهنگ های خارجی، خوردن معجون و پوشیدن پیراهن آستین کوتاه زمانی در ایران! خب این هنجار در جامعه ی کنونی ایران نه تنها از بین رفته بلکه بسیار خنده دار به نظر می رسد، اگر فیلم نهنگ عنبر را دیده باشید حتما متوجه شوخی بامزه ی این فیلم با این موضوع شده اید و پس از آن گوشی به دست شده اید و خیلی سریع دلیل ممنوعیت معجون را در ایران سرچ کرده اید! در ادامه ی مقاله با ما همراه باشید که به سراغ برخی فیلم ها خواهیم رفت که در تاریخ سینمای ایران مهر منشوری بر پیشانی آن ها خورده است.

سالن+سینما+3

فیلم های منشوری ایرانی

خب این موضوع آشکار است که فیلم ها در ایران باید با رعایت موازین شرعی و اخلاقی تولید شوند و فیلمسازهای کشورمان با در نظر گرفتن این موضوع وارد عمل می شوند، اما گاهی برخی از فیلم ها وجود دارد که درست است به طور کلی در آن ها سعی شده است قوانین رعایت شود ولی از برخی جهات مشاهده ی آن ها برای برخی از سنین و افراد جامعه که کودکان و نوجوانان هستند مناسب و اخلاقی نمی باشد که در این بخش سعی کرده ایم تعدادی از آن ها را معرفی کنیم.

فیلم در مدت معلوم

این فیلم به کارگردانی وحید امیرخانی در سال 94 اکران شد؛ داستان فیلم در رابطه با یک معلم جوان و مجرد است (با بازی جواد عزتی) که تلاش می کند از راهی که به نظرش درست است دشواری های اجتماعی جامعه ی جوان را از بین ببرد و برای این منظور کتابی در خصوص نیاز های غریزی جوانان و ازدواج های موقت نوشته است و باصحبت در این باره در کلاس های درسش سعی در عملی کردن تئوری خود دارد.

این فیلم قید سنی خورد و برای افراد زیر دوازده مناسب نمی باشد اما چرا؟ فیلم به طور واضح به مسائل جنسی جوانان پرداخته و از مزایای ازدواج موقت سخن به میان می آورد و مشخص است که این موضوعات مناسب همه ی سنین جامعه نمی باشد و حتی می شود گفت که ممنوعیت سن مخاطبان آن می توانست ببیشتر از 12 سال هم باشد.

این فیلم فروش بسیار خوبی در گیشه داشته است ولی به جرئت می توان گفت این موضوع به دلیل سوژه قوی فیلم بوده است و نه به دلیل منع سنی که برای آن وجود دارد.

در مدت2

فیلم مصائب شیرین

این فیلم به کارگردانی علیرضا داوودنژاد در سال77 اکران شد؛ داستان فیلم در رابطه با عشق و دلدادگی دو جوان بود که دختر دایی و پسر عمه بودند و به طور کلی داستان به چالش های دوران بلوغ پرداخته است. این فیلم از اولین فیلم ها در سینمای ایران بود که قید سنی می خورد و تماشای آن برای افراد زیر 18 سال مناسب نبود با وجود این که فیلمساز این موضوع را با رعایت موازین اخلاقی و حفظ حرمت ها به تصویر کشیده بود ولی مسئله زمان است؛ یعنی در آن زمان بازگو کردن مسائل مربوط به بلوغ یک نوع تابو شکنی در جامعه محسوب می شود. فیلم بعدی این کارگردان هم با نام (بچه های بد) نیز با قید سنی موفق به اخذ پروانه نمایش شد.

مصائب

فیلم آتشکار

این فیلم به کارگردانی محسن امیریوسفی در سال 89 اکران شد؛ موضوع فیلم در رابطه با یک کارگر (حمید فرخ نژاد) است که به اجبار همسرش می بایست زیر تیغ جراحی رفته و عمل وازکتومی انجام دهد. نویسنده این فیلم را زمانی که کنترل جمعیت از دغدغه های مسئولان بود به تحریر درآورده است. این فیلم دو سال آرشیو شد و سپس با قید سنی، روی پرده رفت زیرا شوخی هایی که در فیلم با ارتباط میان زن و مرد شده بود مناسب همه ی سنین نبود. تماشای این فیلم برای افراد زیر 16 سال مناسب نمی باشد.

آتشکار

پارک وی

پارک وی به کارگردانی فریدون جیرانی در سال 85 به روی پرده رفت؛ این فیلم در زمره فیلم های ترسناک ایرانی قرار دارد در رابطه با دختری است ناز پرورده که عاشق جوان بازیگوش و به قول گفتنی قرتی می شود و پس از ازدواج به علت رفتارهای مشکوک پسر و مادرش پی می برد که وارد خانواده ی درستی نشده و مادر و پسر هر دو از مشکل روانی رنج میبرند و باید از این مخمصه خلاص شود.

این فیلم به علت پرداختن به موضوع انسان هایی که تعادل روانی ندارند و رفتار های نابهنجار و خشن از خود نشان می دهند قید سنی خورد و تماشای آن در آن زمان برای افراد زیر 16 سال مناسب نبود.

پارک وی

سخن پایانی

سعی کردیم نمونه ای از فیلم های ایرانی دارای قید سنی را با ذکر علت برای شما بازگو کنیم اما نکته ای که وجود دارد این است که شاید تماشای برخی از این فیلم ها امروز و در این لحظه دیگر منع سنی نداشته باشد مانند پارک وی و نکته دیگر میزان فروش این فیلم ها است که می توان گفت برخی از آن ها صرفا به علت ممنوعیت سنی که داشتند مخاطب بسیاری جذب کردند. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

اگر به تماشای فیلم و سریال علاقه دارید صفحه سریال و سرگرمی ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی