|

چرا باید هندوانه بخوریم؟!

هفت مزیت سلامتی هندوانه؛ خوشمزهِ آبداری که نمیشه ازش گذشت

هندوانه میوه ای خوش طعم و آبدار است که دلایل قانع کننده ای برای خوردن آن در فصل تابستان وجود دارد، البته جدای از طعم شیرین و خنکی دلپذیرش.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- هندوانه یکی از محبوب ترین و دلچسب ترین میوه های تابستانی است که بسیار هم در بین مردم طرفدار دارد اما جدای از طعم شیرین و بی نظیری که دارد و حس خنکی ای که پس از خوردن ان ایجاد می شود، دلایل قانع کننده ای وجود دارد برای اینکه چرا باید در تابستان حتما هندوانه را در دسته ی اصلی ترین میوه های مصرفی خود قرار دهیم و چرا خوردن آن تا به این اندازه اهمیت دارد.

هفت فایده هندوانه برای سلامتی:

1.به شما کمک می کند هیدراته بمانید

در قدم اول مگر شما به دلیلِ قانع کننده تری از این نیاز دارید که هندوانه به هیدراته ماندن شما کمک می کند؟! تنظیم دمای بدن، عملکرد طبیعی اندام ها، تحویل مواد مغذی به سلول ها و هوشیاری تنها برخی از فرآیندهای بدن هستند که به هیدراتاسیون کافی متکی هستند، به همین دلیل هم خیلی مهم است که شما همیشه آب کافی بنوشید و خوراکی ها و نوشیدنی هایی را مصرف کنید که آب مورد نیاز بدن شما را تامین کنند.

هندوانه از 92 درصد آب تشکیل شده است و دقیقا به همین دلیل هم گزینه یا عالی برای مصرف روزانه و کمک به هیدراته ماندن است. از طرفی دیگر چنانچه که هندوانه محتوای آب بالایی دارد کالری بسیار کمی را در کل شامل می شود که باعث می شود شما با خوردن آن زمان زیادی احساس سیری داشته باشید.

چرا باید هندوانه بخوریم؟!

2. مملو از مواد مغذی و ترکیبات مفید می باشد

به گزارش شایانیوز، هندوانه منبع بسیار عالی ای از انواع مواد مغذی از جمله پتاسیم، منیزیم و ویتامین های A و C می باشد، همچنین منبع غنی از سیترولین نیزهست، اسید آمینه ای که می تواند باعث بهبود عملکرد ورزشی شما شود.

3. به سلامت پوست شما کمک می کند

هندوانه سرشار از ویتامین C و A می باشد که هر دو آن ها برای سلامت پوست بسیار مهم هستند. ویتامین C چه زمانی که خورده می شود و چه زمانی که به صورت موضعی مصرف می شود به پوست شما کمک می کند تا کلاژن سازی کند و به این ترتیب از پوست شما در برابر ایجاد چین و چروک و خشکی در امان نگه می دارد. از طرف دیگر ویتامین A نیز برای پوست سالم بسیار مهم می باشد چرا که به ایجاد و ترمیم سلول های پوستی کمک می کند.

4.از شما در برابر برخی از انواع سرطان محافظت می کند

هندوانه منبع خوبی از برخی ترکیبات گیاهی نظیر لیکوپن و کوکوربیتاسین E می باشد که اثرات ضد سرطانی دارند. اعتقاد بر این است که لیکوپن با کاهش سطوح خونی فاکتور رشدِ شبه انسولین، هورمونی که تقسیم سلولی را تقویت می کند، همراه است و به این ترتیب می تواند از بروز برخی سرطان ها مانند سرطان روده بزرگ جلوگیری نماید. علاوه بر این، کوکوربیتاسین E ممکن است رشد تومور را با ترویج اتوفاژی سلول‌های سرطانی مهار کند. لازم به ذکر است که اتوفاژی فرآیندی است که در آن بدن شما سلول های آسیب دیده را حذف می کند.

چرا باید هندوانه بخوریم؟!

5.سلامت قلب را بهبود می بخشد

همان طور که قبل تر نیز اشاره کردیم هنودانه حاوی سطح قابل توجهی از لیکوپن می باشد که می تواند به کاهش کلسترول و فشار خون کمک نماید، همچنین می تواند به آسیب اکسیداتیو ناشی از سطوح بالای کلسترول نیز کمک نماید. علاوه بر آن هندوانه حاوی سیترولین نیز یم باشد که سطح اکسید نیتریک را در بدن افزایش می دهد؛ اکسید نیتریک نیز به انبساط عروق خونی شما کمک می کند و منجر به کاهش فشار خون می شود.

6.سلامت هضم را بهبود می بخشد

هندوانه حاوی مقدار زیادی آب و مقدار کمی فیبر می باشد که هر دو این موارد برای هضم سالم ضروری هستند. فیبر باعث می سود که عملکرد روده های شما سالم و مرتب باشد، آب نیز نمواد زائد را از طریق دستگاه گوارش شما به طور موثر تری دفن می کند.

7.تسکین درد عضلانی

سیترولین موجود در هندوانه در کنار تمامی مزیت هایی که برای سلامتی شما دارند می توانند باعث بهبود عملکرد ورزشی و کاهش درد عضلانی شوند. یک بررسی نشان داد که مصرف منظم سیترولین برای حداقل 7 روز عملکرد هوازی را با افزایش تولید اکسید نیتریک در بدن بهبود می بخشد. این ترکیب به انبساط رگ های خونی کمک می کند تا قلب شما برای پمپاژ خون در بدن شما به سختی کار نکند.

چرا باید هندوانه بخوریم؟!

برای زندگی ای بهتر، صفحه زندگی سالم ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی