|

دردسرهای افشای فایل صوتی ظریف

از تهدید به استیضاح تا احضار محمدجواد ظریف به مجلس

افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف در چند روز گذشته، دارای بازتاب گسترده‌ای بوده و موجب تهدید وی به استیضاح شده است.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- چند روز پیش فایل صوتی مصاحبه محرمانه محمدجواد ظریف در رسانه‌ها منتشر شد که با واکنش‌ها و حواشی بسیار و البته دردسرهای فراوان برای وزیر خارجه کشورمان همراه بوده است. در این میان مجلسی‌ها جزو مهم‌ترین منتقدان اظهارات ظریف در فایل صوتی منتشر شده بوده‌اند و به شدت از سخنان وزیر خارجه درباره شهید قاسم سلیمانی انتقاد کرده‌اند. محمدجواد ظریف در بخشی از سخنانش در فایل صوتی منتشر شده به نقش قاسم سلیمانی و اقداماتش در سیاست خارجی اشاره می‌کند و می‌گوید در دوره وزارت وی همواره میدان(جنگ) بر دیپلماسی مسلط بوده است.

احضار محمدجواد ظریف به مجلس

روز سه‌شنبه 7 فروردین ابوالفضل عمویی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرد که کمیسیون امنیت ملی در نامه‌ای از محمدجواد ظریف درخواست کرده است که در اولین جلسه پیش‌روی این کمیسیون حاضر شود. به گفته عمویی موضوع جلسه کمیسیون امنیت ملی با وزیر امور خارجه شامل دو بحث خواهد بود؛ اولا ارائه توضیحات از سوی ظریف درباره فایل صوتی درز یافته، ثانیا تعدادی سوال از عملکرد وزارت امور خارجه.

البته کمی بعد از انتشار فایل صوتی مصاحبه سه ساعته فوق حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، رییس کمیسیون اصل 90 مجلس خواستار ارائه توضیحات از سوی محمدجواد ظریف درباره اظهاراتش در این مصاحبه شده و گفت: «آقای ظریف باید راجع به مطالبی که در این مصاحبه مطرح کرده، توضیحات لازم را بدهد.» این نماینده مجلس همچنین با انتقاد از سخنان وزیر خارجه، اضافه کرد: «آقای ظریف در این مصاحبه مطالبی را مطرح می‌کند که گویا نمی‌داند وزیر خارجه کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران است و مسائلی را به چالش می‌کشد که جزو خطوط قرمز جمهوری اسلامی است که وی در آن سمت وزارت امور خارجه را دارد.»

تهدید ظریف به استیضاح و تشکیل پرونده قضایی

از طرف دیگر حسین حق‌وردی، نماینده شهریار در مجلس شورای اسلامی در واکنش به فایل صوتی مصاحبه وزیر خارجه، وی را تهدید به استیضاح و تاکید کرد: «با توجه به این‌که عملکرد 8 ساله محمدجواد ظریف در راس دستگاه دیپلماسی کشور نه تنها هیچ دستاوردی برای ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران نداشته است، بلکه در آخرین ماه‌‌های فعالیت دولت هزینه‌های سنگین‌تری نیز به نظام تحمیل خواهد کرد؛ لذا بهتر است خود وی عاقلانه استعفا دهد تا ضربات بیشتری به ملت و نظام وارد نشود، در غیر این صورت استیضاح و برکناری ظریف توسط نمایندگان مجلس حتمی و ضروری است.» همچنین حق‌وردی در ادامه افزوده بود محمدجواد ظریف صلاحیت و اهلیت لازم برای سمت وزارت امور خارجه کشور را از دست داده و نباید حتی یک ساعت هم در این سمت باقی بماند.

البته محمدباقر قالیباف، رییس مجلس جزو اولین افردی بود که از سخنان وزارت امور خارجه درباره سردار قاسم سلیمانی انتقاد کرد و در صفحه توییترش نوشت: «تدبیر و شجاعت حاج قاسم میدان‌ها را فتح و معابر دیپلماسی را باز می‌کرد؛ چیزی جز سیاست‌بازی یا ساده‌لوحی نمی‌تواند این حقیقیت روشن را کتمان کند.»

انتشار فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف علاوه بر پیامدهایی مانند احضار به مجلس و تهدید به استیضاح موجب تشکیل پرونده قضایی هم برای وی شده است. دادسرای عمومی و انقلاب تهران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده در پی انتشار فایل صوتی طبقه‌بندی شده از وزیر خارجه از حیث جنبه عمومی جرم با دستور دادستان تهران، پرونده قضایی در دادسرای امنیت تهران تشکیل شده است. اتهام اصلی مطرح در این پرونده، انتشار و قرار دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده کشور در اختیار افراد فاقد صلاحیت می‌باشد که حسب مورد طبق ماده 501 قانون مجازات اسلامی و قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری، مباشران و معاونان این اعمال تحت تعقیب کیفری قرار می‌گیرند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها