|

رادو با 70 هزار دلار آمد حالا یک میلیون یورو می خواهد!

بوژیدار رادوشویچ دروازه‌بان سابق سرخپوشان، تصمیم خود را برای دریافت غرامتی نزدیک به یک میلیون یورو از پرسپولیس گرفت.

لینک کوتاه کپی شد

بوژیدار رادوشویچ دروازه‌بان اهل کرواسی در دوره برانکو ایوانکوویچ به عنوان گلر ذخیره و با قراردادی پایین‌تر از ۷۰ هزار دلار به ایران آمد و در معدود بازیهایی که به او فرصت می‌رسید، نمایش نسبتا خوبی داشت.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از خبرورزشی؛ بوژیدار رادوشویچ در دوره حضور گابریل کالدرون به ایران برمی‌گردد که باوجود اینکه کالدرون در ابتدای فصل به شدت به دنبال حذف وی از پرسپولیس بود، در نهایت به ادامه کار او رضایت داد و پس از مدتی وی را در ترکیب، جایگزین علیرضا بیرانوند گلر شماره یک سرخپوشان کرد. رادوشویچ که در آن زمان در اوج آمادگی بدنی و فنی بود، در چند مسابقه درخشش فوق‌العاده‌ای برای پرسپولیس داشت و همین مسئله باعث شد باتوجه به جدایی قریب الوقوع بیرانوند و حضور در تیم آنتورپ بلژیک، باشگاه پرسپولیس با وی قرارداد جدیدی منعقد کند.

اینطور بود که قرارداد رادو به صورت پلکانی و در طی سالهای حضورش در ایران بالا رفته و اگرچه قیمت ارز هنوز به جهش ناگهانی خود تا مرز ۳۰ هزار تومان نرسیده بود اما آرام آرام عقد قرارداد با وی به یک اتفاق هزینه‌زا تبدیل می‌شد.

با این حال محمدحسن انصاری‌فرد مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس در اقدامی عجیب و خوش‌باورانه، با رادوشویچ قراردادی طولانی مدت و گران‌قیمت منعقد کرد. در حالی که این گلر اهل کرواسی، در خوشبینانه‌ترین حالت در کشور خودش نمی‌‍توانست یک پنجم این مبلغ را از باشگاهی درخواست کند.

البته بازیکن راضی و خوشحال از این قرارداد با باشگاه پرسپولیس به توافق رسید و به امید تبدیل شدن به شماره یک سرخپوشان کار خود را ادامه داد. با این حال با جدایی علیرضا بیرانوند، دوره نزولی رادوشویچ نیز آغاز شد و کار به جایی رسید که خرید یک دروازه‌بان در پایان فصل منجر به قهرمانی سرخ‌ها، تبدیل به دغدغه اصلی یحیی گل‌محمدی شد و بلافاصله حامد لک به عنوان یک گلر آزاد به پرسپولیس پیوست و در لیگ قهرمانان آسیا نیز به جای رادوشویچ به میدان رفت و خیلی راحت شماره یک را از تن دروازه‌بان خارجی ای که ۴ سال سابقه حضور در جمع سرخپوشان داشت، کَند.

رادو از آن پس کمتر فرصت به میدان رفتن پیدا کرده و به عنوان گلر شماره دو روی نیمکت سرخپوشان نشست. اما او گلر ذخیره‌ای بوده که در عین حال گران‌قیمت‌ترین بازیکن تیم نیز بوده است و البته شاید رکورددار یکی از سنگین‌ترین قراردادهای لیگ برتر؛ چیزی که باعث می‌شد حضور او در پرسپولیس کوچکترین توجیهی نداشته باشد. با این حال باشگاه باتوجه به تغییرات متوالی مدیریتی، موفق به انجام مدیریت خاصی روی موضوع رادوشویچ نشد و در شرایطی که بحران مالی، دست مدیران فعلی باشگاه را بسته بود، رادوشویچ با حضور در دفتر مدیریت و فرستادن دو نوتیس، خود را به مرحله‌ای رساند که بتواند از جمع پرسپولیسی‌ها جدا بشود و البته کل مبلغ قراردادش را از باشگاه طلب کند.

این همان کاری است که پیش از او افرادی مثل مارک ویلموتس و آندره استراماچونی هم انجام داده بودند و البته بازیکنانی که به مرور دریافت مبلغ قرارداد را تبدیل به اولویت اصلی خود می‌کنند.

اما اینکه رادوشویچ به صورت ناگهانی و بدون اطلاع باشگاه، ایران را ترک کرد تا پرسپولیس نتواند با او توافقی پیش از خروجش داشته باشد. کاری که به طور مثال علی خطیر در دوره مدیریتش در باشگاه استقلال با بازیکنان خارجی انجام داده و به هر شکل و شمایلی که بود، از آنها برگه تسویه می‌گرفت. حالا رادوشویچ دست بالا را در پرونده باز خود با باشگاه پرسپولیس دارد و ظرف دو سه سال آینده مبلغی در حدود یک میلیون یورو از باشگاه پرسپولیس طلب خواهد کرد و به احتمال بسیار زیاد این پرونده را خواهد بُرد.

او با اطلاع از اینکه در صورت اطلاع دادن خروجش از ایران ممکن است دچار مشکلاتی بشود، به صورت کاملا پنهانی تهران را به مقصد زاگرب ترک کرد تا احتمالا پرونده دوران بازیکنی‌اش با یک چک میلیون دلاری بسته شود. پولی که برای گذران زندگی او تا آخر عمرش کافی است. اگرچه او در مصاحبه آخرش ادعا کرده که قصد دارد به فوتبال ادامه دهد و مستعد مصدومیت نیست اما احتمال دارد که حتی فوتبال را کنار بگذارد و دروازه‌بان‌ها را آموزش دهد که این خود یک ترفند ویژه برای این خواهد بود که مبادا غرامت سنگینش از پرسپولیس، دچار خدشه‌ای بشود.

در زمینه اتفاقاتی که رخ داده، باشگاه پرسپولیس یقینا باید موضوع اخطارهای این بازیکن را جدی گرفته و اقدام به پرداخت دستمزد وی در موعد مقرر می‌کرد و اگرچه در نهایت آنها نیز مجبور بودند کل مبلغ قرارداد را در طول زمان به رادوشویچ بدهند اما خوش‌قولی در پرداخت باعث می‌شد که آنها بتوانند به مرور با لطایف الحیلی از قرارداد سنگین و غیرقابل اجرای این بازیکن با پرسپولیس، کم کنند و با جرایم یا ایجاد شرایط، کاری کنند که او خود از حضور در پرسپولیس انصراف بدهد. این روشی است که در بسیاری از باشگاه‌ها در قبال بازیکنانی که ممکن است به واسطه مسائل مالی یا فنی با باشگاه سر ناسازگاری بگذارند، اعمال می‌شود.

جالب اینکه رادوشویچ در آخرین پیامکش به مدیر باشگاه پرسپولیس، علیه او الفاظی به کار برده که همین موضوع نیز می‌توانسته جریمه و کسری از تعهد پرداختی وی به پرسپولیس بشود. با این حال او با فرستادن دو اخطار و ترک ایران، فارغ از هر گزندی به زندگی خود ادامه می‌دهد. در حالی که در افق نگاهش، یک چمدان پول نقد پرواز می‌کند؛ مبلغی که جور کردنش از چالش‌های جدی باشگاه در آینده خواهد بود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی