|

نگاهی به نقل و انتقالات زمستانی استقلال و سرنوشت مبهم قاسمی‌نژاد و رشید

فرهاد مجیدی تاکید کرده است هیچ بازیکنی از جمع استقلالی‌ها در نیم‌فصل جدا نخواهد شد، اما این ادعا چندان قابل‌اتکا نیست.

لینک کوتاه کپی شد

رقابت‌های فصل بیست‌ویکم لیگ برتر امروز با برگزاری دیدارهای هفته دوازدهم پیگیری خواهد شد و این درحالی است که پس از مدت‌ها آبی‌پوشان پایتخت به یک آرامش نسبی در صدر جدول رسیده‌اند و براساس آمار و نتایج به‌ دست‌ آمده تا پایان هفته یازدهم شاگردان فرهاد مجیدی از پرشانس‌ترین‌ها برای کسب عنوان قهرمانی محسوب می‌شوند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فرهیختگان، همه اینها درحالی است که استقلال به‌نقل از بسیاری از پیشکسوتان و کارشناسان فوتبالی، هر اندازه در کسب نتیجه موفق عمل می‌کند اما در ارائه بازی زیبا و تماشاگرپسند توفیقی نداشته است، هرچند در پایان جام قهرمانی رقابت‌ها به تیمی که بیشترین امتیاز را کسب کرده باشد، می‌رسد نه به تیمی که بازی‌های زیبا و تماشاگرپسندی را ارائه کرده باشد.

 با همه این تفاسیر استقلال با وجود صدرنشینی همچنان در دیدارهای خود پرفرازونشیب ظاهر شده و این موضوع حکایت از آن دارد درصورتی که شاگردان مجیدی بعد از حدود یک‌دهه جام می‌خواهند باید در ادامه ماراتن سخت و دشوار لیگ، نقاط‌ضعف خود را برطرف کنند و این امر میسر نخواهد شد مگر با حضور پررنگ در پنجره نقل‌وانتقالات زمستانی.

 پنجره سرخابی‌ها فعلا باز است

زمان نقل‌وانتقالات نیم‌فصل باشگاهی کشور فصل 1401-1400 روز گذشته ازسوی سازمان لیگ رقابت‌ها اعلام شد که براساس آن، نقل‌وانتقالات نیم‌فصل لیگ برتر از تاریخ ۲۶دی (پایان هفته پانزدهم ۲۳دی) آغاز شده و تا ۲۳بهمن (شروع هفته هفدهم ۲۳بهمن) ادامه خواهد داشت و در این فرصت تیم‌ها می‌توانند درصورت باز بودن پنجره نقل‌وانتقالاتی خود به رفع نقاط‌ضعف و تقویت نقاط‌قوت‌شان پرداخته و بر این اساس به یارگیری بپردازند. البته در این بین تیم‌هایی مانند ذوب‌آهن و تراکتور با پنجره بسته مواجه هستند و این خطر بیخ گوش باشگاه‌هایی مانند استقلال و پرسپولیس نیز وجود دارد، هرچند در این خصوص طی روزهای گذشته شایعاتی نیز مبنی‌بر این امر شنیده شد اما فعلا هر دو باشگاه پرطرفدار پایتخت با پنجره باز می‌توانند به استقبال فصل نقل‌وانتقالات زمستانی بروند.

 رمزگشایی از اظهارات مجیدی

 استقلال در فصل جاری رقابت‌ها صدرنشین است و فعلا هم از مدعیان اصلی قهرمانی محسوب می‌شود، اما طبق شنیده‌ها کادرفنی برای ادامه مسیر پرپیچ‌وخم لیگ برتر به‌دنبال آن است تا با جذب بازیکنانی نقاط‌ضعف خود را به بهترین شکل ممکن رفع کند، هرچند اگر سرمربی این تیم در این فاصله کم تا باز شدن پنجره زمستانی در صحبت‌هایش این موضوع را از اعتقاداتش بداند که نیازی به انجام این کار نیست و همه این نفرات تا پایان فصل به‌کار خود ادامه خواهند داد.

مجیدی در این خصوص قبل و بعد از دیدار با پدیده از هفته یازدهم رقابت‌های لیگ برتر صحبت‌هایی را مطرح کرده و قبل از این دیدار درباره احتمال حضور عزت‌اللهی در نیم‌فصل گفته بود نه لیست مازادی دارد و نه درمورد نیم‌فصل تصمیمی گرفته است و تحولات را به نیم‌فصل موکول کرد. همه این حرف‌ها فقط به قبل از بازی محدودنشده و مجیدی حتی در این خصوص بعد از بازی با پدیده هم تاکید کرده بود تنها بازیکنی که برای نیم‌فصل صحبت شده یک هافبک خارجی است و به تیم اضافه خواهد شد و لیست مازاد هم ندارد و همه نفرات تا پایان فصل ماندنی خواهند بود.

در روزهای پایانی فصل گذشته نیز سرمربی آبی‌پوشان در این مورد صحبت و با صراحت تاکید کرد که اگر حتی یک بازیکن هم برای فصل بعد از استقلال جدا شود او هم از این تیم جدا می‌شود، درصورتی که هرگز این امر محقق نشد و برخی نفرات مانند قایدی، شیخ و اسماعیلی جدا شدند و مجیدی نیز به‌کار خود ادامه داد. حالا هم به‌نظر می‌رسد پای برخی مسائل دیگر ازجمله حفظ انسجام و وحدت و یکدلی جمع استقلالی‌ها در این بازی‌های آخر و حفظ روحیه و انگیزه بازیکنان تا قبل از نیم‌فصل رقابت‌ها مدنظر مجیدی است، چراکه طبق شنیده‌های «فرهیختگان»، اتفاقا استقلال فصل گرمی را در پنجره زمستانی نقل‌وانتقالات تجربه خواهد کرد.

 واقعا استقلال بی‌نیاز است؟

قبل از اینکه به بحث پنجره زمستانی استقلال ورود کنیم نقاطی را که استقلالی‌ها در آن نیاز به جذب بازیکن دارند بررسی می‌کنیم. در این بین در خط دروازه آبی‌ها فعلا با حضور 3گلر آماده، مقتدرانه کار را پیش می‌برند. در خط‌دفاعی نیز شاکله این تیم مشخص است و اتفاقا باید یکی از نقاط قابل‌اتکای آبی‌پوشان در فصل جاری را در این فصل در عقب زمین این تیم بدانیم؛ جایی که با یک معماری دقیق و طراحی درست، حالا این تیم یکی از بهترین خطوط‌دفاعی را دراختیار دارد.

در وسط زمین و کمربند خط‌دفاعی نیز استقلال اوضاع و احوال خوبی دارد و با آماده‌شدن مهدی‌پور و نیک‌نفس درکنار بازیکنی مانند چشمی، دست مجیدی برای این نقطه از زمین نیز کاملا باز است. در بخش وینگر چپ و راست هم مشکلی به آن صورت وجود ندارد هرچند بین همه این نفرات جای خالی یک هافبک خلاق و طراح به‌شدت احساس می‌شود تا جایی که طبق شنیده‌ها، بازیکن خارجی مدنظر مجیدی در این پست جذب خواهد شد.

این درحالی است که در جناحین و به‌خصوص در سمت چپ زمین نیز نیازهایی احساس می‌شود به‌خصوص در زمان‌هایی که جعفر سلمانی در سمت چپ و وریا غفوری و یامگا در سمت راست با مشکلاتی مانند مصدومیت و محرومیت مواجه شوند، مطمئنا دست کادرفنی برای پیدا کردن جایگزینان آنها خالی خواهد ماند.

در این بین اما بیشترین ابهام در خط‌حمله آبی‌پوشان وجود دارد، جایی که با وجود مهاجمانی مانند ژستد، مطهری، رمضانی، قاسمی‌نژاد و آزادی همچنان مشخص نیست برای نیم‌فصل دوم چه اتفاقاتی خواهد افتاد، هرچند عملکرد مهاجمان داخلی از این جمع در این چند دیدار باقی‌مانده می‌تواند برخی معادلات را برای ترکیب استقلال در نیم‌فصل دوم به‌هم بزند.

 ورودی‌های قطعی

فرهاد مجیدی تاکید کرده است هیچ بازیکنی از جمع استقلالی‌ها در نیم‌فصل جدا نخواهد شد، اما این ادعا از آنجایی خیلی قابل‌اتکا نیست که همین حالا آبی‌ها یک بازیکن را در لیست ورودی قطعی دارند؛ بازیکن خارجی‌ای که مجیدی صراحتا از وی نام برده و به‌نظر می‌رسد در این بین یک بازیکن از آمریکای‌جنوبی مدنظر کادرفنی آبی‌ها قرار گرفته است، یعنی با این حساب همین حالا نیز باید نام یک بازیکن از لیست استقلال برای نیم‌فصل دوم خارج شود تا این بازیکن که از او نام بردیم بتواند به جمع آبی‌ها اضافه شود.

ازسوی دیگر طبق شنیده‌ها، نام چند بازیکن داخلی نیز برای بسته شدن تیمی قدرتمند به‌منظور بردن جام قهرمانی در لیست فرهاد مجیدی قرار گرفته است و به‌محض باز شدن پنجره زمستانی مذاکرات با این‌دسته از این بازیکنان آغاز خواهد شد. البته درصورتی که حذف آبی‌ها از آسیا قطعی شود در این صورت نام نفرات مطرحی که هزینه‌های زیادی را روی دست استقلال خواهند گذاشت مثل برخی لژیونرها از لیست مجیدی نیز خارج خواهند شد.

 خروجی‌های احتمالی

در خصوص خروجی‌های استقلال از چند روز گذشته گمانه‌زنی‌های زیادی در رسانه‌ها به گوش می‌رسد، دراین‌باره اگرچه هیچ خبر رسمی‌ای ازسوی باشگاه یا اعضای کادرفنی منتشر نشده است اما از آنجایی که برخی استقلالی‌ها درطول فصل حتی در جام‌حذفی و آن‌هم مقابل یک تیم دسته‌دومی نتوانستند انتظارات را برآورده کنند اصلا دور از ذهن نیست که این نفرات (بازیکنانی مانند مهری، آزادی، مرادی، کریم‌زاده و فردین رابط) در لیست خروج مجیدی در نیم‌فصل دوم قرار بگیرند و استقلال را خیلی زود به مقصد تیم‌های دیگر ترک کنند.

در این بین قضیه امین قاسمی‌نژاد و رشید مظاهری با سایرین متفاوت است و درباره این دو بازیکن فقط باید منتظر اتفاقات آینده ماند، هرچند با توجه به درخشش دوباره حسینی درون دروازه استقلال و حضور یک جانشین مطمئن مثل رضایی، رشید را می‌توان یکی از جداشده‌های استقلال در نیم‌فصل دانست.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی