|

یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با شایانیوز:

گشایش اقتصادی در دولت در گروی توسعه روابط بین الملل

به لحاظ سیاسی تصور ما این بود که در دولت جدید برجام مجددا شکل می گیرد و روابط ما با بین الملل بهبود می یابد و اوضاع مملکت بهتر می شود.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر قرار باشد در دولت جدید در زمینه بهبود روابط با دنیای بین الملل گشایشی ایجاد نشود، گشایشی در وضعیت اقتصادی مملکت ایجاد نخواهد شد. محمد کاظم مهدوی در گفت و گو با شایانیوز و با بیان این مطلب تصریح کرد: به لحاظ سیاسی تصور ما بر این بود که در دولت جدید برجام مجددا شکل می گیرد و به دنبال آن روابط ما با بین الملل بهبود می یابد و در ادامه با جذب سرمایه های خارجی، اوضاع مملکت از نظر اقتصادی بهبود می باید.

وی افزود: این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیداهای ریاست جمهوری، توسعه روابط دیپلماتیک را در اهم برنامه ها و اولویت های خود قرار دهند. مهدوی با اشاره به چالش های فعلی اقتصادی کشور بیان کرد: با توجه به مشکلات مالی، کسری بودجه، ساختار اقتصادی و بدهی هایی که دولت دارد، نیازمند تدابیر اساسی برای رفع این چالش ها هستیم و اگر در دولت جدید نیز مثل دو سال آخر دولت روحانی چاپ پول انجام گیرد، ما در بخش اقتصاد نمی توانیم به جایی برسیم و پیامد چنین رویکردهایی به جز تورم افسارگسیخته نخواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه در عین حال با انتقاد از اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری بعضا شعارهای عدالت اجتماعی را با دادن یارانه و پول به مردم سر می دهند، یادآور شد: در حالی که منابع این پول ها مشخص نمی شود و معلوم نیست دوت قرار است از کدام محل این پول ها را تامین کند. نتیجه چنین شعارهایی امروز این شده که صنایع کشور رشد نکرده اند و مردم ما هم به مردمی یارانه بگیر تبدیل شده اند.

مهدوی با تاکید بر اینکه حل مسائل اقتصادی نیازمند آگاهی از علم اقتصاد است تصریح کرد: ریشه مشکلات امروز ما ریشه در عدم روابط با دنیای بین الملل و تحریم ها دارد. ما به جز نفت محصول خاصی برای فروش نداریم و اگر قرار نباشد ارتباطی با دنیا برقرار و جذب سرمایه کنیم و تحریم ها هم برداشته نشود، پس اتفاق خاصی در اقتصاد ما رخ نمی دهد.

این اقتصاددان ادامه داد: بر همین اساس با توجه به این وضعیت بلبشو و آشفته ای که در مسائل سیاسی و اقتصادی ما وجود دارد، اگر بهبود روابط با دنیای بین الملل در اولویت دولت جدید قرار نگیرد، بعد از یک دوره کوتاه مدت سیاست های کنترلی، متاسفانه دوباره وارد فازهای مارپیچ تورمی بسیار کشنده ای برای اقتصاد ایران خواهیم شد که طبقه فقیر و متوسط جامع ما را درگیر می کند. وی افزود: اما با فرض اینکه در دولت جدید روابط خوبی با دنیا برقرار و FATF تصویب شود، انتظار می رود که گشایشی در کار مردم ایجاد شود.

مهدوی در پاسخ به اینکه خودتحریمی ها چقدر در بروز مشکلات و مسائل فعلی اثرگذار بوده اند، گفت: مسئله خودتحریمی را افرادی عنوان می کنند که هیچ گونه آشنایی با علم اقتصاد ندارند. بنابراین این حرف ها سندیت و مدرک ندارد. شرایطی که اقتصاد 80 میلیونی ما دچار آن شده، ناشی از اقدامات پوپولیستی است که در طی دولت های مختلف انجام شده و این اقدامات ناشی از عدم شناخت صحیح اقتصاد از سوی سیاست گذاران بوده است.

وی ادامه داد: زمانی که فضای اقتصاد باز شود، فضای رقابتی به وجود می آید. اقتصاد قواعد خاص خود را دارد و زمانی که یک محصول کم شود، هجوم تقاضا به آن سمت می رود و وقتی یک محصول در بازار زیاد شود، آن را پس می زند و به هر حال هر گونه سیاست گذاری غلط تاثیر خود را در بازار نشان می دهند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در شرایط نبود ارتباط با دنیا امکان صادرات و تهاتر و دریافت پول وجود نخواهد داشت، گفت: اگر بحث خودتحریمی مطرح است، در سیاست های بانکی ما چه خودتحریمی هایی اتفاق افتاده که امروز متولیان امر تاکید دارند که باید سود بانکی بالا باشد تا تورم ایجاد نشود.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر ضرورت توجه به مزیت اقتصادی در تولید و صنعت تاکید کرد: مزیت اقتصادی به این معناست که اگر به طور مثال کشور ما در زمینه تولید یک محصول مشکل دارد، اقدام به تولید آن کالا نکند و آن را وارد کند. بنابراین در دنیای امروز مباحثی مانند خودکفایی و خودتحریمی، از رده خارج و جزو سیاست های منجر به شکست است و در نهایت به جز گسترش فقر و رشد تورم در کشور نتیجه دیگری به دنبال ندارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها