|

رابطه با همسرجان شکرابه؟ محلت نمیده؟ اوضاع داره بد پیش میره؟ با اینا آتش بس قطعی میشه!

زندگی زناشویی مستلزم فراگیری یک سری مهارت هاست که باید براش تلاش کنید و وقت بذارید تا نهال عشقتون روز به روز قدرتمند تر بشه.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- مهم ترین و کوچک ترین اجتماع در جامعه خانواده هستش که با ازدواج دو نفر از دو دنیای مختلف تشکیل میشه و بعدها با اومدن بچه ها کامل میشه؛ تشکیل خانواده توی حرف بسیار راحت هست ولی در عمل فکرش رو بکنید که چه پوستی از آدم کنده میشه که این خانواده منسجم و پایدار بمونه، چون شما باید با یک انسان دیگه که پیچیدگی ها و دنیای منحصر به فرد خودش رو داره، برای خیلی از چیزها برنامه ریزی و حتی سازش کنید، حالا هر چقدر هم که عاشقش باشید و روش شناخت داشته باشید، غیر ممکن هست که در این مسیر به چالش برنخورید!

دعوا8

اما نکته ای که مهم هستش، شناخت و مدیریت کردن این چالش ها هست تا زندگی به میدون جنگ تبدیل نشه. پس باید این واقعیت رو قبول کنیم که بحث و کشکمش توی هر رابطه ای طبیعی هست ولی به میزانی که از کنترل خارج نشه و با آگاهی حل بشه تا تبدیل به کینه و حرف های ناگفته نشه که توی اتفاق ها و اختلاف نظرهای بعدی سر باز کنه و به نوعی مثل یه زخم چرکی، عفونتش رو پخش کنه!

به همین خاطر توی این مقاله سعی داریم یه سری چیزهایی رو بهتون یادآوری کنیم که شاید خودتون میدونید ولی توجه زیادی بهش نکردید همچنین قصد داریم برای بهبود رابطه ی زناشوییتون بهتون کتاب هم معرف کنیم که بسیار موثر هست، چرا که کتاب ها برگرفته از زندگی واقعی ما انسان ها هستن، پس پیشنهاد میکنیم که تنبلی رو کنار بذارید و حتما در این زمینه ی پیچیده و مهم مطالعه داشته باشید تا زندگی شادتر و بهتری رو کنار شریک زندگی خودتون تجربه کنید و فراموش نکنید که روابط مثل نهال میمونن و نیاز به مراقبت دارن تا یه درخت تنومند بشن که از سایه اون لذت ببرید، پس برای ساختن و بهتر کردن هر چه بیشتر روابطتون، تلاش کنید.

دعوا

انتظاراتی که باعث مشکل میشن

  • این که آدم ها از روابطشون انتظاراتی داشته باشن کاملا طبیعی هست مثلا شما در رابطه با رئیستون انتظار دارید که سخت کوشی شما رو ببینه و متناسب با اون حقوق و مزایای شما رو به موقع و منظم پرداخت کنه، ولی تصور کنید که شما انتظار داشته باشید که رئیستون براتون چایی بیاره! به نظرتون این انتظار بیجا و دور از واقعیت نیست؟ در واقع حتی خیلی خنده دار هم هست! در رابطه با ازدواج بهتره که تصویر بی نقص و گاها فانتزی رو که خیلی از عوامل از جمله اجتماع باعث شکل گرفتن اون ها توی ذهنتون شده رو به طور کلی فراموش کنید، چون قرار نیست با استانداردها و فرمول هایی که دیگران در پیش گرفتن شما هم احساس شادی کنید توی رابطتون البته بجز یک سری چیزهای کلی و منطقی! بعضی وقت ها بعضی از زوجین یه سری انتظارات غیرواقعی دارند مثل: 
  • نیازی نیست که من بهش بگم چمه، اون باید خودش بفهمه!
  • درسته که باید پیش بقیه رعایت کنم و جلوی عصبانیت خودم رو بگیرم ولی در مقابل همسرم هیچ نیازی به این کار نیست و باید عصبانیت و ناراحتیه خودم رو به هر شکلی بروز بدم!
  • اگه اون واقعا عاشق منه پس نباید منتظر معذرت خواهی از طرف من باشه، چون ما باهم از این حرفا نداریم!

دعوا2

همه ی این انتظارت در صورتی برآورده میشن که در مقابل ما به جای یک انسان یک ربات قرار داشته باشه! همسر شما هم مثل باقی انسان ها یک آدم هست و مسلما نیازمنده دریافت یک رفتار انسانی از طرف شماست، پس لطفا با وسط کشیدن بحث عشق و عاشقی، حرمت ها و حریم های انسانی رو از بین نبرید و توقعات عجیب نداشته باشید! موضوع دیگه ای که در رابطه با انتظارات وجود داره این هست که بعضی ها خیال میکنن که میتونن درد و رنجی که به خاطره مشکلات و کمبودها در گذشته متحمل شدن رو با شریک عاطفیشون از بین ببرن و به نوعی روابط گذشتشون رو بازسازی میکنن تا با آدم های جدید اون رو دوباره تکرار کنن، با امیده این که این بار توی این رابطه کامیاب بشن!

دعوا3

مثلا یه دختری که پدر بی مسئولیت، معتاد و الکلی داشته که در نتیجه میشه گفت رابطه ی پدر و فرزندی برباد رفته ای رو تجربه کرده، موقع انتخاب همسر احتمال خیلی بالایی وجود داره که به صورت ناخودآگاه به سراغ مردی بره که مثل پدرش الکی باشه، ولی تفاوتی که وجود داره نگرش این دختره که میگه نه درسته که این مثل بابام الکل میخوره ولی رفتارش مثل اون نمیشه و با من حتما خوش برخورد و صمیمی خواهد بود و من حتما خوشبخت میشم! که متاسفانه در بیشتر مواقع این اتفاق نمیفته و شکست در کمین نشسته. با توجه به این صحبت ها سعی کنید با شناخت هر چه بیشتر خودتون، منشا نیازهاتون و برحق بودن یا نبودن اون ها، به صورت کاملا بی طرفانه به موضوع نگاه کنید.

دعوا6

فشار و استرس زندگی و اجتماع

بعضی از چالش های روزمره ی زندگی باعث میشن که زوجین از هم فاصله بگیرن؛ بعضی از چالش ها همیشگی و پایه هستند مثل تربیت فرزندان، مدیریت مالی، چگونگی تقسیم وظایف، میزان رضایت جنسی. برخی از چالش ها هم نتیجه ی یه موقعیت خاص هستند که شرایط به خصوصی رو به وجود میارن و در برخی از مواقع رخ میدن که باید مدیریت بشن مثل سازگاری با ناباروری همسر، کنار اومدن با تولد فرزند اول و شرایط جدید، کنار اومدن با شرایط بعد از این که فرزندان پس از بزرگسالی خونه رو ترک میکنند، کنار اومدن با شرایط بازنشستگی و حتی کمک به والدین پیر و سالخورده.

دعوا9

برخی دیگه از چالش ها هم مربوط به مدیریت رابطه در خانواده هایی میشه که زوجین، هر دو کار میکنند یا به خاطر زندگی توی شهر دیگه و دوری از خانواده، حمایتی دریافت نمیکنن و شانسی برای کمک گرفتن از آشنایان و دوستان در شرایط بحرانی ندارن و بعضی دیگه از چالش ها هستن که ناگهانی رخ میدن و ممکن هست که مثل یه بمب در زندگیتون منفجر بشن مثل بیماری، به یکباره بیکار شدن و جابجایی منزل به صورت اجباری و ناگهانی.

اما برخورد درست با این چالش ها که هر کدوم به نوبه ی خودشون میتونن نظم و آرامش رابطه رو دستخوش تغییر قرار بدن چی هست؟ اولین اقدام شناخت این چالش ها هست و درک فشار و استرسی که وارد میکنند، که حالا امکان داره فقط به یکی از زوجین باشه و یا به هر دو که برای قدم بعدی و حل کردن اون ها مهم نیست که هر دو طرف در فشار هستند یا یک طرف چون باید برای مدیریت این مشکلات با همکاری و به صورت تیمی عمل کرد و به قول گفتنی یک دست صدا نخواهد داشت و باید زوجین با هم شراکت لازم رو توی این زمینه داشته باشن، تا بتونن به مسئله غلبه کنن و اون رو در مشت خودشون داشته باشن، برای همین باید با هم همدلی لازم رو داشته باشن و مراعات هم رو بکنند.

دعوا4

کتاب هفت اصل موفقیت در ازدواج و زناشویی

کتاب (هفت اصل موفقیت در ازدواج و زناشویی) به قلم جان گاتمن یکی از کتاب های مفید و اثربخش برای بهبود بخشیدن به رابطه ی زناشویی هست؛ گاتمن که یکی از فعال ترین روانشناس ها در زمینه زوج درمانی محسوب میشه، در این کتاب سعی کرده که به زوجین این موضوع رو یادآور بشه که چطور میتونن موانع موجود در رابطه رو کنار بزنند و برای داشتن یک زندگی سرشار از احترام و محبت قدم بردارند.

دعوا12

این کتاب با بررسی و آنالیز زندگی صدها زوج به تحریر در اومده و گاتمن سعی کرده با مصاحبه با این زوج ها، الگوهای مخرب موجود در روابط اون ها رو تشخیص و برای رفع کردن اون ها راه حل ارائه بده. با دونستن اصول قید شده در این کتاب میتونید رابطه ی زناشویی خودتون به بهترین سطح ممکن برسونید و از تمام ظرفیتتون برای بهبود هر چه بیشتر اون بهره بگیرید. توصیه میکنیم اگر شما هم علاقمند هستید که به یکی از زوج های درمان شده توسط گاتمن تبدیل بشید و سعادت و کامیابی مدنظرتون رو از رابطه بدست بیارید، حتما این کتاب رو مطالعه کنید.

اگر دوست داری زندگیت و قشنگ تر کنی به صفحه کتابخونه ما سر بزن تا با کتاب های خوب دنیات و بسازی.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی