|

صفر تا صد نگهداری پتوس؛ با این ترفندا گیس های گُلتو آبشاری کن و لذتشو ببر

گل پتوس

اگه دنبال یه گل آپارتمانی مقاوم و زیبا هستید پیشنهاد ما پتوسِ. این گل خوشگل نکاتی برای نگه داری داره!

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- اگه دنبال یه گل آپارتمانی مقاوم و زیبا هستید پیشنهاد ما پتوسِ. این گل خوشگل هم مثل حسن یوسف برای مبتدی ها و کسایی که وقت کافی برای رسیدگی به گل و گیاه ندارن بهترین انتخابِ. پتوس به دلیل مقاومت، دوام و خاصیت تصفیه هوا یکی از محبوب ترین گل های آپارتمانیه. شما می‌تونید پتوس رو در گلدان‌های آویزان که به سمت پایین حالت آبشاری دارن قرار بدید همچنین می‌توانید به‌ صورت تنیده و پیچیده به‌ هم روی دیوار یا به‌ صورت افقی روی طاقچه پرورشش بدید.

 پتوس یه گیاه روندَس که اگه حداقل شرایط براش فراهم باشه به زندگیش ادامه میده و خونتون حسابی خوشگل میکنه. پس اگه در زمینه پرورش گل و گیاه مبتدی هستید یا اینکه وقت کافی برای رسیدگی ندارید پتوس یکی از بهترین هاست. حالا گاهی اوقات پیش می یاد که پتوستون حسابی قدِش بلند میشه اما اطرافش خالی میمونه و یه گلدون بدقواره و کچل دارید. همون طور که گفتیم پتوس یه گیاه روندَست بنابراین خبری از پاجوش زدن نیست پس در حالت عادی رشدش به همین صورتِ حالا شما خودتون باید با یه ترفندی گلدونتون رو پر و توپی شکل کنید.

با اینکه مراقبت از پتوس خیلی راحتِ اما نکاتی وجود داره که اگه رعایت کنید گلتون حسابی پرپشت میشه. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا این نکات رو بهتون بگیم.

growing-devils-ivy

شرایط نگهداری پتوس

when-plant-pothos-plant

نور :

پتوس در طیف وسیعی از شرایط نوری رشد می‌کند اما نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می‌دهد. این گیاه نور کم، نیم سایه و یا سایه را به خوبی تحمل می‌کند اما نوع مرمری و ابلق به دلیل داشتن برگهای روشن باید نور بیشتری دریافت کنند تا رنگ زیبای برگهای خود را از دست ندهند.

دما :

اگر منطقه سکونت شما دارای آب و هوای معتدل است، می‌توانید این گیاه را در فضای آزاد نیز نگهداری کنید و از شاخه های آویز و برگهای پهن آن به عنوان یک عنصر پوششی برای ایجاد حریم در تراس یا پنجره استفاده کنید. اما در فضای آپارتمان بهترین دما برای رشد این گیاه دمای ۱۵ الی ۲۵ درجه سانتی گراد است.

آبیاری : 

زمان مناسب برای آبیاری پتوس زمانی است که رویه خاک گلدان کامل خشک شده باشد. گل پوتوس خاک همیشه خشک و یا مرطوب را دوست ندارد و با آبیاری منظم از خشکی کشیدن گیاه که سبب قهوه ای و خشک شدن لبه برگها می‌شود، جلوگیری کنید. همچنین گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید و اجازه ندهید خاک آن حالت باتلاقی پیدا کند چرا که در این زمان رشد گیاه متوقف می‌شود و خطر پوسیدگی آن وجود دارد. 

خاک :

خاک سبک، غنی از مواد مغذی، کمی اسیدی و دارای زهکشی بالا برای انواع پتوس مناسب است. خاک و کود آماده و یا کمپوست می‌توانند برای کاشت پتوس مناسب باشند.

05-4

پر پشت کردن برگ های پتوس

وقتی قلمه زدید و قلمه ها ریشه دار شدن تعداد زیادی قلمه توی گلدون بکارید تا بعد از اینکه گیاهتون رشد کردن یه گلدون پر داشته باشید. اگه به ساقه پتوس دقت کرده باشید یه سری بندها روش هست وقتی که ساقه ها بزرگ شدن اگه کناره های گلدونتون جای خالی بود ساقه رو از قسمت بند هاش به درون خاک منتقل کنید بعد با کمک یه بست یا گیره مویی فیکیش کنید تا ریشه های هوایی گیاه فعال بشن و توی خاک فرو برَن اینجوری یه گلدون پر و خوشگل خواهید داشت.

نحوه-نگهداری و پرورش-گیاه-پتوس

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی