|

ترفند های خانه تکانی؛ سه سوته میگم که تمیز کاری خونه زندگیتو کی و از کجا شروع کنی؟

برای اینکه خونتونو درست و حسابی تمیز کنید و در عین حال با خستگی ناشی از خانه تکانی سال جدید را شروع نکنید باید نکاتی رو رعایت کنید.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- اگر بگوییم که عید نوروز از رگ گردن به ما نزدیک تر است پر بیراه نگفته ایم چرا که کمتر از دو ماه دیگه باید با سال 1401 با همه پستی و بلندی هایش خداحافظی کنیم و به سال 1402 سلام بدیم. یکی از سخت ترین و در عین حال لذت بخش ترین کار هایی که اکثر افراد در آستانه سال جدید انجام میدن خانه تکانی است که معمولا از اواسط بهمن شروع می شود و تا اواسط اسفند ادامه می یابد حالا بماند که بعضیا تا چند روز بعد از سال جدید هم همچنان درگیر تمیز کاری هستند. برای اینکه خونتون رو درست و حسابی تمیز کنید و در عین حال با خستگی و کوفتگی ناشی از خانه تکانی سال جدید را شروع نکنید باید نکاتی رو رعایت کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اصول خانه تکانی رو بهتون بگیم.

برنامه ریزی کنید

اولین قدم برای هر کاری از جمله خانه تکانی برنامه ریزی است. باید در درجه اول یک بازه زمانی را مشخص کنید مثلا بگویید که از 15 بهمن تا 1 اسفند کل خانه را تمیز می کنم. لطفا در مشخص کردن بازه زمانی با خودتون روراست باشید و براساس توانایی هاتون زمان بندی کنید. به عنوان مثال اگر کارمند هستید و فقط دو روز آخر هفته را می توانید به این امر اختصاص دهید قطعا نیاز به زمان بیشتری دارید پس جو گیر نشید.

469-1030x621

در مرحله بعد باید کار هایی که می خواهید انجام بدید را بنویسید حالا یعنی چی؟ خونه رو تقسیم بندی کنید به عنوان مثال منزل شما شامل 2 اتاق خواب، پذیرایی، سرویس بهداشتی، آشپزخانه، تراس و انباری با مساحت 120 متر می باشد. برای هر کدام از این فضا ها زمان مشخصی رو اختصاص بدید برای هر فضا با توجه به کاری که باید انجام بدید 1 تا 2 روز هم زمان اضافه اختصاص بدید تا اگه نتونستید در زمان مقرر به همه کار ها برسید برنامه تون کلا بهم نخوره.

در مرحله بعد باید بنویسید که تو هر فضایی قراره چه کار هایی انجام بشه. مثلا تمیز کردن آشپزخانه شامل شستن پرده، شستن کاشی و سرامیک های کف، تمیز کردن گاز، هود، ماشین ظرفشویی و لباس شویی، تمیز کردن کابینت ها، شستن ظروف، پاک کردن شیشه ها و ... میشه. مشخص کنید که هر کدام از این کار ها رو تو چه روزی باید انجام بدید.

تمیزکردنخانهخانهتکانی

تمیز کردن خانه را از کجا شروع کنیم؟

خیلی مهمه زمانی که تصمیم به خونه تکونی می‌گیرید، از نقطه ای شروع کنید که به دوباره‌کاری نیاز نباشه پس باید مکان های پر رفت و آمد مثل سرویس بهداشتی و آشپزخانه را آخر سر تمیز کنید. به گزارش شایانیوز اتاق خواب برای شروع مکان مناسبی است چرا که نسبت به سایر مکان ها رفت و آمد کمتری داره و اغلب هم زیاد کار نمیبره پس برای شروع که هنوز گرم نشدید گزینه مناسبی است. اگر فضای منزلتون طوریه که موقع تمیز کردن آشپزخانه باید وسایلش رو داخل پذیرایی قرار بدید حتما پذیرایی رو بعد از آشپزخانه تمیز کنید تا دوباره کاری نشه.

 قبل از شروع ابزار های مورد نیاز را تهیه کنید

حتما قبل از شروع لوازم مورد نیاز مثل انواع شوینده ها، دستمال های مخصوص نظافت، کیسه زباله، دستمال‌های کاغذی و سایر موادی که نیاز دارید رو تهیه کنید. چون اگه وسط کار باشید و به مایع سفید کننده نیاز پیدا کنید و نداشته باشید بدجور حالتون گرفته میشه چرا که معمولا وسط خونه تکانی سر و وضع آدم جوریه که اصلا دوست نداره بره بیرون.

60372f6faad5e

خوراکی و تنقلات فراموش نشه

یه مقدار خوراکی و تنقلات مورد علاقتون رو هم تهیه کنید چرا که در صورت خستگی با خوردنش حسابی روحیه می گیرید. در صورت امکان قبل از شروع، چند وعده غذا آماده کنید و در یخچال یا فریزر قرار بدید چرا که در روزهای خانه تکانی، وقتی برای آشپزی نخواهید داشت.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی