|

نشانه های برنجی که آماده آبکش کردنِ

طرز تهیه برنج نذری برای 25 نفر؛ همه چی راجع به نحوه خیس کردن و آبکش کردنش

آب لیمو ترش باعث میشه پخت برنج یکدست بشه بنابرین اگه خواستید از برنج ایرانی و خارجی با هم استفاده کنید با این ترفند پختشون یکدست میشه.

لینک کوتاه کپی شد
2

شایانیوز- این روزها که در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی هستیم خیلیا دلشون میخواد غذای نذری درست کنند. زرشک پلو با مرغ، عدس پلو و خورشت قیمه جزء غذاهای پرطرفداری هستند که معمولا به عنوان نذری انتخاب میشن. کسایی که میخوان نذری بِدن معمولا 2 تا دغدغه دارن اول اینکه میزان مواد اولیه چقدر باشه به عنوان مثال اکثرا بلدن خورشت قیمه درست کنن اما نمیدونن برای 25 نفر چقدر مواد لازمِ. نکته بعدی خوب درآوردن برنجِ که خیلی مهمِ هر چقدر خورشتتون خوشمزه باشه اگه برنج خوب درنیاورده باشید همه زحماتتون هدر میره.

اگر با نحوه خیس کردن و آبکش کردن برنج در حجم زیاد آشنایی کافی ندارد در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا همه فوت و فن هاشُ یاد بگیرید. قبل از هر چیز لازمِ مشخصات برنج خوب بشناسید برنج خوب، بلند و باریکِ و اندازه‌ دونه هاش یکسانِ. خامِش زیر دندون سفت و محکمِ و در صورت کهنه بودن رنگش متمایل به زردِ.

مواد لازم برای تهیه برنج برای 25 نفر

برای 25 نفر حدود 4 کیلو برنج لازمِ حدوداً 1 تا 1/5 کیلوگرم هم روغن نیاز دارید برای هر ۲ پیمانه برنج یک قاشق سوپخوری نمک در نظر بگیرید. همچنین برای هر یک کیلو برنج سه چهارم پیمانه آب و یک چهارم پیمانه روغن لازم دارید که وقتی برنجُ آبکش کردید آب و روغنُ بهش اضافه کنید در واقع بخشی از روغنُ به عنوان آب و روغن به برنج اضافه کنید بخشی رو هم برای ته دیگ استفاده کنید.

a

برای پخت برنج لازمِ مراحل زیرُ رعایت کنید‌:

۱- ابتدا برنج خوب بشویید برای شستن برنج چندین بار آبُ داخل ظرف برنجتون بریزید و به صورت دورانی هم بزنید سپس آب خالی کنید این کار تا جایی تکرار کنید تا آبی که داخل برنج میمونه کاملا شفاف باشه سپس آب ولرم + نمک بهش اضافه کنید و اجازه بدید حداقل ۲ ساعت و حداکثر ۲۴ ساعت بمونه. به اندازه ای آب بریزید که حداقل یک بند انگشت بالاتر از برنج بیاد. میزان نمک را به اندازه ای بریزید که از حد معمول کمی شورتر باشه.

به گزارش شایانیوز برنج ایرانی موقع خیس خوردن عطرش در آب پخش میشه و از آب هم به محیط پخش میشه بنابراین موقعی که برنج خیس کردید حتما روی ظرف با یک در بپوشانید تا عطر برنج داخل آب محفوظ بمونه.

۲- حالا یه دیگ بزرگ متناسب با حجم برنجتون انتخاب کنید آب برنجُ توش جوش بیارید. معمولاً حجم آب چهار برابر حجم برنج در نظر میگیرن. برنج در هنگام پخت به دو برابر اندازه خام خودش میرسه، پس انتخاب ظرف کوچیک می‌تونه در دم کشیدن برنج، تاثیر منفی بزاره.

N

۳- در همان زمان که آب در حال به جوش آمدنِ دیگ بزرگ دیگه ای آماده کنید و داخلش روغن بریزید. برای داشتن ته دیگ نذری کف دیگ را با نان تافتون یا لواش بپوشانید نان تافتون، چون ضخیم‌ترِ نسبت به نان لواش ارجحیت داره.

۴- بعد از به جوش آمدن آب، برنج خیس خورده رو به آهستگی داخل آب جوش بریزید در این مرحله شعله رو زیاد کنید تا پس از یک یا دو دقیقه آب به جوش بیاد و قل بزنه. داخل دیگ برنج در حال جوش یک لیوان روغن اضافه کنید تا از چسبندگی برنج‌ها پیشگیری کنه. اگه هنگام جوشیدن برنج، شعله رو کم کنید برنج شما شل و وارفته میشه. برای اینکه برنج خوب قد بکشه موقعی که در اوج جوشیدنِ مقداری آب سرد داخلش بریزید.

به محض جوش آمدن، دانه های برنج داخل آب شناور میشن این اتفاق که افتاد بالافاصله یک قاشق سوپخوری آب لیمو ترش به برنج اضافه کنید آب لیمو ترش باعث میشه پخت برنج یکدست بشه. بنابرین اگه دانه های برنج از 2 شالیزار بود یا یکی ایرانی و دیگری خارجی بود با این ترفند پختشون یکدست میشه. برای 1 کیلو برنج تا 3 کیلو 1 قاشق سوپخوری آب لیمو ترش نیازِ از 3 کیلو تا 6 کیلو یک قاشق دیگه اضافه میشه.

e

نشانه های برنجی که آماده آبکش کردنِ

خیلی از افراد نمیدونن برنج کی آماده آبکش کردنِ به همین خاطر یا برنج را زود برمی دارن که در نهایت سفت میشه یا دیر برمی دارن که نهایتا خمیر میشه. آشپزهای حرفه ای معمولا چشمی تشخیص میدن اما اگر حرفه ای نیستید یک سری نشانه هایی هست که با کمک آن متوجه میشید که برنج آماده آبکش کردن است این نشانه ها به شرح ذیل است:

الف. اگه برنجتون ایرانیه موقعی که 4 تا خط روی دانه برنج ظاهر شد وقت آبکش کردنِ.

ب. یکی از نشانه ها این که مدل جوشیدن آب برنج عوض میشه تا وقتی که وقت آبکش کردن نرسیده برنج از کناره ها میجوشه و داخل می یاد اما وقتی زمان آبکش کردن میرسه برنج از وسط میجوشه.

ج. موقعی که زمان آبکش کردن میرسه بیشتر حجم برنج روی سطح آب می یاد.

د. یک دانه برنج بردارید بین انگشتتون بذارید نباید له بشه در عین حال مغزش هم نباید سفت باشه.

به طور معمول بعد از ۱۰ دقیقه جوشیدن، برنج آماده آبکش کردنِ اما این نشانه‌ها رو هم در نظر بگیرید و فقط به زمان بندی‌ها اکتفا نکنید.

5- برای آبکش کردن برنج چنتا آبکش بزرگُ کنار دیگ بزارین و هر بار به کمک کفگیر‌های بزرگ برنج و آب داخل آبکش‌ها بریزید و روش آب ولرم اضافه کنید در این مرحله زیر دیگُ خاموش کنید تا برنج از جوش بیفته. موقع آبکش کردن برنج، روی برنج آب سرد نریزید، چون بهش شوک وارد میشه و جلوی ادامه قد کشیدنش میگیره.

g

6- بعد از ریختن آب روی برنج، آبکشُ تکون بدید تا برنج زیرورو بشه. برنجُ قبل از ریختن در دیگ دوم بچشید اگر احساس کردید که نمکش زیادِ مقداری آب سرد روش بریزید تا نمک اضافی شسته بشه. بعد از پایان این مرحله آبکش‌ها رو بلند کنید و داخل دیگ دوم بریزید با فرو کردن دسته کفگیر چند سوراخ روی برنج ایجاد کنید. یک سوم حجم دیگ باید خالی باشه تا فضای کافی برای گردش بخار آب فراهم شود.

7- در مرحله آخر برنجُ روی اجاق بزارید و روش آب و روغن بریزید. برای دم کردن برنج پارچه بلندی رو به‌ صورت لوله‌ای بپیچونید و دور لبه دیگ قرار بدید سپس یک سینی بزرگ روی پارچه بزارید بعد روی سینی رو با زغال پر کنید. برای اینکه از بابت دم کشیدن برنج مطمئن بشید دستتون خیس کنید و با احتیاط به دیواره دیگ بزنید اگر صدای جیز شنیدید پلو آمادس.

r

اگر دوست دارید آشپزی های ما رو دنبال کنید به صفحه آشپزی شایانیوز سر بزنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی