|

سینمایی های درجه یک

برای تماشای یک فیلم خوب باید به سراغ حرفه ای ها بروید؛ هفت فیلم سینمایی اصغر فرهادی

نگاهی می اندازیم به برخی از ماندگارترین و تاثیر گذارترین فیلم های سینمایی اصغر فرهادی که توانستند موفقیت بسیاری را نیز کسب نمایند.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- دنیای سینما همیشه شاهد حضور هنرمندانی است که به روش های گوناگون و با دیدهای مختلف صحنه هایی خاص و ماندگار را بر پرده ی سینما خلق می کنند. در این میان بعضی از هنرمندان، فرقی نمی کند که در کدام بخش سینما مشغول هستند، اما بیشتر از دیگران می درخشند و لحظه هایی را می آفرینند که تا ابد در خاطره ها می ماند.

یکی از بهترین و هنرمند ترین افراد این روزهای دنیای سینمای ایران کارگردان معروف و محبوب اصغر فرهادی است که با خلق فیلم های سینمایی بی نظیر و خلاقانه اما در عین حال رئال و برگرفته از بطن جامعه، بسیار خوش درخشیده است. سینمایی های اصغر فرهادی برای همیشه جزء بهترین و ماندگارترین فیلم های تاریخ سینمای ایران به حساب می آیند.

در ادامه نگاهی می اندازیم به برخی از ماندگارترین و تاثیر گذارترین فیلم های سینمایی اصغر فرهادی که توانستند موفقیت بسیاری را نیز کسب نمایند.

1.شهر زیبا – 1382

شهر زیبا دومین اثر سینمایی اصغر فرهادی می باشد که درست مانند بسیاری دیگر از فیلم های او برگرفته از واقعیت ها و عینیت های جامعه است که اگر چه تلخ هستند اما حقیقت دارند. در ادامه داستانی عاشقانه را در بینابین ناملایمتی های جامعه عنوان می کند که کمی انسان را به تب و تاب می اندازد. شهر زیبا علاوه بر اصغر فرهادی، فرامرز قریبیان، ترانه علیدوستی، فرهاد قائمیان و بسیار هنرمندان دیگر را در اختیار دارند که در ماندگاری این اثر نقش به سزایی داشته اند.

اگرچه زمان زیادی از اکران این فیلم گذشته است اما همچنان ارزش دیدن را دارد، بنابراین اگر هنوز این فیلم را تماشا نکرده اید حتما خودتان را برای چند ساعتی مهمانِ شهر زیبا کنید.

سینمایی شهر زیبا-اصغر فرهادی

2.چهارشنبه سوری – 1384

سومین فیلم سینمایی اصغر فرهادی فیلمی است که توانست جوایز بسیاری را در جشنواره های مختلف به خود اختصاص دهد  از جمله ی این جشنواره ها می توان به بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر و جشنواره بین المللی فیلم شیکاگو اشاره کرد. چهارشنبه سوری درست مانند شهر زیبا روایتگر یک زندگی معمولی از مردم جامعه است که با مشکلات و معضلات زندگی زناشویی خود دست و پنجه نرم می کنند. این فیلم که ژانر خانوادگی و عاشقانه دارد با هنرنمایی هدیه تهرانی، ترانه علی دوستی، حمید فرخ نژاد، پانته آ بهرام و بسیاری دیگر از بازیگران درجه یک سینمای ایران، ساخته و پرداخته شده است.

سینمایی چهارشنبه سوری-اصغر فرهادی

3.دایره زندگی – 1387

در بین تمامی ساخته های اصغر فرهادی که رنگ و بوی درد و غم دارند، دایره زنگی شاید کمی تافته ی جدا بافته باشد. دایره زنگی را که محصول مشترک فیلمنامه نویسی اصغر فرهادی و کارگردانی پریسا بخت آور است شاید بتوان یکی از عجیب ترین کمدی های سینمای ایران به حساب آورد چرا که در عین کمدی بودن اصلا کمدی نیست و این دقیقا همان چالشی است که باید از اصغر فرهادی انتظار داشت. در سال 87 دایره زنگی توانست عنوان پرفروش ترین فیلم سال را به خود اختصاص دهد.

به گزارش شایانیوز، باید اعتراف کنیم که دایره زنگی ارزش تماشا کردن را دارد پس حتما یک بار هم که شده به تماشای آن بنشینید.

سینمایی دایره زنگی-اصغر فرهادی

4.درباره الی – 1387

قطعا یکی از ماندگارترین و تاثیرگذارترین فیلم های سینمایی اصغر فرهادی درباره الی می باشد، فیلمی که در اوج خنده و لذت آغاز می شود و با یک التهاب غیر منتظره و ناگهانی ادامه پیدا می کند و در آخر در عین ناباوری و چون هواپیمایی که ملزم به فرود است به پایان می رسد. اصغر فرهادی با سینمایی درباره الی و سبک رئالیسم خود توانست موج جدیدی را در سینمای ایران آغاز کند که همچنان می بینیم کارگردانان بسیاری دنباله ی این راه را گرفته اند.

درباره الی هیچ گونه گزافه گویی ندارد و نه تنها ارزش یکبار دیدن بلکه ارزش چند بار دیدن را هم دارد. اگر تا به امروز درباره الی را تماشا نکرده اید، حتما در اولین فرصت خود را به تماشای این سینمایی مهمان کنید که بی شک لذت خواهید برد.

سینمایی درباره الی-اصغر فرهادی

5.جدایی نادر از سیمین – 1389

مگر می شود تا به امروز کسی نام جدایی نادر از سیمین را نشنیده باشد! جدایی نادر از سیمین نه تنها یکی از افتخار آور ترین فیلم های سینمایی ایران است بلکه یک چهره ی بین المللی هم دارد، این فیلم توانست مجموعا 52 جایزه را در جشنواره های مختلف به خود اختصاص دهد و برای اولین بار جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان را در جشنواره اسکار کسب نماید.

مطمئنا همه ی شما بارها و بارها در رابطه با این سینمایی و فراز و نشیب های آن، معضلات اجتماعی، درد ها و مشکلات آن شنیده اید حتا اگر تا به حال آن را تماشا نکرده باشید به این ترتیب هرگونه حرفی در رابطه با جدایی نادر از سیمین بی فایده است؛ فقط به شما می گوییم که اگر تا به حال جدایی نادر از سیمین را تماشا نکرده اید واقعا لذت تماشای یک فیلم درجه یک و بی نقص را از خودتان محروم کرده اید.

سینمایی جدایی نادر از سیمین-اصغر فرهادی

6.فروشنده – 1394

فروشنده ی اصغر فرهادی یکی دیگر از فیلم های اوست که توانست جوایز متعدی را به خود اختصاص دهد که جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان اسکار تنها یکی از آن هاست.

فروشنده روی هم رفته مانند بسیاری دیگر از آثار اصغر فرهادی روایتگری رئال از زندگی یک زوج جوان ایرانی است که شهاب حسینی و ترانه علیدوستی نقش آفرینی این زوج را به عهده گرفته اند. زندگی ای که دستخوش بالا بلندی های دور از انتظار و حساب نشده می شود، دستخوش اتفاقات ناخوشِ ناشی از یک اشتباه می شود و همه چیز تغییر می کند. فروشنده شما را میخکوب تلویزیون خواهد کرد و بعد با یک پایان حساب شده به شما فرصت فکر کردن و اندیشیدن می دهد. به نظر می رسد که فروشنده نمایی است از کرامت انسانی در مقابل رذالت بشری در جامعه.

سینمایی فروشنده-اصغر فرهادی

7.قهرمان – 1400

قهرمان یک سینمایی اجتماعی است که همان طور که می شود حدس زد از بطن جامعه سر بلند کرده است. قهرمان که این روزها حسابی به حاشیه ها و خبرهای ناخوشایند گره خورده است اگر چه نتوانست جایزه اسکار را بدست بیاورد اما یک سینمایی ماندگار و درجه یک است که هنرنمایی امیر جدیدی درخشش آن را چند برابر کرده است.

قهرمان داستان نیست یک واقعیت است، یک واقعیت درام، تلخ و دردناک، و  با همه ی این اوصاف یک شاهکار است. اگر چه همیشه تمامی فیلم ها و سریال ها دستخوش دریافت نظرات مثبت و منفی فراوانی می شوند، اما شاید قهرمان از این حیث بیشتر از دیگر آثار اصغر فرهادی دچار دوگانگی در میان تماشاگران خود شد به این ترتیب برای تماشای قهرمان هنوز دیر نیست، کسی چه می داند شما در کدام دسته قرار خواهید گرفت.

سینمایی قهرمان-اصغر فرهادی

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی