راهکارهای علمی برای کاهش وزن

هفت راه آسان و بی دردسر برای رسیدن به وزن دلخواه؛ لاغری و کاهش وزن بدون رژیم های سخت!

باید بپذیریم که کاهش وزن کار راحتی نیست اما همیشه هم نباید به دنبال راهکارهای دشوار باشیم. این بار ترفند های ثابت شده علمی را امتحان کنید

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- کاهش وزن و لاغری یکی از معضلات جدی این روزهای اکثر افراد می باشد، به همین دلیل نیز غالبا به سراغ رژیم های غذایی سخت و طاقت فرسا می روند و باید هم بپذیریم که کاهش وزن چندان کار راحتی نمی باشد، با این اوصاف همیشه نیازی نیست که به دنبال راهکارها و روش های دشوار برویم. برخی از روش های طبیعی وجود دارند که توسط علم نیز ثابت شده اند و تنها با رعایت کردن آن ها می توانید روند کاهش وزن و لاغری خود را بهبود بخشید. در ادامه ما چند مورد از این راهکار های علمی را که منجر به کاهش وزن می شوند برای شما مطرح می کنیم.

هفت راهکار علمی برای کاهش وزن:

1.پروتئین مصرف کنید

وقتی صحبت از کاهش وزن و لاغری می شود، پروتئین سلطان مواد مغذی می باشد. جالب است بدانید که بدن شما هنگام هضم و متابولیسمِ پروتئینی که می خورید، کالری می سوزاند، بنابراین یک رژیم غذایی با پروتئین بالا می تواند متابولیسم شما را تا 80 یا حتا  100 کالری در روز افزایش دهد. از طرفی دیگر یک رژیم غذایی که از محتوای پروتئین بالایی برخوردار است می تواند شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه دارد.

Eat Protein

2.غذاهای کامل و تک ماده ای بخورید

یکی از بهترین و موثر ترین راهکارهای ممکن برای کاهش وزن سالم این است که رژیم غذایی خود را بر اساس غذاهای کامل و تک ماده ای برنامه ریزی کنید، با این روش شما بیشترِ قندها، چربی های اضافی و البته مواد غذایی فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف خواهید کرد. بیشتر غذاهای کامل به طور طبیعی بسیار سیر کننده می باشند علاوه بر این بسیاری از مواد مغذی ضروری را که برای عملکرد صحیح بدن مورد نیاز هستند، تامین می کنند. جالب است بدانید که کاهش وزن اغلب به عنوان یک عارضه ی جانبی طبیعی برای مصرف غذاهای کامل می باشد. برخی از انواع غذاهای تک ماده ای عبارتند از، سیب، لوبیا، آجیل، دانه ها و هویج؛ اساسا شما باید به دنبال غذاها و مواد خوراکی ای باشید که لیست مواد تشکیل دهنده بر روی آن ها درج نشده است.

3.میوه و سبزیجات مصرفی خود را افزایش دهید

میوه ها و سبزیجات خوراکی هایی بسیار سالم و مفید برای کاهش وزن می باشند چراکه علاوه بر محتوای آب مناسب، آن ها سرشار از مواد مغذی و فیبر نیز می باشند. مطالعات صورت گرفته ثابت کرده اند، افرادی که میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می کنند معمولا از وزن کمتری برخوردار هستند.

Fruits and vegtables

4.به رژیم غذایی خود تخم مرغ اضافه نمایید

یکی از بهرتین غذاهای سالم و مناسب کاهش وزن تخم مرغ می باشد. تخم مرغ ها سرشار از پروتئین و انواع مواد مغذی هستند و در عین حال از کالری پایینی برخوردار می باشند. همان طور که قبل تر هم اشاره کردیم مصرف پروتئین برای کاهش وزن و لاغری بسیار مهم و تاثیر گذار می باشد. اما جدای از این، خوردن تخم مرغ برای صبحانه می تواند طی هشت هفته کاهش وزن شما را تا 65 درصد افزایش دهد؛ همچنین می تواند به شما کمک کند تا کالری کمتری را در طول روز مصرف نمایید.

5.از بشقاب های کوچک استفاده کنید

مطالعات نشان می دهند که استفاده از بشقاب های کوچک به شما کمک خواهد کرد تا کمتر غذا بخورید چراکه حجم غذای داخل بشقاب متفاوت تر به چشم می آید. این طور که به نظر می رسد افراد بدون آگاهی، بسته به اندازه ی بشقاب برای خود غذا می کشند در نتیجه غذاهای بیشتری مهمان بشقاب های بزرگ شما خواهد بود.

Smaller Plate

 6.زیاد آب بنوشید

شاید قبلا هم این ادعا را شنیده باشید که می گوید نوشیدن آب می تواند به کاهش وزن کمک کند؛ ممکن است عجیب به نظر برسد اما واقعیت دارد. جالب است بدانید که نوشیدن تنها 0.5 لیتر آب می تواند برای یک ساعت بعد، روند سوزاندن کالری شما را 24 تا 30 درصد افزایش دهد. از طرفی دیگر نوشیدن آب قبل از غذا نیز می تواند منجر به کاهش کالری دریافتی شما شود، به ویژه در افراد میانسال و مسن. همچنین اگر شما بتوانید آب را جایگزینی برای نوشیدنی های پرکالری و قندی قرار دهید، کاهش وزن شما نیز بهبود خواهد یافت.

7.قهوه و چای سبز غیر شیرین بنوشید

همان طور که می دانید قهوه در دسته ی نوشیدنی های سالم و مفید قرار دارد که مملو از آنتی اکسیدان ها و ترکیب های مفید است. قهوه می تواند با افزایش سطح انرژی و کالری در حال سوخت شما، روند کاهش وزن را بهبود بخشد.

از طرفی دیگر چای سبز نیز درست مانند قهوه یک نوشیدنی سالم می باشد که سرشار از آنتی اکسیدان است و می تواند مصرف انرژی شما را تا 4 درصد و چربی سوزی انتخابی، به ویژه در ناحیه شکم، را تا 17 درصد افزایش دهد.

Coffee and GreenTea

برای زندگی ای بهتر، صفحه ی زندگی سالم ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی