|

چه زمانی باید نگران درد پستان هایتان باشید؟

خیلی از دردهایی که در پستان به وجود می‌آید؛ نشانه‌های سرطان نیست. اما نباید از این علائم به سادگی عبور کرد!

لینک کوتاه کپی شد

درد سینه از جمله شایع‌ترین دردها در میان زنان است. با توجه به اینکه عامل این درد میتواند دلایل بسیار متنوعی را شامل شود، زنان را دچار استرس و نگرانی‌هایی می‌کند. هر چند که اکثریت این دردها به دوران قاعدگی ختم می‌شود! البته باید این مسئله را همواره همچون زنگی در گوش داشته باشید که سرطان پستان گسترده‌ترین و رایج‌ترین نوع سرطان در زنان است. اما ابتلا به آن به معنای صدور حکم مرگ نیست! اگر به موقع این بیماری تشخیص داده شود، گویی که شاه کلید نجات خود از مرگ را یافته‌اید.

اما چه زمانی باید نگران درد پستان خود باشیم؟ آیا میتوانیم خودمان در منزل هم به تشخیص این بیماری برسیم؟ در این خصوص صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

زنگ-خطر-درد-پستان

به این علائم بی توجه نباشید

هرگونه تغییر در شکل و رنگ پستان میتواند نگران کننده باشد. اگر رنگ پستان شما به قرمزی میزند یا پوست آن حالت پرتقالی شکل گرفته یا ترشحاتی را از نوک پستان خود شاهد هستید یا فرورفتگی را در نوک آن میبینید؛ باید بدانید که نشانه‌های سرطان پستان در شما نمود پیدا کرده است.

به هیچ عنوان این نشانه‌ها را پشت گوش نیاندازید.

عوامل زیادی وجود دارد که میتواند احتمال ابتلا به سرطان را در شما کاهش دهد. مثلا ورزش کردن! حداقل سه بار در هفته و هر بار حداقل نیم ساعت ورزش کنید. طوریکه غرق در عرق باشید و ضربان قلبتان بالا برود. از کشیدن سیگار دوری کرده و مصرف الکل را به حداقل برسانید.

آرامش روانی بدن از هر دارویی بیشتر به بدن در برابر بیماری‌ها خصوصا سرطان کمک خواهد کرد.

زنگ خطر درد پستان

خیلی از دردهایی که در پستان به وجود می‌آید؛ نشانه‌های سرطان نیست. اما با این حال مراجعه به پزشک جزء ضروریات به حساب می‌آید.

برخی از زنان در دوران قاعدگی این درد را متحمل می‌شوند و برخی دیگر در زمان تخمک‌گذاری. بسیاری حتی در دوران یائسگی نیز آن را تجربه می‌کنند. این مسئله کاملا به هورمون‌ها و نامنظم شدن آنها برمیگردد. برای کنترل آن به سراغ سوتین‌های راحت و لباس‌های گشاد بروید. البته برای کاهش این درد حتما با پزشک خود مشورت نمائید.

کیست ها نیز عامل دیگری برای ایجاد درد هستند. این توده‌های کوچک در لمس سینه قابل تشخیص هستند. توده‌های سرطانی اغلب سفت بوده و حرکت نمیکنند. نکته قابل توجه اینجاست که برخلاف کیست‌های خوش خیم، کیست‌های بدخیم، هیچگونه دردی نداشته و افراد را نگران نمی‌کند!

بررسی-درد-پستان

بررسی درد پستان

روش‌های زیادی برای بررسی درد پستان و توده‌های آن وجود دارد. از جمله این روش‌ها باید به سونوگرافی، ماموگرافی، MRI و حتی نمونه‌برداری اشاره کرد. اگر بتوانید این تومور را در زمان درستی شناسایی کنید؛ شانس زیادی برای بهبودی خواهید داشت.

 

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی