|

دولت عامل اصلی ریزش بورس

بورس تهران هفته گذشته چقدر بازدهی داشت؟

هفته گذشته شاخص کل بورس ۱٫۰۵ درصد رشد را ثبت کرد و در آخرین روز معاملاتی در محدوده یک میلیون و ۴۳۷ هزار واحد قرار گرفت.

لینک کوتاه کپی شد

هفته گذشته شاخص کل بورس ۱٫۰۵ درصد رشد را ثبت کرد و در آخرین روز معاملاتی در محدوده یک میلیون و ۴۳۷ هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن هم هفته گذشته ۰٫۵۰ درصد منفی شد و در کانال ۴۲۲ هزار واحد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس هفته گذشته در محدوده چهار هزار میلیارد تومان در نوسان بود و نسبت به هفته‌های گذشته این رقم کاهش یافت.

کلیت بازار سرمایه و صنایع بورسی در روزهای گذشته با جو اصلاحی و کاهش قیمت همراه شد و تنها به دلیل خبر تخفیف نرخ پالایشی‌ها این گروه با روند مثبت همراه شدند اما بقیه گروه‌ها منفی بودند. همچنین مخالفت شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو عامل مهم دیگری بود تا گروه خودرویی هم منفی شود.

بورس در آینده چه خواهد شد؟

کارشناسان بازار سهام روند روزهای آینده بازار سرمایه را نامشخص ارزیابی کردند زیرا همچنان سیاست‌ها دولت درباره نرخ بهره بانکی و انتشار اوراق مشخص نشده است.

 

پیش‌بینی‌ها از بازار سهام نشان می‌دهد وجود ابهام در نرخ دلار به واسطه برجام، سیگنال انتشار اوراق از سمت دولت و تغییر در نرخ بهره بانکی عامل مهمی در روند بازار سرمایه است.

به نظر می‌رسد تنها امید بازار در روزهای آینده به انتشار گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها و مشخص شدن سیاست‌های ضد تورمی دولت است. اما تا زمان مشخص نشدن این عوامل اعتماد از سمت سهامداران به بازار برنمی‌گردد و بورس رشد خاصی را تجربه نخواهد کرد.

البته قیمت دلار و ارز نیز این روزها مجدد روی ریل صعودی شدن قرار گرفته و به نظر می رسد با توجه به اینکه دلار بالای 28 هزار تومان تثبیت شده است این افزایش روی سهم های ارز محور بازار حداقل در کوتاه مدت تاثیرگذار باشد.

دولت عامل ریزش بورس؟

محمد خیری، کارشناس بازار سرمایه هم در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره روند بازار سهام در روزهای آینده گفت رفتار دلار در تغییر تحرکات بازار مهم و موثر است اما تا تعیین تکلیف نشدن برجام قیمت دلار را در ابهام قرار قرار داده است.

وی همچنین افزود: در میان مدت بازار سهام رشد زیادی را نخواهد داشت و در مجموع اگر به صورت بنیادی در بازار تغییراتی ایجاد نشود، بازار سرمایه هم رشدی را نخواهد داشت.

او می‌گوید: در وضعیت فعلی به واسطه نرخ دلار و برجام حجم معاملات پایین آمده و ترید سهامداران زیاد شده است اما این عوامل بهانه است. عامل مهم دیگر در ایجاد جو منفی بازار، سیاست‌های وزیر جدید اقتصاد است که رنگ و بوی سیاست‌های انقباضی و کاهش تورم را دارد.

خیری در این باره افزود: به نظر می‌رسد وزیر اقتصاد تمایل به انتشار اوراق و افزایش نرخ سپرده بانکی دارد و در کنار تمامی اظهار نظراتش به صورت شعار گونه صحبت از حمایت از بازار سهام می‌کند؛ اما در عمل حمایت خاصی از بازار نکرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه