|

سوار ماشین زمان بشوید؛ وقتی کمان پنبه زنی بخت دختران را باز می کرد

پنبه زنی

پنبه زن ها سعی می‌ کردند تا جایی که ممکن است کمانشان را رها نکنند تا دست هیچ دختری به آن‌ نرسیده و باعث در رفتن زه کمانشان نشود.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- حتما بزرگترهایتان خاطراتی را در خصوص شنیدن صدای کمان پنبه زنی روایت کرده اند. صدایی که این روزها دیگر شنیده نمی شود و برای نسل امروز ناآشناست. چرا که دنیای ماشینی امروز باعث رنگ باختن این هنر سنتی شده و آن را به باد فراموشی سپرده است. شغلی که پیش از اینها بسیار مورد مراجعه ی تازه عروس ها قرار می گرفت و آنها سفارش لحاف، پتو و خوشخواب هایشان را به پنبه زن ها می دادند

قصه ی پنبه زنی و عروس ها سر دراز دارد

نقل‌قول اهالی کشار از بخت‌گشایی دختران قدیم با کمان پنبه زنی شنیدنی است. وی در اینباره می‌گوید: «یکی از اعتقادات در باب بخت‌گشایی این بود که وقتی یک پنبه‌ زن را به داخل خانه برای کار می‌ آوردند، منتظر می‌شدند تا پنبه‌زن برای انجام عملی، مثلا دست‌ شویی رفتن یا خوردن ناهار، برای مدتی دست از کار بکشد. در این هنگام، فوراً دختر دم‌ بخت خانه را دور از چشم پنبه‌ زن می‌ آوردند و از روی کمان پنبه‌ زنی عبورش می‌ دادند. آنها معتقد بودند که با دررفتن زه کمان، بخت دخترشان هم باز می‌شود! در صورت در رفتن زه کمان، جا زدن آن کار بسیار مشکلی برای پنبه‌ زن‌ ها بود و به همین خاطر آنها سعی می‌ کردند تا جایی که ممکن است کمانشان را رها نکنند تا دست هیچ دختری به آن‌ نرسیده و باعث در رفتن زه کمانشان نشود.

اکنون با ما همراه شوید تا سوار بر ماشین زمان به دورانی سفر کنیم که صدای کمان پنبه زن ها خاطرات زیادی را در دل اهالی تاریخ بیدار می کرد.

پنبه زنی

علاقه مردم نسبت به این شغل کمتر شده و بازار خیلی از لحاف دوزها و پنبه زن ها نیز از بین رفته است

شاخص

سال های نه چندان دور صدای لحاف دوز در سرتاسر کوچه و خیابان های خراسان شمالی طنین انداز بود

3

هنر پنبه زنی به خراسان شمالی بر می گردد

2

پنبه زنان در دوران سلطنت رضاشاه

1

برای سوار شدن به ماشین زمان و گشتن در کوچه پس کوچه های گذشته، مهمان تاریخانه ما باشید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

تاریخانه

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی