|

این کار گل محمدی ریسک داشت اما آن را به فال نیک می گیریم

خرید این بازیکن نیازمند هزینه‌ دلاری بود و ممکن بود در ادامه فصل بلااستفاده شود. چنین شد که پرسپولیس قید خرید دروازه‌بان خارجی را زد.

لینک کوتاه کپی شد

پرسپولیس، قهرمان فصل پیش لیگ برتر ایران، این روز‌ها خود را مهیا می‌کند تا در یکی از حیاتی‌ترین دیدار‌های این فصل، در ورزشگاه آزادی به مصاف النصر عربستان، یکی از مدعیان جدی در منطقه غرب آسیا و در چارچوب لیگ قهرمانان آسیا برود. رقیب عربستانی که فصل پیش با خریدن کریستیانو رونالدو، نگاه فوتبال دنیا را متوجه عربستان کرده، در این فصل پوست انداخته و چندین ستاره نامی دیگر از‌جمله سادیو مانه و مارسلو بروزوویچ را هم به خدمت گرفته است. بدیهی است که حضور این ستاره‌ها، تجربه آن‌ها و البته امکاناتی که النصر در عربستان دارد، این تیم را قدرتمندتر از هر زمان دیگری کرده است.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فرارو، پرسپولیس حالا باید در شرایطی روبه‌روی کریس و رفقا قرار بگیرد که با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی فدراسیون فوتبال نمی‌تواند بیش از ۳۲۵ میلیارد تومان برای کل فصل هزینه کند. رقمی که احتمالا دستمزد یکی، دو ماه ستاره‌هایی است که النصر قرار است با خود به تهران بیاورد. این تیم تهرانی که برخلاف رقیب عربستانی نمی‌تواند دلار‌های زیادی برای خریدن بازیکن به کار بگیرد، با ۶۰۰ هزار یورو در‌به‌در به دنبال خریدن یک مهاجم خارجی بود.

البته که مشکل اصلی پرسپولیس برای بازی با النصر که قرار است روز ۲۸ شهریور برگزار شود، هیچ‌کدام از این‌ها نیست. سرخ‌پوشان تهرانی نه هراسی از آوازه رقیب دارند و نه اینکه تا به الان لنگ گل‌زنی در بازی‌ها مانده‌اند؛ مشکل، ولی نبودن احتمالی علیرضا بیرانوند، دروازه‌بان ملی‌پوش این باشگاه است. بیرو در جدال تدارکاتی تیم ملی ایران با بلغارستان مصدوم شد و گفته می‌شود قریب به سه هفته نمی‌تواند بازی کند. اگر این تاریخ دقیق از آب دربیاید، یعنی اینکه او بازی حساس و سرنوشت‌ساز با رونالدو و النصر را از دست داده است.

از گوشه و کنار شنیده می‌شود که بیرانوند به همراه پزشکان پرسپولیس با روی‌آوردن به شیوه‌های درمانی جدیدتر در تلاش هستند هر طور شده به این بازی برسند، ولی گویا آسیب‌دیدگی کشاله پای این بازی به قدری جدی است که متد‌های جدید هم به این راحتی‌ها جوابگو نخواهد بود. در چنین فضایی، فشار مضاعفی بر پرسپولیس و در رأس آن یحیی گل‌محمدی به عنوان سرمربی وارد شده که هرطور شده یک دروازه‌بان خوب بخرد و به جای بیرانوند درون دروازه بگذارد.

پرسپولیس احمد گوهری را ابتدای فصل داشت، ولی این دروازه‌بان با چراغ سبز یحیی به صورت قرضی جدا شد تا بیش از این زیر سایه بیرانوند قرار نگیرد. البته که هدف یحیی خالی‌کردن فهرست بزرگسالان این باشگاه به منظور خریدن بازیکن جدید هم بود. در این بین شایعه شد که پرسپولیس قرار است دروازه‌بان ۱۹ ساله‌ای را هم از برزیل بخرد تا جانشین بیرو شود که چنین انتقالی هم نهایی نشد؛ هرچند این کار آگاهانه صورت گرفت. درست است که دروازه‌بان ۱۹ ساله برزیلی با توجه به سن‌و سالش در فهرست بزرگسالان قرار نمی‌گرفت و جایی را اشغال نمی‌کرد، ولی با توجه به قانون وضع‌شده در لیگ برتر، می‌توانست در ادامه برای سرخ‌پوشان تولید دردسر کند.

قانون جدید می‌گوید بازیکنان خارجی که جذب باشگاه‌ها می‌شوند باید در ۶۰ درصد بازی‌های لیگ به میدان بروند وگرنه سهمیه بازیکنان خارجی تیم مربوطه برای سال بعد می‌سوزد. با نگاهی به شرایط بیرانوند، غیرمنطقی به نظر می‌رسد که یک دروازه‌بان جوان بتواند بیش از بیرانوند در ترکیب حضور داشته باشد. ضمن اینکه خرید این بازیکن جوان هم نیازمند هزینه‌های دلاری بود که برای پرسپولیس ممکن بود در ادامه فصل بلااستفاده شود. چنین شد که مجموعه پرسپولیس قید خرید دروازه‌بان خارجی را زدند.

حالا که بیرانوند مصدوم شده شاید بسیاری یحیی را مورد نقد قرار دهند که چرا بیرانوند جانشین مناسبی ندارد و حتی اقدامی برای پرکردن جای خالی بیرانوند در دیدار برابر النصر نکرده است. شاید این کار یحیی پرریسک باشد، ولی این را که او در این بازه زمانی تصمیم گرفته سراغ دروازه‌بان نام‌آشنایی نرود باید به فال نیک گرفت. اول که هنوز مشخص نیست بیرانوند به طور صددرصدی دیدار با النصر را از دست داده باشد. دوم اینکه حتی اگر چنین باشد، با توجه به نوع مصدومیت بیرانوند، او یک هفته بعد از بازی با النصر مهیای مسابقات می‌شود و دوباره می‌تواند درون ترکیب قرار بگیرد. اینکه برای یک بازی که آن‌هم اولین دیدار مرحله گروهی از لیگ قهرمانان آسیاست و هنوز فرصت زیادی تا انتهای همین مرحله باقی مانده است، مجموعه دست به حرکتی احساسی بزند، ممکن است بیش از آنکه سود کند، ضرر ببیند. در کنار این موارد نباید از نیمکت ذخیره‌های پرسپولیس غافل ماند.

شاید بیرانوند به این بازی نرسد، ولی این تیم دو دروازه‌بان جوان دیگر به نام مهرشاد اسدی و امیررضا رفیعی دارد که هر کدام منتظر به دست آوردن فرصت برای حضور در ترکیب پرسپولیس هستند. فرض محال اینکه هر کدام از این دو درون دروازه قرار گرفتند عملکرد خوبی هم نداشته باشند، ولی با توجه به سن‌و‌سال اندکی که دارند، تجربه‌ای بزرگ به دست می‌آورند که برنده آن در نهایت پرسپولیس خواهد بود. حال اگر این حضور همراه با توفیق باشد که دیگر چه بهتر؛ علاوه بر خیال یحیی و مدیران، خیال هواداران هم راحت می‌شود که تیمشان دروازه‌بان ذخیره مطمئنی دارد. از همه آن‌ها مهم‌تر اینکه در صورت توفیق نسبی، پرسپولیس از پرداخت هزینه برای خریدن دروازه‌بان جدید هم در امان می‌ماند که شاید این بخش با توجه به پررنگ‌شدن قانون سقف قرارداد دوباره به سود پرسپولیسی‌ها شود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

تاریخانه

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی