|

در شبکه مستند:

مناظره‌ی جنجالی زیباکلام و معتضد درباره‌ رضاشاه

مناظره‌ی تلویزیونی خسرو معتضد و صادق زیباکلام درباره‌ی رضا شاه که از شبکه‌ مستند سیما پخش شد را در ادامه می‌بینید.

لینک کوتاه کپی شد

صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه و خسرو معتضد مورخ مشهور تاریخ معاصر چنج شنبه شب در شبکه مستند تلویزیون و به میزبانی بهروز افخمی درباره رضاشاه مناظره کردند.

زیباکلام و ماجرای کتاب رضا شاه

صادق زیباکلام سال گذشته اقدام به انتشار کتابی با عنوان "رضاشاه" در خارج از کشور کرده است. او نگارش این کتاب را در سال 96 به پایان رساند اما وقتی نتوانست مجوز انتشار را  از  وزارت ارشاد بگیرد، پیشگفتار و فصل‌های این کتاب را به‌صورت صوتی در فضای مجازی منتشر کرد که در همان ایام مورد انتقاد برخی از پژوهشگران و کارشناسان حوزه تاریخ معاصر قرار گرفت.

کتاب رضاشاه‌ِ زیباکلام، سال جاری در خارج از کشور منتشر شد. زیباکلام در پیام تصویری ضمن اعلام خبر انتشار کتاب جدیدش ادعا کرد: این کتاب بر اساس اسناد وزارت خارجه انگلیس یا سفارت انگلیس در تهران تدوین شده و نظر و تحلیل من نیست! 

پایه و اساس کتاب رضاشاه، کتاب "ایران؛ برآمدن رضاخان، برافتادن قاجار و نقش انگلیسی‌ها" مرحوم سیروس غنی است که زیباکلام هم خود به این موضوع اعتراف کرده است.

رضا شاه از منظر خسرو معتضد

این تاریخدان، رضاخان را اینگونه معرفی کرد: رضاخان در یک روستای معمولی در خانواده ای دهقان به دنیا آمد که پدرش با زحمت و تلاش، خود را از مقام تابینی یعنی سرباز صفر به وکیلی باشی رسانده بود و بعد هم به درجه یاوری یعنی سرگرد رسید. نام این فرد عباسعلی خان یاور معروف به داداش بیگ است که قبرش در یکی از حجره های نزدیک حضرت عبدالعظیم است.

 

 

  • ناشناس ارسالی در

    زیبا کلام مایه ننگ هست ... اطلاعات کافی هم نداشت
    این ادم در حد مناظره نیست

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها