|

بازخوانی اتفاقات مسابقه‌ 7 دقیقه‌ای!؛ در دیدار برزیل و آرژنتین چه گذشت؟

تنها دقایقی از دیدار دو تیم برزیل و آرژانتین سپری شده بود که پلیس و ماموران وزارت بهداشت وارد زمین شده و خواهان خروج 4 بازیکن متخلف شدند.

لینک کوتاه کپی شد

تنها 57 روز پس از نبرد تماشایی برزیل و آرژانتین در فینال کوپا آمریکا 2021، همه دوستداران فوتبال خود را مهیای تماشای سوپرکلاسیکویی دیگر، این بار در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی می‌کردند؛ مسابقه‌ای که لیونل مسی، پس از جان سالم به در بردن از تکل وحشتناک لوئیس مارتینز (ونزوئلا)، آماده آن شده بود و می‌رفت تا با به ثمر رساندن یک گل دیگر، رسیدن به رکورد 77 گل  پله را در خاک برزیل جشن گیرد و در کنار اسطوره سرزمین قهوه، بدل به برترین گلزن بازی‌های ملی در قاره آمریکای جنوبی شود.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال 360، بازی از ساعت 16 به وقت محلی آغاز شد و در همان لحظه‌های ابتدایی با صحنه‌هایی مثل متوقف شدن لوسلسو، خطای نیمار روی پاردس و سپس درگیری کلامی او با رومرو به سرعت گرم شد. اما در هفتمین دقیقه، ورود مردی با تی‌شرت سرمه‌ای به زمین چمن همه معادلات را به هم ریخت. او از میان بازیکنان آرژانتین آکونیا و اوتامندی را پیدا کرد و البته انگار به دنبال بازیکنان دیگر آرژانتین می‌گشت...

زنگ‌های هشدار از ساعت‌ها قبل به صدا درآمده بودند!

تنها چند ساعت قبل از مسابقه، خبر دیلی‌میل و اتلتیک توجهات به زمین چمن آرنا کورینتیانس را بیشتر کرد. بر مبنای این گزارش که توسط یافته‌های آنویزا (ارگان زیر نظر وزارت بهداشت برزیل) پشتیبانی می‌شد، 4 بازیکن لیگ برتری آرژانتین به نام‌های کریستین رومرو و جیووانی لوسلسو (هر دو از تاتنهام)، امی بوئندیا و امی مارتینز (هر دو از آستون‌ویلا) در هنگام ورود به خاک برزیل، اطلاعاتی نادرست از وضعیت خود در 14 روز گذشته ارائه داده بودند.

طبق قوانین کشور برزیل، مسافرانی که از کشورهای بریتانیا، هند و آفریقای جنوبی به برزیل می‌آیند، ملزم به گذراندن دوره قرنطینه‌ای 14 روزه در خاک این کشور هستند. این 4 بازیکن (که قطعا در 14 روز اخیر در انگلیس حضور داشته و در لیگ برتر هم به میدان رفته اند) در هنگام نشستن هواپیمای تیم ملی آرژانتین از کاراکاس در سائوپائولو با ارائه مدارکی نادرست، موفق به اخذ مجوز حضور در برزیل و همراهی آلبی سلسته شده‌اند.

آنویزا از آغاز پیگیر این پرونده بوده و دو سناریو را برای آن پیش‌بینی کرده بود:

1-این بازیکنان به سرعت وارد قرنطینه 14 روزه شوند؛ که با در نظر گرفتن قرنطینه 10 روزه دیگری که در بازگشت به انگلیس در انتظار آن هاست، به معنای غیبت حداقل 3 هفته‌ای آن ها در رقابت های باشگاهی خواهد بود.

2-این بازیکنان فورا و قبل از بازی مقابل برزیل، از خاک برزیل اخراج شده و به کشور مبدا دیپورت شوند.

اما عملا هیچ یک از این اتفاقات رخ نداد تا این، چمن «آرنا کورینتیانس» باشد که به صحنه بروز فاجعه تبدیل می‌شود.

دقیقه 7، خروج آرژانتینی‌ها، فوتبال دستگرمی برزیلی‌ها

با اعلام ترکیب دو تیم و حضور 3 بازیکن از 4 بازیکن نامبرده در ترکیب اصلی آرژانتین (مارتینز، رومرو و لوسلسو) زمزمه‌ها بیش از قبل به گوش رسید. تیم ویکری، خبرنگار مطرح حوزه آمریکای جنوبی با اشاره به اخطار آنویزا، احتمال داد حضور این بازیکنان پس از دریافت چراغ سبز از سوی کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی محقق شده و برخی منابع از هشدار این کنفدراسیون به برزیل نیز خبر دادند؛ هشداری از جنس 3 - صفر شدن مسابقه به نفع آرژانتین، در صورت ممانعت از حضور بازیکنان از سوی کنفدراسیون فوتبال برزیل!

لحظاتی بعد از آغاز بازی افرادی از آنویزا به همراه پلیس فدرال برزیل وارد عمل شده و برای دستگیری 4 بازیکن اقدام کردند. در این هنگام، بازیکنان آرژانتین در واکنش به این اتفاقات زمین مسابقه را ترک کرده و در رختکن منتظر ماندند. بازیکنان برزیل نیز به تدریج به زمین بازگشته و در نهایت، جلسه‌ای تمرینی را برگزار کردند! پیش از کنفدراسیون‌های آمریکای جنوبی و برزیل، این فدراسیون فوتبال آرژانتین بود که خبر لغو مسابقه را مخابره کرد و در ادامه کنفدراسیون فوتبال آمریکای‌جنوبی، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام لغو مسابقه، از ارجاع گزارش داور و ناظر مسابقه به فیفا و تصمیم‌گیری توسط این نهاد خبر داد چرا که این مسابقه، به عنوان رقابتی در مقدماتی جام جهانی 2022، تحت نظر فیفا در حال برگزاری بوده است.

اعمال قانون، به بدترین شکل ممکن!

شیوع ویروس کرونا و تعیین «لیست قرمز» برای هر کشور، کار را برای برگزاری رقابت‌های بین المللی به شدت سخت کرده است. تیم ملی برزیل به خاطر چنین قوانینی بود که بدون 9 بازیکن خود پای به بازی‌های ملی ماه سپتامبر گذاشت و حضور آلیسون و ادرسون در همین فهرست، سبب شده بود تا برزیل با دروازه‌بان سوم خود (وروتون) گام به سوپرکلاسیکو بگذارد. 

در چنین شرایطی، این پرسش مطرح شده که 4 بازیکن جنجالی آرژانتین چگونه توانسته‌اند به این شکل وارد کشور شده، اردوی تیم را همراهی کرده و 3 نفر از آن‌ها در ترکیب اصلی هم قرار بگیرند. در هنگام تعلیق مسابقه، این حرف‌های لیونل مسی بیش از همه شنیده می‌شد: «3 روز است که این‌جا هستیم. چرا در این 3 روز جلوی ما را نگرفتند؟ چرا تا شروع بازی صبر کردند؟ این مثل یک فاجعه است!»

در این میان، ادعای برزیل مبنی بر جعل مدارک گسترده توسط کنفدراسیون فوتبال آرژانتین می‌تواند پرونده مسابقه را وارد فازی تازه کند چرا که طبق مقررات کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، جعل هرنوع مدرک مربوط به امور سلامت بهداشت می‌تواند محرومیت از مسابقات (در این جا، محرومیت از انتخابی جام جهانی) را به همراه داشته باشد. 

شاید تلاش آنویزا صرفا اعمال قانون و دیپورت این بازیکنان به انگلیس بود، اما این تلاش با آغاز بازی و دخالت پلیس فدرال به بدترین شکل به نمایش درآمد و همه، قربانی این نحوه عملکرد شدند؛ از هواداران گرفته تا بازیکنان و حتی مربیان 2 تیم. همان گونه که لیونل اسکالونی پس از پایان این جنجال‌ها گفت: «این ماییم که قربانی شدیم، چرا که هم ما می‌خواستیم بازی کنیم و هم برزیل.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه