|

داستان یک هایجک پردردسر؛ استقلال چطور پرسپولیس را دور زد؟

امین قاسمی‌نژاد بازیکنی که به زودی وارد 35 سالگی می شود در این چند روز به سوژه اول هواداران استقلال و پرسپولیس تبدیل شد.

لینک کوتاه کپی شد

وقتی صحبت از هایجک می‌شود شما یا باید به دنبال هواپیما بگردید یا یک بازیکن جوان یا سوپراستار! این روزها اما هایجکی که در تهران گزارش شده هدفش یک مهاجم 34 ساله است که به زودی وارد 35 سالگی خواهد شد. امین قاسمی‌نژاد در این چند روز به سوژه اول هواداران استقلال و پرسپولیس تبدیل شد. استقلالی‌ها از اینکه خرید پرسپولیس را پای قرارداد از چنگ رقیب درآورده بودند، خوشحال بودند و پرسپولیسی‌ها سن و سال صید جدید آبی‌ها را سوژه کرده بودند. کوچ بازیکنان جوان برای لژیونر شدن نتیجه‌اش می‌شود روی بورس آمدن بازیکنان مسن‌تر. 

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال 360، امین قاسمی‌نژاد بازیکن خوبی است. بازیکنی که دیر اسم و رسم‌دار شد اما در این چند فصل نشان داده که کارش را به عنوان مهاجم خوب بلد است. وقتی صحبت از انتقال به استقلال و پرسپولیس به میان می‌آید علاوه بر توانایی، مسائل دیگری هم برای بازیکن جدید مطرح است. این که می‌تواند خودش را در ترکیب این دو تیم بزرگ جا بیندازد یا نه؟ نگاهی به آمار قاسمی‌نژاد نشان می‌دهد که او در آمار و ارقام از مهاجمان استقلال بهتر بوده است. 

قاسمی‌نژاد گلزن خوبی است؟

امین قاسمی‌نژاد گل‌های خوب و حساسی می‌زند اما آیا می‌توان گفت او گلزن خوبی است؟ قرار گرفتن در رده چهارم جدول گلزنان نشان می‌دهد که می‌توان به این سوال جواب مثبت داد اما نگاهی به درصد تبدیل شوت به گل این بازیکن کمی این جواب مثبت را با اما و اگر مواجه می‌کند. امین قاسمی‌نژاد از 73 شوت به سمت دروازه حریفان زده و 11 گل به نامش ثبت شد؛ آماری که از مهاجمان استقلال بهتر اما نسبت به دیگر گلزنان لیگ ضعیف‌تر است. 

SHOOT

همانطور که در این جدول مشخص است سه گلزن برتر لیگ همه درصد تبدیل شوت به گل بالای 25 درصد داشته‌اند و قاسمی‌نژاد ضعیف‌ترین آمار را در میان آن‌ها دارد. مهدی قایدی بازیکن جداشده استقلال تنها بازیکنی است که تعداد شوت‌هایش از قاسمی‌نژاد بیشتر بوده و گل‌های کمتری هم زده است. در بخش درصد تبدیل شوت به گل هم مهاجم سابق پدیده آماری شبیه به آرمان رمضانی دارد. البته با توجه به تعداد بازی‌های کم آرمان رمضانی نمی‌توان ارزش این دو عدد را یکی دانست.

قاسمی‌نژاد گل‌ساز خوبی است؟

یکی از دلایل علاقه مجیدی به قاسمی‌نژاد، توان بالای او در عبور از بازیکن حریف و ارسال پاس‌های کلیدی است. در جدول پاس کلیدی کفه ترازو به نفع قاسمی‌نژاد سنگینی می‌کند. او بعد از مهدی قایدی که همه‌کاره استقلال بود به همراه گادوین منشا بهترین عملکرد را داشته و البته یک پاس گل هم از او بیشتر داده است. 

KLID (1)

در بازی استقلال و پدیده نگاهی داشته‌ایم به مقایسه عملکرد قاسمی‌نژاد با مهاجمان استقلال. از جریان بازی خارج کردن مدافع حریف با دادن پاس؛ عملکرد قاسمی‌نژاد با پیراهن تیم سابقش در بازی با استقلال در این آیتم عالی بوده است و بسیار بهتر از مهاجمان استقلال عمل کرده است. مهاجم پدیده در طول 90 دقیقه با پاس‌هایش 15 بازیکن حریف را از جریان بازی خارج کرده است در حالی که این عدد برای ارسلان مطهری، قایدی و رمضانی روی هم 3 بوده است. قاسمی‌نژاد با توپ‌ربایی 4 بازیکن حریف را در طول 90 دقیقه از پیش رو برداشته و این عدد برای ارسلان مطهری و مهدی قایدی هم همین تعداد است. 

درکل با کنار هم قراردادن این آمار می‌توان قاسمی‌نژاد را خرید خوبی برای استقلال دانست. او بهترین مهاجم موجود در بازار نیست اما به صورت میانگین از مهاجمان فصل گذشته استقلال عملکرد بهتری داشته است. اگرچه حضور او در تیمی متفاوت قطعا در این تفاوت تاثیرگذار بوده است. البته نکته اصلی این است که فرهاد مجیدی قرار است این بازیکن را در کدام پست بازی بدهد؟

حضور در خط حمله و انتظار گل‌زنی از او داشتن اتفاقی است که شاید خیلی به نفع استقلال نباشد چون او قطعا یک ماشین گلزنی مثل عنایتی و برهانی و حتی دیاباته نیست. اگر استقلال بتواند در بازار نقل وانتقالات یک مهاجم دیگر جذب کند و قاسمی‌نژاد وظیفه گلسازی و گلزنی را برعهده داشته باشد، شاید نتیجه بهتری حاصل شود. او به واسطه توانایی بازی در پست وینگر و حتی مهاجم سایه یا نزدیک‌ترین هافبک به خط حمله، خریدی چندمنظوره به حساب می‌آید.

قاسمی‌نژاد به درد پرسپولیس می‌خورد؟

به نظر می‌رسد که مهاجم پدیده با توجه به توانایی‌هایش بیشتر از پرسپولیس به درد استقلال بخورد. پرسپولیس به اندازه کافی هافبک‌ بازی‌ساز و وینگر برای بازی در جناحین دارد که انواع و اقسام موقعیت‌ها را ایجاد می‌کنند. پرسپولیس یک گلزن تمام عیار می‌خواهد که فقط و فقط توپ‌ها را وارد دروازه کند و نیازی به عقب آمدنش برای گرفتن توپ نیست. استقلال اما به دلیل نداشتن هافبک‌های پاسور یا وینگرهای کامل، نیازمند مهاجمانی است که حتی تا نیمه زمین هم عقب بیایند. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه