|

سوالات نقل و انتقالاتی؛ کدام تیم مهاجم و کدام تیم مدافع خوب می‌خواهد؟

تیم‌هایی که در لیگ بیستم از کورس قهرمانی عقب ماندند برای جبران در فصل بعد باید با دقت و قدرت بیشتری در نقل و انتقالات ظاهر شوند.

لینک کوتاه کپی شد

کدام تیم باید اولویتش را در نقل و انتقالات جذب دروازه‌بان بداند و فکری به حال خط دفاعی تیمش کند؟ کدام تیم نیاز به یک هافبک بازیساز را به شدت احساس می‌کند؟ کدام تیم در لیگ بیستم از نداشتن مهاجم ضربه شدیدی خورد؟ این ها سوالاتی است که خط و مشی تیم‌ها و مربیان در فصل نقل و انتقالات را مشخص می‌کند. 

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال 360، کمبود پول در باشگاه‌ها و مبلغ‌های پیشنهادی عجیب و غریب بازیکنان علاوه بر تمام ایراداتی که داشته باعث شده تا مدیران و مربیان به سمت خریدهای اصولی‌تر حرکت کنند. ریخت و پاش‌های بیهوده و خریدهای بدون دلیل کمتر شده است و هر تیم فقط به سراغ بازیکنانی برد  که نیاز اساسی به آن را احساس می‌کند.

یکی دیگر از اتفاقاتی که در این فصل از نقل و انتقالات رقم خورده هم خرید بیشتر تیم‌ها براساس آمار و ارقام است. کرونا مانع از حضور مربیان و دستیارانشان  در ورزشگاه‌ها و بازی‌ها برای انتخاب بازیکنان موردنظرشان شده است. به همین دلیل است که تکیه برآمار و ارقام به دست آمده از عملکرد بازیکنان اهمیت بیشتری پیدا کرده است. همه این موارد دست به دست هم داده تا تیم‌ها شاید بتوانند خریدهای اصولی‌تر و منطقی‌تری داشته باشند.

کدام تیم مهاجم می‌خواهد؟

کدام تیم در این فصل بیشترین ضربه را از نداشتن مهاجم خوب خورد؟ شاید جواب این سوال غافلگیرکننده باشد. پرسپولیس اگر قهرمان نمی‌شد، اولین گزینه‌ای بود که در جواب این سوال به ذهن می‌رسید. استقلال هم شاید یکی از گزینه‌های محتمل باشد. جواب این سوال اما تیمی است که دومین گلزن برتر لیگ را در اختیار داشته است! گل گهر سیرجان در این فصل بیشترین ضربه را از نداشتن مهاجم خوب خورد. این را امید گل‌های تیم امیر قلعه‌نویی می‌گوید.

این تیم یکی از برترین امیدگل‌ها(XG) را در میان تیم‌های لیگ برتری داشته است. گل‌گهر با امید گل 35.5 بعد از پرسپولیس و سپاهان در رده سوم قرار دارد. اگر پنالتی‌ها را هم حذف کنیم باز هم همین رتبه به سیرجانی‌ها خواهد رسید. این در حالی است که آنها از حدود 36 گل که انتظارش را می‌‌رفته 33 گل به ثمررساندند و پنجمین خط حمله لیگ را در اختیار داشته و فقط یک گل از پیکان، خط حمله بعدی لیگ بیشتر زده‌اند. گل‌گهر در میان تیم‌های  بالای جدول بیشترین فاصله را میان گل‌زده و امید گلش دارد و این آمار نشان می‌دهد که آنها برای فصل بعد به مهاجم ششدانگ نیاز دارند.

نگاهی به عملکرد گادوین منشا و یونس شاکری نشان می‌دهد که آنها نتوانسته‌اند انتظارات را برآورده کنند و منشا هم با وجود حضور در جمع بهترین گلزنان عملکرد خوبی در خط حمله نداشته است. یونس شاکری از 66 شوتی که داشته فقط 8 گل زده و با 13 درصد نرخ تبدیل شوت به گل یکی از ضعیف‌ترین عملکردها در میان مهاجمان لیگ داشته است. برای مثال سجاد شهباززاده با 8 شوت و موقعیت کمتر نسبت به شاکری توانست آقای گل لیگ شود.

کدام تیم مدافع و دروازه‌بان می‌خواهد؟

کدام تیم بیشترین ضربه را در این فصل از نداشتن دفاع و دروازه‌بان خوب خورد؟ جواب این سوال هم مانند سوال قبل است. شاگردان امیرقلعه‌نویی در فاز دفاعی هم عملکرد بسیار بدی داشتند. این تیم از امید گل 25.5 حریفان، 32 گل خورده است یعنی حدود 7 گل خورده بیشتر. این آمار نشان می‌دهد که این تیم با یکی از ضعیف‌ترین آمار در امید گل دادن به حریفان در میان تیم‌های نیمه بالای جدول هم مدافعانش به خوبی عمل نکردند و هم با خوردن گل بیشتر از حد انتظار دروازه‌بان خوبی نداشته است.

علیرضا حقیقی تنها دروازه‌بان فیکس لیگ است که زیر 70درصد مهار داشته است و با حدود 60 درصد مهار ضعیف‌ترین عملکرد را در میان دروازه‌بان‌ها به خودش اختصاص داده است. حقیقی و مهرداد بشاگردی ضعیف‌ترین عملکرد را در میان تمام دروازه‌بان‌های لیگ داشتند و فقط احمد گوهری،دروازه‌بان نفت مسجدسلیمان در یازده بازی که در ترکیب تیمش قرار گرفت درصد مهار کمتری نسبت به آنها داشت. 

فعال‌ترین تیم نقل وانتقالات

گل‌گهر سیرجان فعالترین تیم نقل و انتقالات بوده و  آمار دلیل این مساله را به خوبی نشان می‌دهد. تیم قلعه‌نویی در هر دو فاز اصلی با مشکلات زیادی مواجه بوده و برای قرار گرفتن در کورس قهرمانی به بازیکنان زیادی نیاز دارد. البته گل‌گهر باید امیدوار باشد که علاوه بر تقویت تیم و تاکتیک‌های بهتر کادرفنی، داوران هم با آنها مهربانتر باشند تا بتوانند این بار رقابتی سخت را با مدعیان اصلی آغاز کنند. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه