|

جدایی قطعی مسی از بارسلونا؛ واقعیت، بازی رسانه‌ای یا توطئه لالیگا؟

خیلی‌ها متعقدند خبر جدایی مسی از بارسلونا در واقع تلاشی برای تحت فشار گذاشتن تباس و لالیگا برای لغو قرارداد با شرکت «cvc» است.

لینک کوتاه کپی شد

خبری که روی خروجی رسانه‌ها و خبرگزاری‌های ورزشی دنیا قرار گرفت، همه را شگفت‌زده کرد؛ جدایی قطعی مسی از بارسلونا پس از عدم توافق بر سر تمدید قرارداد!

به گزارش«شایانیوز»، ظاهر ماجرا این بود که پس از کلی امیدواری، مسی و پدرش (مدیربرنامه‌های اعجوبه آرژانتینی) بر سر مبلغ و جزئیات تمدید 3 ساله قرارداد به توافق نرسیدند اما هر چه از زمان اعلام خبر اولیه گذشت، اخبار تکمیلی و برخی افشاگری‌ها از رمزآلود بودن و قطعی نبودن ماجرا حکایت داشت.

یک قرارداد لالیگایی، عامل جدایی

رسانه‌های معتبر اسپانیایی یک فرضیه جالب را مطرح کردند؛ جدایی به خاطر قرارداد بین افرادی خارج از دایره بارسلونا و مسی. گفته شده خاویر تباس، رئیس سازمان لیگ اسپانیا با یک شرکت به نام «CVC» قراردادی امضا کرده که طبق آن در ازای فروش 10 درصد ارزش مالی لالیگا (در واقع 10 درصد تمام سود لالیگا) پولی به قصد کمک به تیم‌های لالیگایی متضرر از شیوع ویروس کرونا و تبعات منفی اقتصادی ناشی از آن، دریافت می‌کند. سهم رئال و بارسلونا از این بسته حمایتی 250 میلیون یورو می‌شود.

به عبارت بهتر بارسلونا با خرج 20 درصد از این مبلغ به راحتی می‌توانست رقم درخواستی مسی برای تمدید را تامین کند؛ یعنی تقریبا 50 میلیون یورو از کل مبلغ خرج ماندن ستاره آرژانتینی می‌شد. اما مشکل اصلی باشگاه‌ها و بارسلونا آن 10 درصد  فروش ارزش بود. طبق این قرارداد 10 درصد از هر قرارداد جدید باشگاه‌ها به شرکت «CVC» اهدا می‌شود که این 10 درصد سود حق پخش تلویزیونی را هم در برمی‌گیرد و علاوه بر این هر باشگاه باید ظرف 40 سال کل مبلغ اهدا شده را همراه با سود به شرکت «CVC» برگرداند.

گرو کشی به خاطر سوپر لیگ

طبق ادعای «رومانو» روزنامه‌نگار مشهور، تباس از لاپورتا خواسته در پاسخ به این حمایت مالی، باشگاهش را به خروج از طرح سوپر لیگ ترغیب کند و اگر بارسا این موضوع را نپذیرد، لالیگا اجازه تمدید قرارداد لیونل را نمی‌دهد. باشگاه کاتالونیایی ضمن مخالفت با خروج از سوپر لیگ، از مسی خواست بیش از 50 درصد دستمزدش را کاهش دهد اما خورخه، پدر و مدیربرنامه‌های مسی این پیشنهاد را نپذیرفت و باشگاه در نهایت با جدایی ستاره بزرگش که قراردادش با بارسا در این تابستان به پایان رسید، موافقت کرد.

در چنین شرایطی، بارسلونا زیر بار خواسته تباس نرفته و راهش را انتخاب کرده؛ ماندن در طرح سوپر لیگ و جدایی مسی! به طور کلی تیم‌های لالیگا با طرح تباس و قرارداد با «CVC» مخالف هستند و آن را دست‌اندازی به سود مالی خودشان و شریک شدن دیگران در درآمدهایشان می‌دانند. حتی فلورنتینو پرس، مدیر رئال هم با چنین طرحی مخالف است. تباس به عنوان دوست نزدیک چفرین، رئیس یوفا مخالف جدی سوپر لیگ اروپاست و از هر فرصتی برای تنبیه رئال و بارسلونا بابت مشارکت در این طرح استفاده می‌کند.

بلوف رسانه‌ای بارسلونا

خیلی‌ها متعقدند خبر جدایی مسی از بارسلونا در واقع تلاشی برای تحت فشار گذاشتن تباس و لالیگا برای لغو قرارداد با شرکت «cvc» است. اگر این جنگ ابعاد رسانه‌ای گسترده‌تری بیابد و مخالفت‌های علیه تباس بیش‌تر شود، بارسلونا پیروز این نبرد می‌شود و حتی با وجود فسخ قرارداد و نبودن پول زیاد در بساط بارسلونا، مسی تمدید می‌کند. البته این‌ها فقط گمانه‌زنی است و تا تحقق واقعیت باید چند روزی صبر کرد.

مقصد مشخص

به فرض جدایی مسی و با توجه به روند فعلی بازار نقل و انتقالات، مقصد او کاملا مشخص است؛ منچسترسیتی و پاریسن‌ژرمن. از زمان شیوع کرونا تنها این 2 باشگاه و تا حدودی چلسی دچار ضرر مالی نشده‌اند و توان خریدهای بزرگ را دارند. منچسترسیتی، گریلیش را جذب کرده  و احتمالا کین را می‌خرد و پاریسن‌ژرمن قصد دارد مسی را همبازی راموس کند. غیر از این چند تیم، بقیه باشگاه‌ها تنها در صورت فروش چند بازیکن کلیدی و به دست آوردن منابع مالی مناسب امکان خرید دارند و گرنه باید نظاره‌گر خریدهای سیتی و پاریس باشند!

منبع: فوتبال 360

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه