|

اسکوچیچ متشکریم اما تیم ملی مربی بزرگ می‌خواهد!

گرچه عملکرد اسکوچیچ درتیم ملی تحسین برانگیز بود، اما به نظر می‌رسد علم و تجربه این مربی برای صعود به جام جهانی کافی نباشد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش شایانیوز به نقل از شهرآرا نیوز، تجربه نشان داده که حالات روحی و روانی بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران به حدی متغیر است که احتمال دارد براثر بی انگیزگی‌های مقطعی ناگهان در آستانه شکستی تاریخی قرار بگیرند. نمونه اش همین بازی‌های پیش مقدماتی انتخابی جام جهانی فوتبال در قاره آسیا که بی انگیزگی بازیکنان با اشتباهات مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم ملی گره خورد تا تیم ملی درآستانه حذفی تاریخی قرار بگیرد. همین بازیکنان، اما در ادامه این رقابت موفق شدند با ارائه نمایش بی نقص از مرحله پیش مقدماتی عبور کرده و باخت به بحرین و عراق را جبران کنند.

شکستی که خود نیز در خلق آن نقش انکار ناپذیری داشتند و حالا نیز نباید از سهم قابل توجه آن‌ها در پیروزی مقابل دو رقیب سنتی غافل بود. در واقع بازیکنان تیم ملی می‌توانند چنان باشند که از بحرین شکست بخورند و می‌توانند چنین باشند که با بردی قاطعانه باخت به بحرین را جبران کنند.

اما سوال این است که این همه تفاوت رفتاری درچیست و آیا می‌توان صرف اینکه اسکوچیچ موفق شده در این مقطع به منجی تیم ملی تبدیل شود، می‌توان به او امید بست که درادامه راه نیز همین نمایش را تکرار و بازی مطلوبی از بازیکنان تیم ملی بگیرد؟

پاسخ دادن به این سوال هرگز قطعی نیست به این دلیل روشن که اسکوچیچ هرگز عقبه پررنگی درفوتبال ندارد و کارنامه‌اش نشان می‌دهد که در غالب تجربیات مربیگری‌اش در تیم‌های باشگاهی پایان خوشی نداشته است. این وضعیت نشات گرفته از سطح و جایگاه مردی است که البته این روز‌ها به واسطه بردن ایران به مرحله بعد)پیش مقدماتی به مقدماتی) شایسته تقدیر جلوه می‌کند، اما باید باور داشت که شاید همین اسکوچیچ نتواند در مرحله بعد که رقبای سختی پیش روی ایران قرار می‌گیرند از عهده ماموریت بزرگ برآید و احیانا  ممکن است تیم ملی دچار وضعیتی شود که پیش‌تر درزمان ویلموتس رخ داد.

بدون شک دراین برهه که زمان مناسبی تا شروع بازی‌ها در مرحله بعد وجود دارد، وقت مناسبی دراختیار تصمیم گیران تیم ملی است تا با شناسایی دقیق یک مربی با تجربه‌تر تیم ملی را به دست فردی بسپارند که قطعیت موفقیتش دربازی‌های آتی بیشتر باشد.

باید دراین برهه عالی‌ترین تصمیم ممکن را اتخاذ کرد و از فاز احساسات خارج شد. تیم ملی گرچه با اسکوچیچ روز‌های خوشی را رقم زد، اما نیاز به مربی بزرگی دارد که حتی در جام جهانی نیز ما را به دستاورد بیشتری نسبت به آنچه در جام جهانی ۲۰۱۸ رقم خورد، نایل کند.

این یک مطالبه عمومی و کاملا به حق است که تیم ملی نسبت به جام جهانی قبل نتایج بهتری بگیرد. ماموریتی که بعید است با اسکوچیچ بتوان به آن دست یافت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها