|

ضربه کمرشکن کره شمالی به تیم ملی؛ دوم شدن در گروه یعنی حذف!

شاگردان دراگان اسکوچیچ برای صعود به مرحله نهایی رقابتهای انتخابی جام جهانی در دو گروه شش تیمی، اصلا نباید به دوم شدن در گروهشان فکر کنند…

لینک کوتاه کپی شد

تیم ملی شب گذشته پیش به سمت جزیره کیش پرواز کرد و البته در حالی برای سفر به بحرین و چهار بازی حیاتی در گروه سوم انتخابی جام جهانی آماده می‌شود که صعود صد در صدی به مرحله بعد تنها با پیروزی در هر چهار دیدار باقیمانده بدست می‌آید. در واقع در این صورت است که ایران به عنوان صدرنشین و بدون هیچ حرف و حدیثی راهی مرحله بعد خواهد شد.

در جدول گروم سوم مسابقات، عراق با ۱۱ امتیاز در صدر قرار دارد و بحرین ۹ امتیازی، تیم دوم جدول است و ایران با ۶ امتیاز، به عنوان تیم سوم گروه، کار راحتی برای صعود به مرحله بعدی ندارد. هر چند ایران یک بازی کمتر دارد، اما در هر حال برای صعود دو رقیب دارد که باید با آن‌ها به صورت مستقیم بازی کند و در اصطلاح دو بازی شش امتیازی پیش رو دارد.

تا قبل از اینکه کره شمالی از حضور در ادامه رقابت‌های مقدماتی جام جهانی انصراف دهد، دوم شدن در گروه هم می‌توانست اتفاق خوبی برای تیم ملی باشد.

طبق فرمتی که برای مرحله انتخابی جام جهانی در نظر گرفته شده، از بین ۸ تیمی که در گروهشان دوم می‌شوند، ۴ تیم برتر راهی مرحله سوم انتخابی جام جهانی در قاره آسیا خواهند شد. به همین دلیل شاگردان اسکوچیچ این شانس را داشتند که در صورت پیروز نشدن (حتی شکست) در یکی از بازیهایشان و گرفتن ۹ امتیاز هم شانس صعود داشته باشند. تیم ملی با ۱۰ امتیاز هم شانس صعود داشت تا به مرحله بعدی برسد. تلقی این بود که تیم ملی باید سعی کند حداقل ۹ یا ۱۰ امتیاز را به دست آورد تا به عنوان یکی از تیم‌های دوم برتر، به مرحله بعد برسد.

در واقع به لطف تفاضل گل خوب تیم ملی اگر ایران به بحرین ببازد، اما هنگ کنگ و کامبوج و عراق را ببرد (با فرض پرگل بودن بازی ایران مقابل هنگ کنگ و کامبوج نسبت به برد‌های بحرین مقابل کامبوج و هنگ کنگ) ایران و بحرین ۱۵ امتیازی می‌شوند و با فرض تفاضل گل بهتر ایران و با فرض پیروزی احتمالی عراق مقابل کامبوج و هنگ کنگ و شکست مقابل ایران، عراق با ۱۷ امتیاز اول می‌شود و ایران دوم. چرا که در رقابت‌های مقدماتی جام جهانی اول تفاضل گل حساب است و بعد بازی رو در رو. البته دوم شدن ضمانتی برای صعود به وجود نمی‌آورد. عراق پیش از بازی با ایران باید با هنگ کنگ و کامبوج دیدار کند. پس به احتمال زیاد عراق با ۱۷ امتیاز به مصاف ایران می‌رود و آرزو می‌کند تا ایران حداقل مقابل بحرین ببازد یا مساوی کند صعودش به عنوان تیم اول قطعی شده باشد.

در صورت مساوی شدن بازی ایران و بحرین و دو برد قابل پیش بینی ایران مقابل هنگ کنگ و گامبوج، این ایران است که ۱۳ امتیازی می‌شود و حتی با بردن عراق ۱۶ امتیازی می‌شود. بحرین از آن سو اگر با ایران مساوی کند و دو بازی اش را ببرد ۱۶ امتیازی می‌شود و منتظر نتیجه بازی ایران و عراق برای تعیین تکلیف تیم دوم می‌ماند.

اما حالا دوم شدن در گروه، با انصراف کره شمالی و نامه فیفا دیگر سناریوی مطلوب تیم ملی نخواهد بود چرا که طبق تصمیم فیفا، بعد از اتمام مرحله دوم گروهی و مشخص شدن تیم‌های دوم، بازی‌های رفت و برگشت تیم دوم هر گروه با تیم پنجم بی‌اثر می‌شود و به این شکل به مشخص کردن چهار تیم دوم برتر گروه‌ها می‌پردازند.

در گروهی که ایران در آن قرار دارد، کامبوج تیم پنجم جدول است که در بازی رفت با تیم ملی، ۱۴ گل از شاگردان مارک ویلموتس دریافت کرد، اما حتی اگر تیم ملی در بازی برگشت مقابل این تیم هم برد پرگلی کسب کند، دیگر تفاضل گل و ۶ امتیاز گرفته شده از کامبوج بی فایده خواهد بود و تیم ملی باید تمام حریفانش را ببرد تا با خیال راحت و به عنوان تیم صدرنشین به مرحله بعد برسد.

این موضوع البته فقط به ضرر تیم ملی نیست و در سایر گروه‌ها هم معادلات به هم خواهد خورد. نگاهی به گروه‌های هشتگانه نشان می‌دهد تیم‌های پنجم که به عبارتی ضعیف‌ترین تیم‌های مسابقات هستند، هرگز موفق به کسب امتیازی از رقبای قدرتمند خود در رده‌های اول یا دوم گروه‌ها نشده‌اند و در واقع فیفا بهترین راهکار ممکن را اتخاذ کرده است و در این میان تنها تفاضل گل بازی بین تیم‌های دوم و پنجم می‌توانست کمک کننده باشد که البته حالا با تصمیم جدید فیفا، بی تاثیر است.

پس در معادلات بالا که گفته شد سه امتیاز از عراق و بحرین و ایران کم کنید. ایران در حال حاضر با فرض پنجم شدن کامبوج که محتمل است سه امتیاز دارد. با مقایسه گروه‌های هشت گانه در حال حاضر تیم‌های دوم در صورت کسر سه امتیاز از همه تیم‌های دوم بدون در نظر گرفتن بازی کردن تیم‌های دوم با تیم‌های پنجم (ممکن است برخی تیم‌های دوم از تیم پنجم هم امتیاز نگرفته باشند که کار را سخت‌تر هم می‌کند)، در گروه اول چین ۴ امتیاز، در گروه دوم کویت ۷ امتیاز، در گروه چهارم عربستان ۵ امتیاز، در گروه پنجم عمان ۹ امتیاز، در گروه ششم قرقیزستان ۴ امتیاز، در گروه هفتم مالزی ۶ امتیاز و در گروه هشتم کره جنوبی ۵ امتیاز دارد. می‌بینید که امتیاز ایران از همه تیم‌ها کمتر است. تازه برخی از این تیم‌ها مثل ایران ۴ بازی انجام داده اند و می‌توانند امتیازهایشان را بیشتر کنند! پس ایران برای صعود چاره‌ای جز بردن هنگ کنگ، بحرین، کامبوج و عراق ندارد. دوم شدن در این گروه هم با احتمال بسیار بسیار کم باعث صعود خواهد شد. چیزی در حد ۱ درصد!

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها