|

مشتری ۲۰ میلیون یورویی سردار آزمون کیست؟

یکی از تیم‌های ایتالیایی برای خرید سردار ابراز تمایل کرده به‌ نظر در تابستان آتالانتا برای به‌ خدمت گرفتن این بازیکن با بروسیا دورتموند…

لینک کوتاه کپی شد

با نزدیک شدن به هفته‌های پایانی فصل و همچنین باز شدن پنجره نقل‌وانتقالات تابستانی، شایعات درباره جابه‌جایی بازیکنان بیشتر شده و پس از مدتی که خرید و فروش بازیکنان با افت همراه بود، دوباره شاهد رونق گرفتن این بازار خواهیم بود. تیم‌ها به‌تدریج از شوک دوران کرونا خارج شده‌اند و در شرایط مالی بهتری برای خرید‌های تابستانی قرار دارند. سردار آزمون یکی از نفراتی است که امسال هم همانند چند فصل اخیر مورد توجه تیم‌های مختلف قرار گرفته و با توجه به شرایطی که دارد احتمالا جدایی‌اش از زنیت و فوتبال روسیه بیشتر از همیشه است. هرچند در همه سال‌های اخیر هر بار صحبت از پیشنهاد تیم‌های مختلف و جدایی او به میان آمد، خبر تصمیمش برای ادامه حضور در لیگ روسیه منتشر شد!

رقابت  آتالانتا و بروسیا دورتموند برای به خدمت گرفتن سردار

روزنامه «کوریره دلواسپورت» در شماره دیروز خود از تمایل آتالانتا برای خرید این مهاجم ایرانی خبر داد. سایت «اسپازیو ناپولی» در این باره نوشت: «تابستان گذشته اخبار زیادی مبنی‌بر تمایل ناپولی برای به‌ خدمت گرفتن ستاره ایرانی زنیت شنیده می‌شد و به‌نظر می‌رسید سردار آزمون در راه این تیم قرار دارد، اما در نهایت این اتفاق رخ نداد. حالا دوباره یکی از تیم‌های ایتالیایی برای خرید او ابراز تمایل کرده است و به‌ نظر می‌رسد در تابستان پیش‌رو آتالانتا برای به‌ خدمت گرفتن این بازیکن با بروسیا دورتموند آلمان رقابت نزدیکی خواهد داشت.

به نوشته روزنامه کوریره دلواسپورت، ۱۹ گلی که آزمون در این فصل برای زنیت به‌ثمر رسانده همگان را متقاعد کرده که دوران حضور او در لیگ روسیه به روز‌های پایانی خود نزدیک می‌شود و احتمالا در فصل آینده او را در یکی از دو تیم دورتموند یا آتالانتا خواهیم دید. گفته می‌شود آتالانتا که شانس خوبی برای کسب سهمیه لیگ قهرمانان سال آینده را دارد حاضر است برای خرید این ملی‌پوش ایرانی ۲۰ میلیون یورو به زنیت پرداخت کند.

این تیم احتمالا در تابستان شاهد جدایی لوئیس موریل و دووان زاپاتا، دو مهاجم اصلی خود خواهد بود و برای جانشینی این دو، آزمون را به‌عنوان گزینه‌ای جدی مدنظر دارد. قرارداد این مهاجم ۲۶ ساله تا تابستان ۲۰۲۲ با زنیت معتبر است و به این ترتیب آتالانتا می‌تواند شانس خوبی برای خرید او داشته باشد. آزمون در این فصل ۲۸ بازی برای زنیت در لیگ انجام داده که حاصل آن ۱۹ گل و ۶ پاس گل بوده است و درحال حاضر در صدر جدول گلزنان لیگ روسیه نیز قرار دارد.»

رقابت با ایکاردی

از سوی دیگر از رم نیز به‌عنوان دیگر مشتری این ستاره گلزن یاد می‌شود. رمی‌ها در هفته‌های اخیر به‌عنوان یکی از تیم‌هایی که شرایط او را زیر نظر داشتند در بین تیم‌های خواهان وی بودند و حالا ظاهرا با جابه‌جایی سرمربی و حضور ژوزه مورینیو در این باشگاه از فصل آینده به‌نظر می‌رسد یکی از گزینه‌های این تیم برای تقویت خط حمله و جانشینی ادین ژکو بوسنیایی باشد. سایت «TNV» روسیه در گزارشی از وضعیت او آورده است: «رسانه‌های ایتالیایی سردار آزمون را یکی از بازیکنانی می‌دانند که در سبد خرید تابستانی رم قرار دارد و اگر ژکو، مهاجم پا به سن گذاشته و بوسنیایی این تیم تصمیم به جدایی از این تیم بگیرد احتمالا رم به سراغ مهاجم زنیت خواهد رفت. ژکو درحال حاضر سالی ۵/۷ میلیون یورو از رم دستمزد می‌گیرد و خرید آزمون احتمالا باعث کاهش این هزینه خواهد شد. البته در این میان از مائورو ایکاردی، مهاجم آرژانتینی پاری‌سن‌ژرمن نیز به‌عنوان یکی از گزینه‌های مورینیو برای تقویت خط حمله نام برده می‌شود. البته در این بین شایعاتی درباره احتمال حضور آزمون در لیگ اسپانیا و تیم‌هایی، چون سویا و والنسیا نیز شنیده می‌شود.»

تمجید روس‌ها از ستاره ایرانی

سردار یکی از ستاره‌های اصلی تیمش در این فصل بوده که نقش مهمی در سومین قهرمانی پیاپی زنیت داشت. سایت «ساکر ۳۶۵» روسیه در گزارشی با تمجید از نقش آزمون در موفقیت‌های زنیت آورده است: «آزمون یکی از بهترین‌های تیمش در این فصل بوده است و سرگئی سماک، سرمربی تیم با کمک او و همچنین زیوبا توانست سومین قهرمانی پیاپی تیمش را جشن بگیرد. سیستم بازی زنیت تا حد زیادی به آمادگی این دو مهاجم بستگی دارد و درصورتی که هر دو آماده باشند سماک تیمش را با سیستم ۲-۴-۴ یا ۲-۱-۳-۴ راهی میدان می‌کند و در غیر این صورت آرایش تیمش ۱-۳-۲-۴ است. آزمون در طول دو سالی که در این باشگاه حضور دارد به‌خوبی توانسته خود را با شرایط تیم وفق دهد و در شرایط کنونی تصور این تیم بدون مهاجم ایرانی‌اش واقعا دشوار است.

او در این سال‌ها همواره بخشی از شایعات نقل‌وانتقالات بوده و از والنسیا، ناپولی، رم، میلان، بنفیکا، بایرلورکوزن، اورتون و لیورپول به‌عنوان مشتریان او نام برده می‌شد، اما درنهایت همچنان در این تیم مانده است. آزمون هنوز هم نقشی مهم و غیرقابل انکار برای زنیت دارد، اما باید دید درنهایت سرنوشت او در تابستان چه خواهد شد و آیا راهی باشگاه جدیدی می‌شود یا با زنیت تمدید خواهد کرد. با گذشت ۸ سال از حضور او در روسیه حالا می‌تواند به فکر گرفتن پاسپورت اروپایی باشد تا شرایط بهتری برای حضور در تیم‌های این قاره داشته باشد. او در این فصل اگرچه حدود دوسوم از فرصت‌های مسلم گلزنی که نصیبش شده را از دست داده است، اما باز هم در جدول گلزنان با فاصله خوبی صدرنشین است و البته برای بازی در لیگ‌های معتبرتر باید این آمار را بهتر کرده و در استفاده از فرصت‌هایی که نصیبش می‌شود دقت بیشتری داشته باشد.

با این وجود او درحالی که هنوز دو هفته به پایان مسابقات فصل باقی‌مانده است، برای نخستین بار در ۱۷ سال اخیر رکورد گلزنی بازیکنان زنیت در لیگ را به عدد ۱۹ رسانده است. اتفاقی که آخرین‌بار توسط الکساندر کرژاکوف در سال ۲۰۰۴ رخ داد. طبق آماری که پیش از این منتشر شده بود او در مصاف‌های تک‌به‌تک با گلر‌ها آمار چندان خوبی ندارد و این می‌تواند نقطه ضعفی مهم برای یک مهاجم محسوب شود. البته او خوش‌شانس است که در ترکیب تیمی همچون زنیت حضور دارد که فرصت‌های گلزنی زیادی نصیبش می‌شود و می‌تواند با استفاده از بخشی از آن‌ها به‌عنوان آقای گلی لیگ نیز برسد، اما شاید در سایر لیگ‌ها و تیم‌ها این تعداد فرصت برایش فراهم نشود.»

منبع: فرهیختگان

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها