|

بررسی پرسپولیس در نیم فصل لیگ برتر؛ در لباس قهرمانی!

پرسپولیس به عنوان قهرمان نیم فصل لیگ برتر رسید.

لینک کوتاه کپی شد

تیم پرسپولیس در رقابت های این فصل با قاطعیت و با 32 امتیاز یعنی 5 امتیاز بیشتر از سایر رقبای بالا نشین به قهرمانی نیم فصل رسید.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از طرفداری؛ پرسپولیس در ابتدای فصل به عنوان یکی از مدعیان در بازار نقل و انتقالات لیگ برتر بسیار پر قدرت حاضر شد و پس از این که قهرمانی استقلال در رقابت های لیگ گذشته قطعی شده بود خیلی زود فعالیت خود را در بازار نقل و انتقالات آغاز کرد و در اندیشه ثبت عملکردی خوب برای این فصل بود. از خرید لژیونرهایی مثل علیرضا بیرانوند و مرتضی پورعلی گنجی گرفته تا جذب ستاره هایی مثل گولسیانی و اسماعیلی فر، پرسپولیسی ها با دستی پر نقل و انتقالات را به پایان رساندند و با توجه به این خرید ها هم بسیاری از هواداران و کارشناسان فوتبال معتقد بودند که این تیم مدعی اصلی قهرمانی است چرا که زودتر از همه تیم ها آماده آغاز فصل جدید شد و تغییراتش را انجام داد برای مثال زمانی که هنوز استقلال سرمربی خود را برای فصل آینده انتخاب نکرده بود و صبح، ظهر و شب سه نوبت در روز،‌ خبر انتقال رسمی شهباززاده را برای پرت کردن حواس ها منتشر می کرد، پرسپولیس همه خرید هایش را انجام داده بود و تغییراتی بنیادی در کادرفنی و دستیاران یحیی گل محمدی اعمال کرده بود.

  • سرمربی نه! دستیاران را تغییر می دهیم

اولین نکته قابل توجه در پرسپولیس این فصل تغییراتی به وجود آمده در ترکیب کادرفنی این تیم است. پرسپولیس برای این فصل سیاست بسیار جالبی را اتخاذ کرد و پس از این که در فصل گذشته آن ها صاحب هیچ جامی نشدند دست به تغییر سرمربی خود نزدند و یحیی گل محمدی را روی نیمکت خود نگه داشتند. معمولا تیم های ایرانی با چنین تصمیماتی غریبه هستند چرا که ثبات و برنامه های بلند مدت عملا هیچ جایی در دستگاه مدیریتی باشگاه های ایرانی ندارد اما پرسپولیس به جای اینکه با پرتاب کردن نام های خارجی به دنبال توجیه شکست ها و ایجاد سپر بلایی مقابل انتقادات هواداران باشد،‌ سرمربی ایرانی خود را حفظ و کادرفنی او را به کل تغییر داد تا با اینکار هم عنصر ثبات را در تیم پا بر جا نگه داشته باشد و هم تغییراتی در راستای پیشرفت با استفاده از مهره های خارجی را اعمال کرده باشد. در حال حاضر کادرفنی کنونی سرخ ها متشکل از تنی چند از اسطوره های باشگاه و چندین مهره خارجی بسیار تاثیرگذار است. به طوری که پست های مرتبط با زمین فوتبال و استراتژی های بازی به دستیاران خارجی و پست هایی که با ذهنیت و فضای تیمی مرتبط است به بازیکنان اسبق باشگاه سپرده شده است. در ظاهر این بهترین نوع چیدمانی است که یک تیم می تواند برای رقابت های لیگ ایران داشته باشد چرا که از ترکیب نیروهای خارجی و داخلی در جایگاه مناسب استفاده شده است. پرسپولیس در ابتدای فصل ولسلی ننکا را به عنوان مربی گلرها، په‌ په لوسادا را به عنوان مربی بدنساز و اوسمار لاس را به عنوان تمرین دهنده جذب کرد تا بنیان های کادرفنی یحیی گل محمدی در این فصل را مستحکم کند.

قهرمان نیم فصل،‌ قهرمان بازار نقل و انتقالات ایران

پرسپولیس در فصل نقل و انتقالات و پیش از آغاز خود پایه های چنین عملکرد خوب نیم فصله ای را با خرید های بزرگش چید. این تیم دانیال اسماعیلی فر را به عنوان یکی از بهترین دفاع راست های لیگ جذب کرد،‌ سروش رفیعی را به تیم اضافه و گولسیانی را هم برای خط دفاعی اش خرید اما این تنها خرید های پرسپولیس از یک تیم و آن هم یعنی سپاهان بود. این تیم علیرضا بیرانوند را پس از این که یک فصل بد را با حامد لک و گوهری سپری کرده بود را جذب کرد و برای پر کردن خلا های خط دفاعی خود مرتضی پورعلی گنجی را به تیم اضافه کرد تا بار ملی پوشان ترکیب پرسپولیس سنگین تر از گذشته شود. علاوه بر این این تیم در یک رقابت نقل و انتقالاتی بسیار حساس استقلال را شکست داد و توانست سعید صادقی،‌ تاثیرگذارترین مهره هجومی فصل گذشته لیگ را جذب کند تا این تیم از لحاظ مهره تا دندان مسلح شود و حالا با این خرید ها این تیم بیش از هر چیزی به یک مهاجم تمام کننده نیاز داشت.

گولسیانی یکی از بهترین خرید های این فصل پرسپولیس بوده است و با 1350 دقیقه بازی گل های بسیار حیاتی ای هم برای تیمش به ثمر رسانده است...
  • صاعقه ای به نام لوکادیا

شاید این بازیکن دیگر جایی بین پرسپولیسی ها نداشته باشد اما با 6 گل با قدرت آقای گل این فصل پرسپولیس بود و بخش عظیمی از امتیارات این فصل پرسپولیس با کمک لوکادیا بدست آمد. پیش از حضور این بازیکن در پرسپولیس این تیم به شدت از نبود چنین مهاجمی رنج می برد به طوری که سرخ ها در هفته های اول مشکلات اساسی ای برای گل زدن داشتند. لوکادیا نیز یکی دیگر از خرید های بسیار مفید این فصل پرسپولیس بود و به نوعی می توانیم ادعا کنیم سرخ های یکی از بهترین فصول تاریخ خود از لحاظ داشتن خرید ها و انتخاب های درست در بازار نقل و انتقالات را پشت سر گذاشته اند. علاوه بر لوکادیا آن ها شیخ دیاباته را هم به ترکیب خود اضافه کرده اند و علی رغم مصدومیت های پی در پی این بازیکن یک گل سه امتیازی تا به اینجای کار برای سرخ ها زده است.

  • مقابله با سندروم پرسپولیس بدون لوکادیا

آخرین و بزرگترین چالش پرسپولیس در نیم فصل اول گذراندن بازی های باقی مانده بدون یورگن لوکادیا بود چرا که همزمان با اتفاقاتی که برای این بازیکن رخ داد، دیاباته هم مصدوم شد و پرسپولیس عملا در خط حمله خلا سلاح شد و باید با چنین شرایطی بازی های بزرگ مقابل استقلال و گل گهر را پشت سر می گذاشت اما یحیی گل محمدی و کادرفنی تیمش به خوبی با این قضیه کنار آمدند. آن ها با گولسیانی و روی هوا استقلال را متوقف کردند و با پدیده ای به اسم محمد عمری و فرصت طلبی سایر بازیکنان گل گهر را زمین گیر کردند تا با به سلامت گذراندن این چالش مهر تاییدی بر قهرمانی نیم فصل خود بزنند. پرسپولیس در 4 بازی آخر خود و بدون مهاجم تخصصی 9 گل به ثمر رساند.

حالا پرسپولیس برای قطعی کردن قهرمانی خود نیم فصل دیگر را پیش رو دارد و اگر این روند را حفظ کند قطعا به این عنوان هم خواهد رسید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی