|

آرزوی وریا غفوری در آستانه دربی قهرمانی استقلال و بازگشت به تیم ملی

تلاش می کنم به تیم ملی برگردم چراکه این را در خودم می بینم و می توانم هنوز به تیم ملی کمک کنم و برای تیم ملی بازی کنم

لینک کوتاه کپی شد

وریا غفوری کاپیتان تیم استقلال می گوید بزرگ ترین آرزویش در سال جدید آزادی و آرامش برای کل جهانیان است. امسال دوست دارم با برد دربی از استقلال عیدی بگیرم این لذت بخش ترین اتفاقی که می تواند از لحاظ فوتبالی برایم بیفتد.

به گزارش «شایانیوز» استقلال روز پنجشنبه دیدار حساسی با پرسپولیس دارد و برد در این بازی می‌تواند حکم قهرمانی آبی‌ها را امضا کند.

وریا غفوری، کاپیتان استقلال در گفت و گو با روزنامه همشهری در خصوص دربی آخر هفته و سال 140 صحبت‌های جالبی کرده که در ادامه می‌خوانید:

سال 1400 با همه فراز و نشیب هایش از لحاظ شخصی و فوتبالی برای خودتان چگونه گذشت؟

من همیشه دوست دارم دید مثبتی داشته باشم. آدم شاید خیلی جاها شکست بخورد ولی خیلی تجربه ها را به دست می آورد. به نظر من از شکست ها می توان تجربیات گران بهایی را به دست آورد. من هم شاید سال آنچنان پرفروغ و خوبی را نگذراندم. عنوانی را از لحاظ فوتبالی کسب نکردم ولی برای زندگی و ادامه راه، تجربیات خیلی گران بها و خوبی را به دست آوردم.

در شروع سال 1400 فینال جام حذفی را داشتید اما در فینال شکست خوردید.

بله متاسفانه نشد. امسال هم مثل سال قبل جام حذفی را از دست دادیم. گفتم فقط تجربیات خوبی را به دست آوردم. اتفاقات عجیب و غریبی در این سال برایم افتاد اما با دید مثبت به آن نگاه می کنم و درس های بزرگی از این سال یاد گرفتم.

شروع سال 1400 با از دست دادن جام حذفی برای استقلال بد بود و در واقع یک سال دیگر را بدون جام پشت سر گذاشتید اما از اواسط سال با حفظ صدر نشینی در لیگ برتر فضا بهتر شد درست است؟

دقیقا. الان شرایط مان خیلی ایده آل است می توانم بگویم شرایط برای مان استثنایی بوده، هم شانس این را داریم قهرمان لیگ برتر شویم و هم این شانس را داریم جام حذفی را تصاحب کنیم.

این نوید را به هواداران می دهی استقلال در سال جدید قهرمان لیگ برتر شود؟

تیم مان امسال شرایط خیلی خوبی دارد. به معنای واقعی می توانم بگویم تیم هستیم و همه بازیکنان برای موفقیت تلاش می کنند. امیدوارم با همین آرامشی که داریم ادامه بدهیم. گرچه من اعتقاد دارم برای قهرمان شدن باز هم باید متحدتر باشیم و آرامش مان را حفظ کنیم. چرا که هیچ اتفاقی نیفتاده است و باید همین مسیر را جلو برویم که در نهایت به آن هدفی که می خواهیم برسیم.

فرهاد مجیدی هم گفته بود که دوست دارد آخر فصل جام قهرمانی را در دست وریا غفوری ببیند نظر خودتان در این باره چیست؟

دقیقا. ان شاءالله که همین اتفاق می افتد. همه کنار هم برای این مهم می جنگیم و همه توان مان را می گذاریم.

این حرف فرهاد مجیدی نشان می دهد حساب ویژه ای روی شما باز کرده درست است؟

بله قطعا همین طور است. آقا فرهاد لطف دارد. من هم با تمام وجود در خدمت مربیان و تیمم هستم.

نتایج تیم ملی هم در سال 1400 مناسب بود اما استقلال و پرسپولیس از رقابت های آسیایی حذف شدند نظر شما در این ارتباط چیست؟

تیم ملی واقعا بی نظیر بود. یک نسل طلایی، یک تیم خیلی خوب و بهترین نتیجه ها حاصل شد. به بچه های تیم ملی و مردم تبریک می گویم که اینقدر مقتدرانه به جام جهانی صعود کردند. امیدوارم در جام جهانی بهترین اتفاق ها بیفتد. پتانسیل تیم ملی و در کل فوتبال ما خیلی بالاتر از این حرف ها است. اگر آموزش خوب و امکانات خوب داشته باشیم، قطعا با این پتانسیل که در فوتبالیست های ایرانی است می توانیم در جام جهانی از مرحله گروهی صعود کنیم و به مرحله حذفی برسیم و چه بسا به جمع هشت تیم نهایی برویم و حتی با این پتانسیل که در نسل فعلی وجود دارد می توانیم به جمع 4 تیم نهایی هم برویم ولی این نیازمنده زیر ساخت و آموزش خوب است.

اما متاسفانه تیم های استقلال و پرسپولیس از آسیا حذف شدند در این ارتباط چه نظری دارید؟

بله من به زیرساخت اشاره کردم. وقتی زیر ساخت نباشد چنین اتفاقاتی می افتد. متاسفانه تیم های مان حرفه ای نیستند. اگر کل تیم های لیگ برتری را با نگاه واقع بینانه بسنجیم به ندرت شاید 2-3 تیم در لیگ مان داشته باشیم که مسیر حرفه گری را ادامه می دهند. باقی تیم های آماتور هستند.

امسال هم تماشاگران نبودند و مشخص نیست چه زمانی هواداران دوباره به ورزشگاه بیایند نظر شما چیست؟

مدیریت کردن این قضیه خیلی ساده بود. سینما ها باز هستند، کنسرت ها در فضاهای بسته باز هستند، استخرها باز هستند ولی استادیوم ها با اینکه فضا باز است و بازی ها در فضای باز انجام می شود، باید تماشاگران فوتبال هم به ورزشگاه بیایند ولی هنوز شاهد این هستیم که بعد از 2 سال نتوانستند ورود تماشاگران را آزاد کنند و به نظر من می تواند ریشه اش در مسائل دیگری باشد چرا که مدیریت کردن این موضوع خیلی ساده تر از این حرف ها است.

برای دربی گفتند نزدیک به 30 درصد هواداران می توانند به ورزشگاه بیایند.

بله اما خیلی کم است اگر توجه کنید آمار کرونا خیلی کم شده و به نظر من قابل کنترل شده و اکثر مردم واکسن زده اند و می توانند تدابیری بیندیشند که هواداران بیشتری به ورزشگاه بیایند و از تیم هایش حمایت کنند تا فوتبال جان دوباره ای بگیرد. به نظر من فوتبال بدون تماشاگر یک ورزش مرده است و هیجانش یک دهم می شود.

عید نوروز به شما چه حسی می دهد و تداعی گر چیست؟

عید نوروز یک جشن باستانی است. جشن نوروز برای ما ایرانی ها همیشه یک جشن ویژه و خاص است و برای همه مان خاطرات دوران کودکی مان تداعی می شود. آن لذت دور هم بودن و تعطیلی و لذت های خاص خود آن دوران که از ذهن ها فراموش نمی شود. من واقعا همیشه دوست دارم عید به شهر و دیار خودم (کردستان) بروم و کنار خانواده و همشهری هایم باشم چرا که یک لذت دیگری دارد که نمی شود توصیفش کرد.

بهترین عیدی که داشتید کدام عید بوده که همیشه در ذهنتان ماندگار است؟

همه عیدها برای من لذت بخش است.

اینکه اتفاق خاصی در یکی از عیدها برای تان افتاده باشد که در ذهنتان باشد را برای مان بگویید.

نه چیز خاصی در ذهنم نیست.

تا حالا بوده از مربیانی که داشتید به شما عیدی بدهند؟

نه چیزی یادم نمی آید که از مربیان عیدی گرفته باشیم.

تا حالا بوده عید بدی داشته باشید؟

برای خودم به شخصا خدا را شکر تا الان اتفاق نیفتاده است.

آیا هنگام سال تحویل دعای خاصی می کنید و امسال دعای تان چیست؟

قطعا همین طور است. من هم برای خودم و هم برای وطن هایم و کل مردم دعا می کنم. همیشه دوست دارم اول که سلامت باشیم و آرامش داشته باشیم. در کل آرزو دارم یک جهان آزاد داشته باشیم. خالی از هرگونه جنگ و هرگونه اتفاق ناخوشایند که بخواهد به آن روحیات انسان ها ضربه بزند و لحظات شیرین زندگی را تلخ کند. متاسفانه امسال هم جنگ روسیه و اوکراین را شاهد هستیم. امیدوارم هر چه زودتر این جنگ ها تمام شود و آدم ها این فرصت کوتاه زندگی کردن را به بهترین شکل ممکن بگذرانند چون واقعا زندگی کوتاه است.

پس دعای سال تحویل امسال تان همین مواردی است که گفتید؟

بله دقیقا.

از کسی عیدی می گیرید؟

برای عیدی گرفتن ما دیگر بزرگ شدیم. معمولا کوچک تر ها عیدی می گیرند و ما باید بیشتر عیدی بدهیم(خنده)

آخرین باری که عیدی گرفتید را در خاطر دارید؟

عیدی را الان هم به صورت نمادین از پدر، مادر و بزرگ ترهای فامیل طبق رسم هر سال می گیریم ولی به صورت نمادین است و لطف می کنند با عیدی دادن حس و حال ما را خوب می کنند.

پس هنوز عیدی می گیرید؟

بله یک جورهایی می شود گفت عیدی می گیریم.

آیا به کسی هم عیدی می دهید؟

صددرصد.

معمولا به چه کسانی عیدی می دهید و مقدارش چقدر است؟

برای بچه ها به خاطر اینکه خودمان هم این دوران را پشت سر گذاشتیم همیشه عیدی گرفتن از بزرگ ترها شیرین بوده است. به هرحال یک توقعی است . در عید ها و جشن ها این توقع است که بزرگ ترها بچه ها را خوشحال کنند . قطعا همین طور است من هم به بچه های خودم و خلاصه بچه های فامیل و هر کسی را ببینم عیدی می دهم تا یک خاطره خوب برایش داشته باشم.

شما خودتان هم دو فرزند دارید به آنها چه چیزی عیدی می دهید؟

نمی دانم حالا باید ببینم و حس کنم هر چیزی که دوست داشته باشند و در توانم باشد و احساس کنم که خوشحالشان می کند و به درد شان می خورد قطعا برایشان تهیه می کنم.

پیرامون عید نوروز مراسم های مانند چهارشنبه سوری و سیزده بدر هم داریم از این مراسم ها خاطره ای دارید تا برای مان بگویید؟

همان آتش بازی ها در منطقه ما پر رونق است . معمولا کردها با اینکه آدم های مظلومی هستند و به نظر من قشر محرومی در ایران هستند ولی همیشه عیدها را به نحو احسنت مخصوصا روز چهارشنبه سوری مراسمش را اجرا می کنیم. آتش درست می کنیم. دور آتش گروه ها می آیند آهنگ های محلی می خوانند و به صورت گروهی می رقصند. حال و هوای خیلی عجیب و غریبی دارد. من خودم واقعا لذت می برم و این ها خاطراتی است که من دارم و خیلی عید نوروز را برایم دوست داشتنی تر کرده است. این را هم بگویم در مراسم چهارشنبه سوری و عید خیلی باید مراقب باشیم یکسری ترقه ها و نارنجک هایی می زدنند که اصلا اتفاقات خوشایند پیش نمی آید و کلی از آدم ها چشم شان را از دست می دهند و بسیاری دچار سوختگی می شوند. امیدوارم دیگر این اتفاقات نیفتاد. واقعا آن لذتی که داریم را با این کارها از بین می بریم.

از سیزده بدر و روز طعبیت هم خاطره ای دارید بگویید؟

سیزده بدر هم همین طور است.همین که کل فامیل ها دور هم جمع می شویم و اوقات خیلی خوبی را سپری می کنیم خودش شیرین است. یک جورهایی آن روز را همه از مشکلات بیرون می آییم. همه کنار همدیگر هستیم، بازی می کنیم، بگو و بخند می کردیم و البته مراقب طعبیت هم هستیم.

مطمئنا شما خیلی از عیدها در اردوهای تیم ملی یا تیم باشگاهی بودید از آنها خاطره ای دارید برای مان بگویید؟

ما اکثرا در اردو بودیم یا تعطیلات مان خیلی کم درحد 3-4 روز بوده است. خود من حدود 5-6 سال در خدمت تیم ملی بودم. معمولا نوروزها فیفا دی است. فرصت زیادی نداشتیم کنار خانواده باشیم. تعطیلی ما اینگونه نیست که کامل باشد و ما ریلکس کنیم. معمولا باید تمرینات مان را ادامه بدهیم ولی یک خاطره ای که می توانم از سیزده بدر تعریف کنم به 8-9 سال پیش برمی گردد که در خدمت تیم نفت تهران بودم اقای گل محمدی مربی مان بود که روز قبل از سیزده بدر تمرین داشتیم و روز سیزده بدر استراحت بودیم ولی در همان چمن ورزشگاه نفت تهرانسر نصف بیشتر بچه ها دور هم جمع شدیم خود آقای گل محمدی هم آمدند بازی و تفریح و کباب درست کردن را داشتیم (با خنده) خیلی خاطره خوب و لذتبخشی بود.

این طور مسائل معمولا در ایجاد همبستگی تیمی خیلی تاثیر دارد درست است؟

قطعا همین طور است.

دوست داری امسال از شخص خاصی عیدی بگیری؟

امسال دوست دارم با برد دربی از استقلال عیدی بگیرم این لذت بخش ترین اتفاقی که می تواند از لحاظ فوتبالی برایم بیفتد.

با برد در دربی می توانید یک خیز بزرگی برای کسب عنوان قهرمانی بردارید.

قطعا همین طور است. یک بازی مهم محسوب می شود. رقیب اصلی ما برای رسیدن به قهرمانی پرسپولیس است. برد در این بازی ما را تا حدود زیادی نزدیک به قهرمانی می کند.

با علیرضا جهانبخش صحبت می کردم می گفت دوست داشت پدربزرگش که به تازگی فوت کرده، زنده بود و از او عیدی می گرفت. آیا کسی بوده که دوست داشتید در نوروز امسال از او عیدی بگیرید؟

جالب است همین موضوع را گفتید باید بگویم اتفاقا پدربزرگم (پدر پدرم) چند سال پیش فوت کردند واقعا جایش شان خالی است. خیلی من را دوست داشتند من همین طور خیلی به ایشان علاقمند بودم. به خاطر فوتبال فرصت کمی داشتم بروم که او را ببینم واقعا جایش شان خالی است.

عید لباس نو می پوشید؟

نه واقعیتش من دوست ندارم. بچه که بودیم پدر و مادرمان سعی می کردند لباس های عید برای مان بخرند اما الان علاقه خاصی ندارم در عید لباس نو بپوشم.

بزرگ ترین آرزوی شما برای سال جدید چیست؟

بزرگ ترین آرزویم همان آرامش و آزادی برای کل جهانیان است.

بزرگ ترین هدفت در سال جدید چیست؟

قسمت اعظم زندگی ما به فوتبال گره خورده است یعنی زندگی ما به نوعی به فوتبال وصل شده است و جدا شدنی نیست. به نظر من همان قهرمانی در لیگ برتر با استقلال بزرگ ترین هدفم است که با تمام وجودم برایش تلاش می کنم.

سال تحویل کجا هستید؟

ان شاءالله خانه پدری.

پارسال هنگام سال تحویل کجا بودید؟

پارسال دقیق یادم نیست. معمولا هر عید را سعی می کنم خانه پدری باشم. البته چند باری هم به اردوهای تیم ملی خورد و نتوانستم بروم .

به نظر خودتان بهترین اتفاقی که می تواند در سال جدید برای وریا غفوری بیفتد چیست؟

قهرمانی استقلال مهمترین آن است. چراکه به نظر من این تیم ما و هواداران ما لایق قهرمانی هستند. من در این چند سال می توانم خیلی راحت بگویم خون دل خوردیم اما قطعا حال ما با حال هواداران یکی است. چراکه دائما تلاش کردیم، تیم خوب داشتیم اما با بی ثباتی با حاشیه ها همه نقش های مان نقش بر آب شد. این را از خدا می خواهم. تلاش هم می کنم به تیم ملی برگردم چراکه این را در خودم می بینم و می توانم هنوز به تیم ملی کمک کنم و برای تیم ملی بازی کنم، بنابراین برای رسیدن به آن تلاش می کنم.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی