|

حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا؛ جعل یا خیانت، مسئله این است؟

حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا، فاجعه بسیار بزرگی برای فوتبال ایران بود.

لینک کوتاه کپی شد

موفق‌ترین نماینده‌های ایران در سال‌های اخیر لیگ قهرمانان، این فصل نمی‌توانند در مسابقات شرکت کنند و جانشینی هم ندارند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال360؛ منتشر شدن اسنادی درباره علت حذف پرسپولیس و استقلال اما، ابعاد تازه‌ای به ماجرا داده است. در مورد پرسپولیس، حاشیه‌ها بیشتر بوده‌اند. پرسپولیسی‌ها، متهم به جعل مدارک شده‌اند و این باشگاه هم در بیانیه‌ای تند اعلام کرده وطن فروشان داخلی، عامل حذف آن‌ها هستند.

دردسر ابدی کالدرون

گابریل کالدرون در نیم فصل اول لیگ نوزدهم، نقش پررنگی در حفظ روند خوب پرسپولیس و جلوگیری از افت این تیم پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ داشت. با این حال، دردسرهای حضور کوتاه او در ایران بیشتر از منعفتش بوده‌اند. کالدرون با شکایت از پرسپولیس، غرامت سنگینی از این باشگاه گرفت و باعث شد سرخپوشان برای جذب بازیکن خارجی در این فصل به مشکل بخورند. در پرونده حذف پرسپولیس از لیگ قهرمانان هم، نام کالدرون پررنگ دیده می‌شود. بر اساس اطلاعاتی که کمیته بدوی فدراسیون فوتبال در رسانه‌ها منتشر کرده، پرونده کالدرون و دستیارانش، نقش مهمی در حذف پرسپولیس از لیگ قهرمانان داشته است.

جعل و فتوشاپ

در پرونده‌ای که از پرسپولیس منتشر شده، آن‌ها با اتهام جعل و فتوشاپ مدارک روبرو هستند. در یکی از بندها، آمده که مدارکی که پرسپولیس درباره افسر امنیتی این باشگاه داده، جعلی و فتوشاپ بوده‌اند. استفاده از اصطلاح «فتوشاپ» بودن مدارک، در ادبیات بین المللی شایع نیست اما کمیته بدوی فدراسیون فوتبال در اسنادی که به زبان فارسی منتشر کرده، به این موضوع اشاره داشته است. همین اتهام هم، باعث شد پرسپولیس واکنش تندی به این گزارش نشان دهد.

خیانت و وطن فروشی

پرسپولیس در واکنش به گزارش کمیته بدوی، بیانیه‌ای منتشر کرد و اصالت آن را زیر سوال برد: «در نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا به هیج وجه، اشاره به جعل، فتوشاپ یا مواردی از این دست نشده است. همچنین سوال اساسی ما، این است وقتی نواقصی وجود داشت بر اساس رسالت و مسوولیت حرفه‌ای کمیته بدوی با چه سوءنیت و سوء هدفی در موعد مقرر تذکر و هشدار لازم داده نشد؟! این رویه اگر یک کارشکنی آشکار و خیانت نیست، پس چیست؟ اگر‌ اسم این‌ کار وطن فروشی نیست، پس چه چیزی است؟»

پرسپولیسی‌ها اعتقاد دارند انتشار این گزارش در زمان فعلی هم، با نیت منفی بوده است: «همین اقدام به خوبی بر این مساله صحه می‌گذارد که بعضی اعضای کمیته بدوی در این امر دخیل بوده‌اند و همچنان تلاش‌های ایشان برای خنثی کردن اقدامات برای صدور مجوز ادامه دارد. موضوعی که پیش از این بارها مورد تاکید قرار گرفته است و خواهان رسیدگی به موضوع از سوی بخش‌های مسوول شده بودیم. این وضعیت، نه فقط اقدامی علیه پرسپولیس که اقدامی علیه کشور و مردم است.»

داستان مالکیت

استقلال بر خلاف پرسپولیس، از اتهامات تند کمیته بدوی فدراسیون در امان بوده است. در گزارش این کمیته، بحث مالکیت مشترک و بارگذاری نکردن مدارک در زمان مقرر، به عنوان دلایل اصلی حذف این تیم نام برده شده‌اند. پرسپولیس هم در بیانیه‌اش، ایرادات AFC را توضیح داد که یکی از آن‌ها، موضوع مدیریت و مالکیت باشگاه بود. به نظر می‌رسد تنها موضوعی که پرسپولیس، استقلال و کمیته بدوی فدراسیون فوتبال در آن اتفاق نظر دارند، تاثیر مالکیت مشترک در حذف این دو باشگاه است. مشکلی که فاصله زیادی هم تا حل شدن آن وجود دارد. حضور دو تیم با یک مالکیت مشترک در مسابقات لیگ قهرمانان، اصول بی‌طرفی در این مسابقات را زیر سوال می‌برد.

آخرین اخبار باشگاه پرسپولیس را در صفحه پرسپولیس شایانیوز بخوانید.

آخرین اخبار باشگاه استقلال را در صفحه استقلال شایانیوز بخوانید.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی