|

پرسپولیس نظم دفاعی زمان برانکو را از دست داده است

فاز دفاعی پرسپولیس مثل سال های پیش دیگر منظم نیست.

لینک کوتاه کپی شد

به نظر می رسد پرسپولیس به دوران مربیان ایرانی اش بازگشته و تنها پس از گذشت دو فصل، آخرین ذره های اثر حضور برانکو در این تیم نیز در حال از بین رفتن است. نظم تاکتیکی فوق العاده برانکو در تمام خطوط که باعث می شد این تیم صاحب کمترین گل خورده در بازی ها باشد و به سختی مقابل تیم های بزرگ و کوچک امتیاز بدهد حالا به جایی رسیده که سرخ ها مقابل دو تیم ته جدولی هوادار و پدیده 4 امتیاز از دست می هند و تا به این جای کار 10 بار دروازه شان باز شده است.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از طرفداری؛ دیگر پرسپولیس آن تیم منظم نیست که در هر بازی مطمئن پا به میدان می گذاشت و حالا هواداران پرسپولیس به همان دوران مربیان ایرانی بازگشته اند که در هر بازی در انتظار یک نتیجه عجیب و غریب باشند، حتی مقابل تیم های ته جدولی.

یحیی گل محمدی اگرچه از ابتدای فصل قول داد مشکلات خط دفاعی اش را حل و فصل می کند اما این مشکل همچنان باقی مانده تا نشان دهد پرسپولیس بیش از این که مشکل مدافع داشته باشد، مشکلش در فاز دفاعی است وگرنه این خط دفاعی همانی است که با نوه سعید راد در منطقه راست دفاعی حتی به تیم های بزرگ آسیا باج نمی داد و تا فینال آسیا هم پیش رفت، چون در آن مقطع به جای اسم ها آن چه تعیین تکلیف می کرد، تاکتیک و نظم دفاعی بود.

گل به خودی که وحید امیری مقابل پدیده به ثمر رساند، دهمین گل خورده پرسپولیس در فصل جاری بود تا متوسط 0.71 گل خورده به ازای هر بازی برای تیم یحیی ثبت شود.

 این آمار در مقایسه با مربیان ایرانی شاید بد نباشد اما در قیاس با پرسپولیس برانکو غیر قابل قبول است.

نگاهی به آمار به جا مانده از آن دوران نشان می دهد پرسپولیس لیگ شانزدهم (0.46 گل خورده در هر بازی)، لیگ هفدهم (0.5 گل خورده در هر بازی)، لیگ هجدهم (0.46 گل خورده در هر بازی)، لیگ نوزدهم (0.56 گل خورده در هر بازی) و لیگ بیستم (0.46 گل خورده در هر بازی) در حالی قهرمان شد که بهترین خط دفاعی را داشت و همین بهترین خط دفاعی ضامن قهرمانی آن ها در فصل های گذشته بود.

پرسپولیس یحیی در حالی تا قبل از آخرین بازی نیم فصل و تا به این جای کار 10 گل دریافت کرده که در جریان 5 قهرمانی متوالی در لیگ برتر، هرگز این اتفاق را تجربه نکرده و بدترین آمار سرخپوشان در نیم فصل، لیگ بیستم و با هدایت همین یحیی رقم خورد که پرسپولیس با 8 گل خورده نیم فصل را به پایان رساند.

فصل قبل 8 گل و این فصل 10 گل نشان می دهد پرسپولیس کم کم نظم تیم برانکو را از دست داده است. اگرچه خیلی ها این موضوع را به جدایی کنعانی زادگان ربط می دهند اما همان طور که قبل تر گفته شد در پرسپولیس برانکو سیستمی وجود داشت که هر بازیکن با حضور در آن سیستم خودش را پیدا می کرد. چه سیدجلال حسینی و محمد انصاری در دفاع میانی و چه رامین رضاییان و صادق و محرمی و حتی نوه سعید راد (آدام همتی). این گونه بود که پرسپولیس برانکو برای رسیدن به سومین قهرمانی پیاپی، در هفته 25 ام دهمین گلش را دریافت کرد!

به هر روی آن چه مشخص به نظر می رسد این است که پرسپولیس رفته رفته تحلیل رفته و آخرین نشانه ها و اثرات از تیم برانکو و کالدرون آرام آرام از این تیم پاک می شود تا شاهد یک تیم کاملا بازگشته به دوران مربیان ایرانی اش باشیم. موضوعی که نشان می دهد این تیم در قیاس با تیم برانکو و کالدرون مشکل تاکتیکی و فنی دارد و البته که در این میان نقد هواداران به انتخاب های گل محمدی هم قابل توجه است. نقدی که مدعی است انتخاب‌های یحیی در فصل نقل و انتقالات کاملا معمولی بوده و سطح فنی خط دفاعی پرسپولیس را پایین آورده است.

آخرین اخبار باشگاه پرسپولیس را در صفحه پرسپولیس شایانیوز بخوانید.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی