|

ضرر سنگین مالی استقلال و پرسپولیس پس از حذف از آسیا

حذف سرخابی ها از آسیا از جنبه‌های مختلف و به خصوص جنبه مالی اهمیت فراوانی دارد.

لینک کوتاه کپی شد

بالاخره مشکلات شدید فوتبال ایران و بسته شدن مکرر پنجره‌های فوتبال ایران و بازشدن‌هایی که راهی بود برای ورود بدهی و ضرر کار دست سرخابی‌های پایتخت داد.

گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال360؛ کابوس حذف پرسپولیس و استقلال که در این مدت هواداران دو تیم در خبرها می‌خواندند حالا از دنیای خبر و شایعه خارج شده و به واقعیت پیوسته است. شوک بزرگی که فوتبال ایران را می‌تواند از جهات زیادی تکان دهد. در میان تمام ضررهایی که فوتبال ما متحمل خواهد شد، شاید یکی از مهم‌ترین آن در شرایط فعلی دو باشگاه ضررمالی باشد.

حضور در آسیا و کسب نتایج خوب در آن علاوه بر اینکه به بالارفتن کیفیت لیگ و اعتبار بخشیدن به چهره بین‌المللی فوتبال ایران کمک می‌کرد آورده مالی هم داشت. اگربخواهیم رقم‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا را در فصل گذشته مبنا قرارداده و از افزایش این مبلغ برای سال جدید صحبت نکنیم باید ضرری چند میلیاردی را به حساب استقلال و پرسپولیس بنویسیم.

این دو تیم به محض ورود به آسیا مبلغ 150هزار دلار دریافت می‌کردند که تقریبا معادل با 4 میلیاردتومان می‌شد. البته از این مبلغ باید ایاب و ذهاب و اقامت تیم‌ها را کم کرد و شاید این بخش، کمترین عایدی باشگاه‌ها را به خود اختصاص دهد.

هر برد در مرحله گروهی 50 هزار دلار درآمد و هر تساوی 10هزار دلار را نصیب تیم‌ها می‌کند و اگر در بدترین حالت بگوییم که استقلال و پرسپولیس فقط در نیمی از بازی‌هایشان یعنی 3 بازی برنده می‌شدند و دو بازی را هم با تساوی پشت سر می‌گذاشتند، 170هزار دلار یعنی تقریبا 5 میلیارد تومان درآمد کسب می‌کردند. البته این دو نماینده ایران شانس اصلی صعود به مرحله بعد بودند و احتمال کمی داشت که  100هزار دلار پاداش صعود را از دست بدهند. با احتساب آن، این ضرر به حدود 8 میلیارد تومان خواهد رسید. 

صعود نمایندگان ایران و برد در مراحل بعدی و پاداش‌هایی که دریافت می‌کردند و از دست رفته، ضررهای دیگری است که می‌تواند این رقم را بزرگتر و حسرت‌آورتر کند.  البته این رقم در همین‌جا متوقف نمی‌شود و باید مسائل دیگری را هم درنظر گرفت. تبلیغات روی لباس و اسپانسرهایی که قطعا با حذف شدن از آسیا تمایل کمتری به همکاری با این دو تیم خواهند داشت.

از دست رفتن آسیا به عنوان ویترینی برای بازیکنان ایرانی و پیدا کردن مشتریانی متمول و پروپا قرص و از دست رفتن درآمد حاصل از این فروش، مانند اتفاقی که فصل گذشته برای مهدی قایدی افتاد هم از جمله این ضررها است. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که بخشی از پاداش‌های باشگاه‌های ایرانی در سال‌ها گذشته به دلیل تحریم‌های بانکی به حساب آن‌ها واریز نشده و اگر تحریم‌ها برداشته شود، می‌توانند برخی دیگر مشکلات را با این پاداش‌های دلاری حل کنند.

باشگاه‌های ایرانی به خصوص پرسپولیس که در چند سال اخیر درآمد خوبی از آسیا داشتند با مشکلات عجیب و غریب مالی دست به گریبان بودند. حالا مشخص نیست که با حذف این مبلغ برای آن‌ها قرار است چه فاجعه‌های دیگری در فوتبال ایران رخ دهد.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی