|

داستان جنجالی مهدی طارمی، حسین هدایتی و پورشه سفید رنگ

مهدی طارمی، قبل از آنکه در اروپا برای خودش نامی دست و پا کند، اسمش را در خلیج فارس سر زبان‌ها انداخت.

لینک کوتاه کپی شد

درخشش مهدی طارمی در ترکیب تیم پورتو، چه در رقابت‌های داخلی و چه لیگ قهرمانان اروپا باعث شد تا سایت فرانسوی «سوفوت» در گزارشی به وضعیت این ستاره ۲۹ ساله ایرانی بپردازد. البته که در این گزارش که به قلم «متیو دارباس» منتشر شده بیش از همه چیز به ماجرای زیرکی طارمی پرداخته شده است؛ زیرکی‌ای که مربوط به روز‌های آخر حضورش در باشگاه پرسپولیس، بعد از بازگشت از لیگ ترکیه است. در زیر بخشی از این گزارش را می‌خوانید.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال 360، ۱۳ آوریل ۲۰۲۱. نود و سومین دقیقه از بازی برگشت چلسی و پورتو؛ این لحظه، درست زمانی است که مهدی طارمی با یک ضربه قیچی برگردان تماشایی، تنهایی شیوه‌ای که از طریق آن می‌توان ادوارد مندی نفوذ ناپذیر را تسلیم کرد، دروازه رقیب را باز می‌کند. این بازیکن ایرانی در قلب ورزشگاه سانچس پیسخوان سویا که به دلیل شیوع ویروس کرونا، به اجبار خالی مانده، شجاع و جسور نشان می‌دهد. او نگاهش را به سمت نقطه وسط زمین برمی‌گرداند و می‌داند که این گل، گلی که به عنوان زیباترین گل فصل لیگ قهرمانان اروپا انتخاب شد، نمی‌تواند مانع از حدف تیمش از مرحله یک چهارم نهایی شود؛ رفتاری که چیز‌های شگفت انگیز را عادی جلوه می‌دهد. البته که آن گل، فراتر از زیبایی‌ای که داشت، بیانگر جنگجو بودن و روح تشنه به موفقیت این بازیکن ایرانی بود.

ماجرای طارمی و ریزه اسپور ترکیه

طارمی، قبل از آنکه در اروپا برای خودش نامی دست و پا کند، اسمش را در خلیج فارس سر زبان‌ها انداخت. این مهاجم یک متر و ۹۰ سانتی متری، خیلی زود در پرسپولیس باشگاه اسطوره‌ای فوتبال ایران که در ۲۲ سالگی به آن پیوسته بود، رشد کرد و طولی نکشید که در سال ۲۰۱۶ تصمیم گرفت مسیر حرفه‌ای‌اش را به کشور همسایه ایران بکشاند. ریزه اسپور ترکیه خیلی زود دست به کار شد و بهترین بازیکن فصل لیگ برتر ایران که همزمان برای دومین فصل پیاپی عنوان آقای گلی را به دست آورده بود، جذب کرد، ولی در شرایطی که این باشگاهِ همنشین با دریای سیاه با طارمی به توافق رسیده بود، این بازیکن خیلی سریع عملیات چرخش را در دستور کار قرار داد و با مطرح کردن مشکلات شخصی از این گفت که نمی‌تواند در ترکیه بماند. اگرچه او با ریزه اسپور تمرین کرد، ولی سه هفته بعد بدون اینکه بازی‌ای برای این تیم ترکیه‌ای انجام دهد، ترانسفرش را ناقص رها کرد. پرسپولیس که ستاره‌اش را رایگان از دست داده بود، با آغوش باز پذیرای او شد.

۳۰۰ هزار یورو، یک پورشه و سفر به اروپا

متین کالکاوان، مدیرعامل وقت ریزه اسپور، وقتی چنین نابهنجاری را دید، پرونده را به فیفا کشاند و درخواست کرد یا غرامت به او پرداخته شود یا اینکه این بازیکن به ترکیه و باشگاهی که با آن قرارداد بسته برگردد. داستان روایت شده از ایران، اما خبر می‌داد که بعد از بازگشت مهدی طارمی از ترکیه، مرد ثروتمندی به اسم حسین هدایتی که نفوذ زیادی در اقتصاد و فوتبال این کشور داشت، مبلغی معادل ۳۰۰ هزار یورو به طارمی می‌دهد تا آن پول را به باشگاه ریزه اسپور بپردازد و آشوب به وجود آمده به پایان برسد. نتیجه؟ نقشه با شکست مواجه شد و فیفا هم بعد از بررسی پرونده، مهدی طارمی را در فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به مدت ۴ ماه از حضور در میادین محروم کرد. از آن گذشته، پرسپولیس هم به مدت یک سال از خرید بازیکن جدید محروم شد.

البته این اولین باری نبود که مهدی طارمی، دوری طولانی مدت از زمین فوتبال را تجربه می‌کرد. او قبل از پیوستن به پرسپولیس هم دو سال از فوتبال سطح بالای ایران به دلیل گذراندن دوران سربازی‌اش دور مانده بود. اما در مورد آن ۳۰۰ هزار یورو، نه متین کالکاوان رنگش را دید و نه حسین هدایتی. مهدیِ زیرک که مجبور شده بود چندین هفته را دور از مستطیل سبز سپری کند، آن پول را نگه داشت و برای خودش یک پورشه سفید خرید.

با شرایطی که به وجود آمده بود، جدایی مهدی از پرسپولیس اجتناب ناپذیر بود و او سال ۲۰۱۹ به قطر پرواز کرد تا با باشگاه الغرافه قرارداد امضا کند. این بار دیگر مشکلی نبود. مهدی که خیلی جدی‌تر فوتبالش را دنبال می‌کرد، موفق شد در ۳۷ بازی در رقابت‌های مختلف، ۱۶ بار دروازه رقبا را باز کند. عملکرد قابل تحسین او، در‌های فوتبال اروپا و پرتغال را به رویش گشود؛ ابتدا ریوآوه و سپس پورتو. طارمی از همان زمان تا به حال ارزش‌های واقعی‌اش را نشان داده است. مسیر ناهموار بود، ولی بعد از طی کردن تمامی موانع، خیلی سخت است که پیش‌بینی شود مهدی طارمی قرار است کجا متوقف شود؛ با یا بدون پورشه‌اش.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی