|

پنالتی روی طارمی سوخت؛ کاش VAR آنلاین داشتیم

نادر جعفری کارشناس داوری فوتبال گفت: در نیمه اول بازی ایران مقابل کره جنوبی داور اشتباه بزرگی انجام داد و پنالتی صددرصد روی طارمی را نگرفت.

لینک کوتاه کپی شد

نادر جعفری ناظر داوری و کمک داور بین المللی پیشین فوتبال کشورمان در خصوص صحنه ای که در نیمه اول بازی ایران مقابل کره جنوبی رخ داد و در دقیقه ۳۲ مهدی طارمی داخل محوطه جریمه حریف سرنگون شد به خبر ورزشی گفت: این صحنه صد در صد پنالتی بود و داور مسابقه آن را تشخیص نداد.

وی اضافه کرد: مدافع تیم ملی کره در یک لحظه توپ را رها کرد و پای مهدی طارمی را زد و او را نقش بر زمین کرد.

 جعفری تاکید کرد: مطمئن باشید اگر کمک داور ویدیویی آنلاین در ورزشگاه داشتیم اگر هم داور این صحنه را نمی‌دید بلافاصله او را مطلع می‌کردند و داور عمانی برای ایران پنالتی می‌گرفت اما متاسفانه این پنالتی گم شد در حالی که می‌توانستیم نیمه اول را با برتری گل به رختکن برویم.

وی اضافه کرد: حتی در تصویر آهسته صحنه نیز کاملا معلوم بود که روی مهدی طارمی مهاجم تیم ملی خطا صورت گرفته است. 

تفاوت VAR آنلاین و آفلاین چیست؟

خداداد افشاریان سرپرست کیمته داوران فدراسیون فوتبال در این زمینه گفت: اکنون کشور بزرگ ایران هیچ مشکلی برای استفاده از VAR  ندارد و از هر لحاظ مانند مسائل فنی، جایگاه، اتاق VAR، تجهیزات ... آماده این امر هستیم.  اکنون مشکل ما در مورد  AFC و فیفا است و توپ در زمین ما نیست بلکه در زمین کنفدراسیون آسیا است. منظور از سیستم آنلاین این است که مانند بازی با امارات داورانی که در اتاق VAR نشسته‌اند بتوانند پس از آنالیز صحنه‌ها چنانچه اتفاقی در بازی می‌افتد که نیاز به استفاده از سیستم مذکور دارد، در همان لحظه به داور گزارش داده تا داور وسط تصمیم نهایی را درباره وی‌ای‌آر بگیرد.

سرپرست کمیته داوران فدراسیون فوتبال افزود: در سیستم آفلاین همان کارها انجام می‌شود اما هیچ‌گونه گزارشی به داور بازی نخواهیم داد. اگر قرار باشد فردی هم در جایگاه یا اتاق VAR  بنشیند، داوران خود ما می‌نشینند و فیلم‌ها را ضبط می‌کنند اما هیچ‌گونه تصمیمی درباره گزارش آنی و فوری به داور اعلام نمی‌کنند. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه