|

جنجال بزرگ داوری در دیدار فرانسه - اسپانیا

چرا گل امباپه به اسپانیا آفساید نبود؟

گل پیروزی بخش فرانسه به اسپانیا که کیلیان امباپه زد، حسابی بحث برانگیز شده است.

لینک کوتاه کپی شد

شب گذشته تیم ملی فرانسه موفق شد در دیدار نهایی لیگ ملت‌های اروپا با نتیجه ۲ بر یک اسپانیا را شکست دهد و برای اولین بار فاتح این جام شود. این پیروزی و قهرمانی در شرایطی برای شاگردان دیدیه دشان به دست آمد که یک اتفاق بحث برانگیز در آن رخ داد؛ اتفاقی که فرانسوی‌ها از آن به عنوان «هوش داور» و اسپانیایی‌ها از آن به عنوان یک «دزدی بزرگ» نام می‌برند.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از فوتبال 360، در این بازی اسپانیا ابتدا به گل رسید، ولی فرانسوی‌ها خیلی سریع توسط کریم بنزما گل مساوی را زدند و در دقیقه ۸۰ روی حرکت کیلیان امباپه به گل دوم و برتری رسیدند. اینجا درست همان اتفاق جنجالی رخ داد، چون صحنه آهسته و فریز شده‌ی حرکت کیلیان امباپه به وضوح نشان می‌دهد مهاجم تیم ملی فرانسه در موقعیت آفساید قرار داشته است. اگرچه با چشم غیر مسلح هم می‌شد چنین صحنه‌ای را تشخیص داد، ولی در اقدامی ... منتظره بعد از بررسی این صحنه با (VAR) آنتونی تیلور انگلیسی، داور سرشناس این بازی، گل امباپه را درست تشخیص داد تا فرانسه برنده این دیدار شود و کمی بعد از بازی، جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

1033011_447

چرا گل امباپه آفساید اعلام نشد؟

این مهمترین سوالی است که بسیاری از هواداران فوتبال بعد از بازی فینال لیگ ملت‌های اروپا از خودشان می‌پرسند. با این حال به نظر می‌رسد پاسخ در اقدامی است که اریک گارسیا، مدافع تیم ملی اسپانیا انجام داده است. او توپی را که تئو ارناندسِ فرانسوی در عمق برای کیلیان امباپه‌ای که در موقعیت آفساید قرار داشت فرستاده بود را با پا لمس کرد. همین «لمس» کافی بود تا داور بازی به همراه همکارانش در اتاق (VAR) راضی شوند که مدافع اسپانیا تلاش کرده با توپ بازی کند و در نتیجه گل کیلیان امباپه صحیح اعلام شد.

1033010_233

قانون چه می‌گوید؟

اتفاقی که اریک گارسیا و کیلیان امباپه رقم زدند آن‌قدر بحث برانگیز شده که خیلی سریع نیاز به مرور قانون است. قانون آفساید که در قوانین اتحادیه بین المللی فوتبال آمده چنین صحنه‌ای را اینطور شرح می‌دهد: «بازیکنی که در آفساید است اگر توپ را بعد از برخورد به بدن مدافع دریافت کرد، موقعیتش آفساید است مگر آنکه مدافع آگاهانه سعی در «نجات» توپ یا در تلاش برای نجات توپ باشد». اینجا همین موضوع «نجات» یا تلاش برای نجات توپ مطرح شده و اریک گارسیا به زعم تیم داوری در تلاش بوده تا توپ را آگاهانه در اختیار خودش قرار دهد.

حالا با مرور همین اتفاق می‌شود راحت‌تر نتیجه گیری کرد؛ قانون می‌گوید اگر مدافع تلاش کند توپی را که قرار است به مهاجمی که در موقعیت آفساید قرار گرفته، آگاهانه قطع کند و مالکیت توپ را همچنان در اختیار تیم خودی قرار دهد، حتی اگر مهاجم رقیب در آفساید باشد و صاحب توپ شود، آن موقعیت آفساید نیست.

اختلاف نظر شدید در اسپانیا

گل کیلیان امباپه در همان بازی با اعتراض بازیکنان تیم ملی اسپانیا روبرو شود، ولی سرخیو بوسکتس کاپیتان تیم ملی اسپانیا بعد از بازی در گفتگو با تلویزیون اسپانیا ماجرا را این طور شرح داد: «داور به ما گفت که از طریق همکارانش در اتاق VAR خط آفساید را کشیده‌اند و کیلیان امباپه در زمان پاس حریف کاملا در موقعیت آفساید قرار داشته، ولی چون اریک گارسیا تلاش کرده توپ را در جریان بازی نگه دارد آفساید در کار نبوده است. با این حال به نظرم اریک گارسیا فقط تلاش کرد مثل هر مدافع میانی دیگری مسیر توپ را قطع کند». خود اریک گارسیا هم بعد از بازی به کادنا کوپه درباره این اتفاق بحث برانگیز گفت: «داور به من گفت که سعی کرده ام با توپ بازی کنم و آن را در اختیار بگیرم، به همین خاطر امباپه را از موقعیت آفساید خارج کرده ام. داور به من گفت نباید توپ را لمس می‌کردم. چنین قانونی برای ما بازیکنان خیلی سختگیرانه است».

آلفونسو پرس برول، مشاور داوری روزنامه اسپانیایی مارکا اولین نفری است که مخالفتش با تصمیم داوری را اعلام می‌کند. او می‌گوید: «امباپه از موقعیت آفساید وارد جریان بازی شده و توپ را گرفته است. در چنین حالتی حتی اگر مدافع اسپانیا توپ را لمس کرده باشد، باز هم آفساید است. در شرایطی که به وضوح بازیکن تیم ملی فرانسه در موقعیت آفساید بود، باورنکردنی است که کمک داوران ویدیویی چنین صحنه‌ای را آفساید اعلام نکرده‌اند».

بحث به وجود آمده باعث شده تا یکبار دیگر قانون آفساید در مورد بازیکنی که از آفساید به جریان بازی برمی‌گردد مرور شود. در بند ۱۲ این قانون آمده است: «بازیکنی که در موقعیت آفساید قرار دارد و از آن موقعیت به جریان بازی برمی‌گردد، در مسیر مدافع قرار می‌گیرد و سعی می‌کند در رسیدن مدافع به توپ مزاحمت ایجاد کند، باز هم آفساید است، چون روی عملکرد مدافع تاثیر گذار است». این قانون سوژه‌ای برای ادواردو ایتورالده، مشاور داوری کادنا سر اسپانیا شده تا تصمیم داوری را «ناعادلانه» توصیف کند. او می‌گوید: «اگر امباپه روی این صحنه مداخله نمی‌کرد، مدافع اسپانیا خیلی راحت می‌توانست توپ را پاس دهد، در اختیار بگیرد یا هر کار دیگری که دوست داشت با توپ انجام دهد. تصمیم داور کاملا ناعادلانه بود».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه