|

پیش بینی نایب قهرمان المپیک آتن از دیدار یزدانی با تیلور

علیرضا رضایی نایب قهرمان المپیک ۲۰۰۴ آتن معتقد است امیرحسین زارع در نروژ می تواند انتقام شکست المپیک توکیو را از گنو پتریاشویلی بگیرد.

لینک کوتاه کپی شد

نماینده سنگین وزن کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی اسلو (نروژ) با شکست دادن طاها آکگول قهرمان عنوان دار ترکیه ای به فینال این رقابت ها رسید. امیرحسین زارع جوان حالا در فینال باید با گنو پتریاشویلی دیگر قهرمان پرآوازه جهان کشتی بگیرد. در همین ارتباط با علیرضا رضایی تماس گرفتیم و او هم با رویی گشاده پاسخگوی سئوالات خبرورزشی شد:

امیرحسین زارع توانست به راحتی طاها آکگول را شکست داد. فکرش را می کردید؟

به گزارش«شایانیوز» به نقل از خبرورزشی، امیرحسین و مربیان تیم ملی تاکتیک خوبی را برابر آکگول پا به سن گذاشته اتخاذ کرده و موفق هم شدند. جلوی چنین کشتی گیران فنی، زیرگیر و با تجربه ای نباید ایستاده کشتی گرفت و دائم باید با کار کردن دست ها رو به جلو حرکت کرد. زارع هم مقابل آکگول با تجربه به خوبی از نیروی جوانی و دست های توانمندش استفاده کرده و با شایستگی به برتری رسید.

حالا باید با گنو پتریاشویلی یک کشتی گیر با تجربه دیگر کشتی بگیرد. این یکی خیلی فرق می کند و دیدید در المپیک هم زارع به او باخت؟

پتریاشویلی باهوش تر کشتی می گیرد و سعی می کند مسابقه را کنترل کند اما من فکر می کنم این بار زارع برنده شود.

از آخرین مدال طلای سنگین وزن ایران در مسابقات جهانی سال‌ها می گذرد. آیا امیرحسین زارع می تواند طلای سال ۱۹۸۹ مرحوم علیرضا سلیمانی را تکرار کند؟

اتفاقا من فکر می کنم امیرحسین زارع بتواند خاطره طلایی زنده یاد پهلوان علیرضا سلیمانی را زنده کند. او باید مقابل پتریاشویلی هم مثل کشتی با آکگول باهوش کار کند و اجازه زیرگرفتن به حریف ندهد. در مارتینی سوئیس شادروان سلیمانی با پیروزی مقابل بومگارتنر به پیروزی رسید و این بار انشالله امیرحسین زارع بتواند با غلبه بر پتریاشویلی آن خاطره را تکرار کند.

گیبل استیوسون ستاره سنگین وزن المپیک توکیو هم ظاهرا از کشتی خداحافظی کرده است. غیبت او چقدر در رنگ مدال زارع می تواند تأثیرگذار باشد؟

درست است در المپیک به هم نخوردند اما کشتی قابل پیش بینی نیست. شاید استیوسون هم به اسلو می آمد می باخت یا با همان قدرت المپیک می برد. به هر جهت ما الان یک جوانی داریم که آمده و به فینال رسیده است. امیدواریم بتواند مدال طلا را برای ایران بگیرد.

عملکرد مربیان را تاکنون چگونه دیده اید. انتقاداتی هم شنیده می شود از جمله اینکه در چلنج کشتی عموزاد و حریف ژاپنی اشتباه کردند و...

مربیان جوان و خوبی بالای سر تیم ملی داریم و الان برای قضاوت زود است. انشالله پس از خاتمه مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان بتوانیم ارزیابی درستی داشته باشیم.

و بالاخره می رسیم به سوپر کشتی مسابقات اسلو نروژ و تقابل حسن یزدانی و دیوید تیلور آمریکایی! می خواهیم نظر فنی شما را در خصوص این دیدار جذاب بپرسیم؟

قطعا نکات فنی را مربیان تیم ملی به حسن یزدانی یادآوری کرده اند. او باید هوشیار کشتی بگیرد و به فکر فشار آوردن یا بُریدن حریف آمریکایی نباشد. دیوید تیلور نشان داده است قدرت بدنی بالایی دارد و به قول معروف کم نمی آورد. به نظرم حسن یزدانی در المپیک تاکتیک خوبی برابر تیلور اتخاذ کرد و فقط چند ثانیه کم آورد. شاید هم کشتی را بُرده تلقی کرد اما هرچه بود شیوه مناسبی بود. من فکر می کنم این بار هم اگر یزدانی با همان شیوه المپیک توکیو با حریف آمریکایی کشتی بگیرد با کمی هوشیاری و حواس جمع تا سوت پایان کشتی می تواند موفق شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه