|

آماری قابل تامین از استخراج بیت کوین در ایران

چند درصد بیت کوین جهان در ایران تولید و استخراج می شود؟

روند استخراج بیت کوین به ایران این فرصت را داده تا صدها میلیون دلار درآمد داشته باشد و تاثیر تحریم ها را کاهش دهد.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- نتایج یک تحقیق جدید بین المللی نشان می دهد بیش از 4.5 درصد بیت کوین جهان در شرایط فعلی در ایران تولید و استخراج می شود. به گزارش رویترز، موسسه الیپ تیک که در حوزه فناوری بلاکچین فعالیت می کند، در تازه ترین تحقیق و پژوهش خود اعلام کرد: روند استخراج بیت کوین به ایران این فرصت ارزشمند را داده است تا صدها میلیون دلار درآمد داشته باشد و از بیت کوین برای انجام فعالیت های صادرات و واردات استفاده کرده و تاثیر تحریم ها را کاهش دهد.

براساس این گزارش موسسه الیپ تیک افزود: با روند کنونی تولید و استخراج بیت کوین در ایران، گردش مالی این صنعت در این کشور به بیش از یک میلیارد دلار در سال خواهد رسید. موسسه الیپ تیک در ادامه افزود: تعیین میزان دقیق این آمار و ارقام بسیار سخت و دشوار است و ارقام برآورد شده با استفاده از آمارهای جمع‌آوری شده مربوط به استخراج بیت کوین توسط "مرکز فعالیت‌های مالی جایگزین کمبریج" تا ماه آوریل سال 2020 محاسبه شده‌اند. 

این در حالی است که شرکت ملی برق ایران اعلام کرده میزان برق مورد استفاده برای استخراج بیت کوین 600 مگاوات است که از این رقم نیز در محاسبات استفاده شده است. خرید و فروش بیت کوین‌های استخراج شده در خارج از ایران توسط بانک مرکزی ممنوع شده، اما در بازار سیاه امکان معامله این بیت کوین‌ها نیز فراهم است.

چند سالی است که استخراج بیت کوین در ایران به عنوان یک صنعت پذیرفته شده و برای آن برق ارزان قیمت در نظر گرفته شده است و قرار بر این شده که استخراج کنندگان بیت کوین، این ارز مجازی خود را به بانک مرکزی بفروشند. این مسئله باعث شده که بسیاری از استخراج کنندگان خارجی بیت کوین از جمله چینی‌ها هم جذب ایران شده و تهران به آنها اجازه داده با استفاده از بیت کوین برای واردات برخی اقلام نیز استفاده کنند.

مطالعه موسسه الیپ تیک نشان می‌دهد که استخراج بیت کوین برای ایران فرصتی بوده که بتواند از تأثیر تحریم‌ها بکاهد. این تحقیق همچنین گفته که میزان برق سالانه مورد استفاده برای استخراج بیت کوین در ایران معادل برقی است که از سوختن 10 میلیون بشکه نفت به دست می‌آید که برابر با 4 درصد صادرات نفت کشورمان در سال 2020 بوده است.

الیپ تیک می‌گوید، فضا برای خرید و فروش بیت کوین برای استخراج کنندگان آن در ایران فراهم شده و آنها می‌توانند از این بیت کوین‌ها برای واردات استفاده کنند و از این طریق فضا برای دور زدن تحریم‌های مالی اعمال شده علیه کشورمان باز شده است. این موسسه در آخر به شرکت‌های آمریکایی فعال در صنعت ارزهای مجازی توصیه کرده مراقب گرفتار شدن در تله تحریم‌های آمریکا به خاطر خرید فروش بیت کوین‌های استخراج شده در ایران باشند.

بیت کوین و دیگر ارزهای مجازی از طریق یک روند با استفاده از رایانه‌های قوی تولید می‌شوند که به این پروسه استخراج گفته می‌شود. در این مسیر رایانه ها باید با  یکدیگر در حل فرمول‌های پیچیده ریاضی رقابت می‌کنند، تا نهایتا پس از حل این مسئله‌ها ارزهای مجازی به دست بیایند. مصرف برق این پروسه بسیار بالاست و عموما برق آن با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود که از این منظر ایران کشوری غنی به شمار می‌رود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها