|

رصد بازار

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400

پیش بینی ها در خصوص بازار بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 چیست؟

لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی ها در خصوص بازار بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 چیست؟ امروز دوشنبه 9 فروردین 1400 مصادف با عید نیمه شعبان بورس و فرابورس تعطیل می باشد. اما با گشایش معاملات بازار بورس فردا، شاخص کل بورس چه خواهد شد؟ در ادامه با نگاهی به روند معاملات روز گذشته و نظر کارشناسان به پیش بینی بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 خواهیم پرداخت.

در ابتدای معاملات روز گذشته یعنی یکشنبه 8 فروردین 1400 شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ربع ابتدایی حدود ۲  هزار واحد رشد کرد اما پس از مدتی تغییر جهت داد. در یک ساعت پایانی بار دیگر رو به بالا حرکت کرد اما در دقایق پایانی باز هم کاهش یافت تا در پایان معاملات شاخص کل یکشنبه، ۲ هزار و ۷۰۴ واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و ۳۰۶ هزار و ۸۵۵ واحد رسید.

در روز ‌‌یکشنبه شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم. ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۳۲۸ میلیارد تومان بود. در معاملات دیروز بیشترین خروج پول حقیقی را شرکت فولاد مبارکه (فولاد) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۶۴ میلیارد تومان بود. پس از فولاد، اپال و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. اما با توجه به موارد گفته شده پیش بینی ها در خصوص وضعیت بازار بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 چیست؟

پیش بینی بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400

پیش بینی بازار بورس به صورت کوتاه مدت کار ساده ای نیست. نمی توان گفت که فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 بورس چه خواهد شد؟ زیرا بورس بازار کوتاه مدت نیست و سیگنال های مختلفی می توانند به صورت لحظه ای بر بورس موثر باشند. اما اگر با دید بازتر و میان مدت و بلند مدت به بازار سرمایه وارد شده باشید، می توان پیش بینی هایی برای آینده بازار بورس داشت. از نظر کارشناسان سال ۱۴۰۰ می‌ تواند بسیار بهتر از سال ۱۳۹۹ شمسی باشد.

بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 چه می شود؟

به گزارش بورس فردا روز گذشته بازار سرمایه سیر نزولی داشت که می توان آن را به هیجان ناشی از امضای قرارداد ایران و چین دانست. عده ای از کارشناسان و تحلیلگران بازار سرمایه معتقدند که این قرارداد می تواند تاثیر مثبتی بر نمادهای صادرات محور داشته باشد در حالیکه دسته ای دیگر مخالف آن بودند زیرا بر این باورند که این قراردادموجب کاهش نرخ ارز می شود در حالیکه این بازار با دلار 20 هزار تومانی نیز بسیار ارزنده می باشد اما در نکل این سیر نزولی کوتاه مدت و هیجانی پیش بینی شده و فقط با صبوری، دید بلند مدت و کنترل رفتار های شتاب زده باید مانع از دامن زدن به هیجان موجود در بازار بورس شد.

پیام الیاس کردی و برخی دیگر از کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که تغییر دامنه نوسان، طوری که انتظار داشتیم تاثیری بر روند بازار سرمایه نگذاشت و مسئولین قصد دارند که در ماه جاری این دامنه را به حالت قبل بازگردانند.

عوامل مثبت و موثر بر بورس سال 1400

کارشناسان در خصوص پیش بینی بورس در سال 1400 و بعد از تعطیلات نوروز معتقدند که اولین دلیل رشد بورس پتانسیل ‌های رشد نهفته است. در سال ۹۹ بورس به بسیاری از متغیرهای رشد واکنش نشان نداد و این پتانسیل‌ ها امسال روی بازار سهام تاثیر خواهند گذاشت. اما نباید فراموش کرد که بورس بازاری بلند مدت است و از اولین روز معاملات سال ۱۴۰۰ قرار نیست رشد شارپی ببینیم. از طرفی ما سرمایه‌ های ترسو در بازار سهام زیاد داریم که متعادل و باز شدن قفل صف ‌های فروش باعث می‌شود تا از بازار سهام خارج شوند و اثر مخرب خود را در این مقطع خواهند گذاشت.

دومین عاملی که می‌ تواند سال ۱۴۰۰ را با سال ۹۹ متفاوت کند احتمال کاهش درگیری ‌های سیاسی داخلی بعد از انتخابات ۱۴۰۰ است و تا انتخابات برگزار نشود ما شاهد تقابل جناح‌ ها هستیم و از طرفی هر چقدر که زاویه دید رئیس جمهور جدید با دو قوه فعلی همدست ‌تر باشد تقابل سیاسی داخلی کمتر خواهد شد. در اینجا بحث اصلا درست یا غلط بودن سیاست ‌های تصمیم‌ گیری نیست اما هر چقدر دید دولت و سایر نهادهای نظارتی و قوه‌ها منسجم‌ تر باشد بازار سرمایه بهتر عمل خواهد کرد.

سومین عاملی که می‌توان به آن اشاره کرد فاصله زمانی بین تورم انتظاری و تورم است. در زمان تغییر دولت آمریکا از جمهوری‌ خواه به دموکرات انتظارات تورمی ما به شدت دستخوش تغییر شد ولی وقتی انتظاراتی که بازار داشت برآورده نشد این موضوع می‌تواند هم‌ زمان با کاهش ارزش پول ملی ما باعث رشد بازار سهام شود. کاهش ارزش پول ملی اتفاق خوبی نیست اما باعث رشد بورس در بلندمدت خواهد شد.

عامل چهارم که می ‌تواند باعث رشد بازار سهام در سال ۱۴۰۰ شود افزایش قیمت دلار است. به نظرم در سال ۱۴۰۰ در بازار داخلی ایران افزایش قیمت دلار محتمل است. همچنین کاهش ریسک ناشی از بیماری کرونا و افزایش قیمت کالاهای اساسی به واسطه بیماری کرونا در جهان سیگنال رشد قیمت‌های جهانی را در بردارد و احتمالا ما در سال ۱۴۰۰ با رشد معقول قیمت ‌های جهانی همراه خواهیم شد و این موضوع هم می‌تواند بازار سهام را رشد دهد.

عامل نهایی رشد بورس اثر تورم نهایی است. بورس ایران همیشه به صورت ذاتی با تورم همراه بوده است و بازار سهام در نیمه دوم سال ۹۹ به تورم واکنشی نشان نداده و به نظرم علاوه بر تورم سال ۱۴۰۰ تورم نهفته سال ۹۹ هم بر بازار سهام تاثیر خواهد گذاشت. این همسویی در بلندمدت قطعا اتفاق می ‌افتد. در کنار عوامل بالا رونق کسب و کار داخلی بعد از کرونا، کاهش تنش‌های سیاسی خارجی، افزایش ارزش جایگزینی شرکت‎‌ها، افزایش تقاضای بازارهای جهانی و مشخص شدن جایگاه اصلی بانک مرکزی و شورای عالی بورس در بازار سرمایه که در سال گذشته دچار لجام‌ گشیختگی شدند، می‌ تواند شرایط بورس را بهبود دهد.

با همه مواردی که گفته شد، بیشتر کارشناسان پیش بینی و دید بلند مدت مثبتی به بورس در سال 1400 دارند. البته هنوز کارشناسان نظر و پیش بینی های خود را در خصوص بازار بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 منتشر نکرده اند. در صورت انتشار پیش بینی بورس فردا سه شنبه 10 فروردین 1400 این خبر نیز به روز رسانی می شود. 

پیش بینی بورس در سال 1400

 به گزارش تجارت نیوز اگرچه سال ۹۹ سال بسیار عجیبی برای بازار سرمایه بود و بورس دو روی سکه را با هم دید اما به عقیده بسیاری از کارشناسان اتفاقات سال ۹۹ دیگر تکرار نخواهد شد و سال ۹۹ فرصتی بود که فعالان بازار سهام و دولت قدرش را ندانستند.

حسین شیبانی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با بورس ۱۴۰۰ گفت: نباید انتظار داشته باشیم در سال ۱۴۰۰ شاخص کل مانند سال ۹۹ رشد دو یا سه برابری داشته باشد. از طرفی هم ریزش زیاد هم دیگر محتمل نیست زیرا ریزش بورس زاییده رشد خطرناک بازار سرمایه بود.

شیبانی در رابطه با روند بازارها در سال ۱۴۰۰ گفت: متغییرهای اقتصادی از منظر تورم انتظاری و نسبت تحریمی کشور بیشتر از سال‌های قبل است. از طرفی واردات در کشور تقریبا تعطیل بوده و طرف تقاضا هیچ تحریکی نداشته است. به همین دلیل اگر درهای کشور باز شود و روابط با دیگر کشورها بهبود پیدا کند بازار سرمایه پتانسیل حرکت مثبت را بیش از سایر بازارها دارد. از طرفی مسئولین و رئیس بانک‌مرکزی در رابطه با کاهش نرخ ارز در سال ۱۴۰۰ حرف می‌زنند و این در حالیست که در اردیبهشت ماه آقای همتی برای نرخ تورم هدف ۲۲ درصدی پیش‌بینی کردند اما حالا تورم حدود ۴۰ درصد است. در رابطه با نرخ دلار نیز با توجه به حجم پول، رشد نقدینگی و تورم انتظاری بازار ارز روندی نزولی در سال ۱۴۰۰ نخواهد داشت. سناریوی کاهش قیمت ارز در ۶ ماه اول سال محتمل نیست.

این کارشناس در رابطه با احتمال مذاکرات در سال ۱۴۰۰ گفت: این احتمال وجود دارد که وضعیت اقتصادی برای ایران تسهیل شود اما این موضوع نیز به سیاست‌های خود ما بستگی دارد. مذاکرات رابطه مستقیمی با انتخابات و دولت بعدی در ایران دارد. دولت آمریکا هرگز با دولتی که ۳ ماه بیشتر از دوره چهار ساله‌اش نمانده است مذاکره نمی‌کند و مذاکره به دولت بعدی واگذار خواهد شد. هنوز کاندیدهای اصلی انتخابات ۱۴۰۰ مشخص نشدند اما با مشخص شدن کاندیدها می‌توانیم سیاست‌ خارجه و احتمال مذاکره را تحلیل کنیم. اگر گروهی که پتانسیل تعامل بیشتری دارند روی کار بیایند پالس مثبت بیشتری به بازار سهام مخابره می‌شود. اما در طرف مقابل اگر گروهی سرکار بیاید که به بسته بودن درهای کشور و عدم مذاکره اعتقاد داشته باشد بازار سهام دیرتر به تعادل خواهد رسید. هرچند در هر دو صورت من حرکت بازار سهام را رو به تعادل می‌دانم.

این کارشناس در ادامه گفت: تا زمان انتخابات ریاست جمهوری هیچ پالس مثبتی برای بازار سهام وجود ندارد و به نظر می‌رسد بازار سهام نیز تا آن زمان روندی متعادل خواهد داشت. اما برای روند بازار سهام در سال ۱۴۰۰ باید گزینه‌های اصلی ریاست جمهوری را ارزیابی کنیم و ببینیم واکنش غربی‌ها به رئیس جمهور جدید چیست.

وضعیت بازار سهام در سال ۱۴۰۰ به مراتب از ۶ ماه دوم سال ۹۹ بهتر است چون تورم انتظاری و خوش‌بینی به مذاکرات می‌تواند بر شرایط بورس اثرگذار باشد. همچنین بازار سهام در مقایسه با سایر بازارها ریسک کمتر اما سود بیتر را به دنبال خواهد داشت.

منبع: تیتر یک آنلاین

 • یاس ارسالی در

  واقعا" تآسف آوره که بلائی سر بورس و اعتماد مردم آوردین که خودتان بعنوان کارشناس نمیتونین فردا رو پیش بینی کنین
  در حالی که کارشناس به کسی میگن در سخت ترین شرایط اوضاع را تشخیص دهد
  عجب کارشناس های مستبصری!!!!!

 • rza2lux ارسالی در

  تیتر زدید که پیش بینی فردا ۳شنبه ۱۰فروردین بعد اینهمه توضیح دادید آخرش هم نگفتید فردا۳شنبه بازار مثبته یامنفی.
  خودمونیم کلآ ملت رو سرکار گذاشتید هاااا

 • ناشناس ارسالی در

  بورس ایران همیشه اما اگر دار فقط به منفی بگیرها فقط یه عده بی خبر دعوت کردن که کسریهاشون جبرانکنند وبه ریششون بخندند

 • ناشناس ارسالی در

  کارشناس محترم چرا بورس را با دولار یکی می کنی دولار همیشه افزایشی هست ولی بورس همیشه سقوط خجالت بکش با این کارشناس بودنت

 • سید فضیل جهانتاب ارسالی در

  مگه تا حالا کارشناسان بورس نظر درست دادهاند

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها