|

۱۰ درمان خانگی سریع برای دندان درد

در اینجا یک سری روش‌های تسکین فوری دندان درد را معرفی می‌کنیم تا در فاصله‌ای که برای دندان‌پزشکی وقت می‌گیرید، درد کمتری داشته باشید.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- احتمالا در گذشته دندان درد را تجربه کرده اید یا شاید همین حالا که در حال خواندن این مطلب هستید، دچار دندان درد باشید وقتی دندان درد داشته‌ باشید حتما با توصیه‌های دوستان و آشنایان مواجه می شوید که مثلا از روغن گل میخک یا یخ استفاده کنید. اما باید بدانید که تنها راه تسکین موفقیت‌آمیز درد دندان درمان علت اصلی زمینه‌ساز آن است که با مراجعه به دندان‌پزشک قابل اعتماد و ماهر امکان‌پذیر است معمولا وجود حفره ها، دندان‌های ترک خورده، آبسه (وجود عفونت)، یا یک وضعیت سینوسی می‌تواند سبب دندان درد شود. اما در اینجا یک سری روش‌های تسکین فوری درد را معرفی می‌کنیم تا در فاصله‌ای که برای دندان‌پزشکی وقت می‌گیرید، درد کمتری داشته باشید. تا زمانی که بتوانید یک پزشک را ملاقات کنید، این درمان‌های خانگی قابل اطمینان می‌تواند درد دندان را تسکین دهد.

Eugenia_Aromatica_essential_oil-min

۱ - روغن میخک

میخک، یک داروی گیاهی برای تسکین دندان درد است. این گیاه، یک مسکن طبیعی را حاوی می‌شود که در صورت استفاده درست می‌تواند سبب تسکین درد دندان شود. در صورتی که بافت لثه یا زبان حساس باشد، استفاده از روغن روی منطقه درد می‌تواند حال فرد را بد‌تر کند، پس جهت به دست آوردن نتیجه مطلوب از روشی که بیان می‌شود استفاده نمایید. دو قطره از روغن میخک را روی یک پنبه بریزید و آن را تا زمان فروکش کردن درد، پشت دندان قرار دهید. اما می‌توانید سراغ راه طبیعی تری هم بروید. کافی است یک دانه میخک را آنقدر بجوید که روغنش بیرون بیاید. میخک را می‌توانید به مدت نیم ساعت یا تا زمانی که دردتان آرام بگیرد، در دهان خود نگه دارید.

981579_500

۲ - فلفل قرمز و زنجبیل

فلفل قرمز و زنجبیل هر دو حاوی تسکین دهنده هستند و می‌توان از هر دو آن‌ها به صورت مجزا نیز استفاده نمود. هر یک از این مواد را در اندازه‌های مساوی با هم ترکیب کنید سپس مقدار کافی آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر در بیاید. یک گوله پنبه‌ای درست کنید سپس آن را در این ماده بغلتانید تا زمانی که درد دندان تسکین بیابد، روی دندانی که درد می‌کند اعمال کنید و نگه دارید. احتیاط کنید این مخلوط با لثه و زبان تان تماس پیدا نکند.

0231b2bb-3545-4f66-89be-5620d3b7cd25

۳ – آب نمک

یک قاشق غذا خوری نمک را در آب جوشیده حل کنید و سپس از آن به عنوان یک دهانشویه استفاده کنید تا تورم و التهابات کاهش یابد. مقدار کمی آب نمک را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بگردانید. آب نمک دهان را پاکیزه می‌کند و برخی از تورم‌های ایجاد شده بر اث آلودگی را بر طرف می‌کند. آب نمک برای تمیز کردن ناحیه عفونی و شستن عوامل عفونت زا از محل کاربرد دارد و التهابات را کاهش می‌دهد.

b2ap3_large_5b97ec75932c326cb840cb31_Mint-Tickets-Fresh-Tea-Herbal-Drink-Healthy-3383558

۴ – چای نعناع

چای نعناع دارای طعم و عطری خوبی است و تا اندازه‌ای نیز خاصیت بی حس کنندگی دارد. یک قاشق چایخوری نعناع را در یک فنجان آب جوش بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه دم کنید. بعد از اینکه چای سرد شد آن را در دهان تان بگردانید، می‌توانید آن را قورت بدهید یا بیرون بریزید. چای سیاه پر رنگ هم به دلیل حاوی بودن تانین ماده‌ای است با کاهش التهاب می‌تواند به کاهش درد دندان کمک کند. همچنین می‌توانید چای کیسه‌ای را که در کمی آب جوش بخیسانید و روی دندانی که درد می‌کند به صورت موقتی اعمال کنید.

1-1-1024x575-1

۵ – پر اکسید هیدروژن

برای از بین بردن برخی ناراحتی ایجاد شده در دهان و شستشوی دهان به کمک محلول ۳ درصد پر اکسید هیدروژن می‌توانید نتایج مطلوبی را بدست آورید. این محلول به ویژه در صورتی که دندان دردی همراه با تب و دهانی بد مزه دارید به شما کمک می‌کند برای دقایقی از درد خلاص شوید. مقداری محلول پراکسید هیدروژن را با مقدار مساوی آب مخلوط کنید و دهان را باآن شستشو دهید و سپس بیرون بریزید.

care-after-wisdom-teeth-surgery

۶ – یخ

یک تکه یخ کوچک را در پلاستیک و سپس داخل پارچه‌ای نازک قرار دهید و به مدت ۱۵ دقیقه آن را روی دندانی که درد می‌کند قرار دهید تا درد تسکین پیدا کند. همچنین می‌توانید از کیسه‌های یخ طبی روی گونه تان در جایی نزدیک به دندانی که درد می‌کند استفاده کنید. همچنین بر اساس روایات قدیمی اگر دست‌تان را با یخ ماساژ دهید دندان دردتان کاهش می‌یابد. هنگامی که اعصاب دست پیام سرما را به مغز برسانند این احتمال وجود دارد که بر پیام درد پیشی بگیرند. کافی است یک تکه یخ را در پارچه نازکی بپیچید و روی ناحیه گوشتیِ بین انگشت شست و انگشت اشاره خود ماساژ دهید.

b2ap3_amp_89458

۷ – شستشو با مِر (myrrh)

شستشو‌ی دهان با محلول مر می‌تواند کمک کننده باشد. مر کاهش دهنده التهاب است و همچنین باکتری‌ها را از بین می‌برد. ۱ قاشق چایخوری پودر مر را در ۲ فنجان آب به مدت ۳۰ دقیقه با حرارت ملایم بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و بگذارید خنک شود. ۱ قاشق چایخوری از این محلول را در نصف فنجان آب بریزید و هر روز ۵ تا ۶ بار دهان خود را با آن بشویید.

۸ – ابزار مخصوص شستشوی دندان

در صورتی که مشکل شما مربوط به لثه‌های در حال تحلیل رفتن باشد این کار درد ناشی از برخورد غذای گرم و سرد با دندان را تا میزان زیادی کاهش می‌دهد. هنگامی که بافت لثه‌ها تحلیل برود عاج دندان زیر مینا در معرض محیط دهان قرار می‌گیرد. عاج دندان قسمتی حساس است و با تغییر دما واکنش نشان می‌دهد. سعی کنید از مسواک‌های نرم‌تر استفاده نمایید تا از بافت لثه خود محافظت کنید و از تخریب بیشتر آن پیشگیری کنید.

تسکین-درد

۹ – پوشاندن ترک دندان با آدامس

هنگامی که یک دندان شکسته یا خالی شده از مواد ترمیمی است، می‌توان با آدامس جویده شده روی آن را پوشاند تا درد کاهش یابد. این کار را با دندان پر شده‌ای که موادش در حال بیرون ریختن است نیز می‌توان انجام داد تا زمانی که یک دندان پزشک ملاقات کنید. سعی کنید تا زمان درمان با دندان شکسته یا خالی شده از مواد ترمیمی چیزی نجوید تا درد افزایش پیدا نکند.

۱۰ – اعمال فشار

از تکنیک‌های طب فشار (acupressure) استفاده نمایید تا درد دندان به سرعت کاهش پیدا کند. برای دو دقیقه با انگشت شست نقطه‌ای از پشت دست مخالف تان را که در آن انتهای انگشت شست و اشاره به هم متصل می‌شوند، فشار دهید. این کار ترشح اندروفین‌ها (هورمون‌های احساس شادی و خوشایند تولیدشده در مغز) را تسهیل می‌کند.

منبع: ریدرز دایجست

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها