|

چطور یک زعفران دم کشیده خوش رنگ داشته باشیم؟

فرآیند آماده سازی زعفران بسیار مهم است در این بخش طریقه دم کردن، ساییدن و فریز کردن آن را به شما آموزش می دهیم.

لینک کوتاه کپی شد

همان طور که می دانید زعفران یکی از ادویه های پرکاربرد در آشپزی ایرانی می باشد که امروزه شهرت جهانی پیدا کرده و در سبد غذایی بسیاری از مردم دنیا به عنوان ادویه ای خوش طعم، خوشبو و خوش رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. زعفران همیشه نسبت به ادویه های دیگر قیمت خیلی بالاتری داشته و شاید بتوان آن را گران ترین ادویه جهان دانست. بنابراین با توجه به قیمت بالایی که دارد فرآیند آماده سازی آن بسیار مهم می باشد. به همین جهت در این بخش طریقه دم کردن اصولی، ساییدن و فریز کردن زعفران را به شما آموزش می دهیم پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

پودر کردن زعفران

برای دم کردن زعفران ابتدا آن را در یک هاون یا زعفران ساب می سابند. خرد شدن زعفران باعث می شود که طعم و رنگ آن سریع تر و بهتر آزاد شود امروزه هاون ها و زعفران ساب های متنوعی در طرح های مختلف در بازار وجود دارند که می توانید به سلیقه خود از یکی از آن ها استفاده کنید. اما به نظر من برای ساییدن زعفران نیازی به وسیله خاصی نیست پس اگر هاون یا زعفران ساب ندارید نگران نباشید می توانید زعفران را داخل بسته بندی نایلونی خودش با کمک یک قاشق پودر کنید.

3-IMG_9718

برای ساییدن زعفران به این روش بسته زعفران را مقابل خودتان قرار دهید و با پشت قاشق به طرف خودتان بکشید این کار را تا جایی ادامه دهید که زعفران کاملا پودر شود حواستان باشید اگر با تیزی قاشق روی بسته زعفران بکشید ممکن است پاره می شود. پودر کردن زعفران به این روش از پودر کردن آن در زعفران ساب و هاون خیلی بهتر است چون وقتی زعفران را با زعفران ساب یا هاون پودر کنید هر قدر هم که دقت کنید باز هم مقداری زعفران به دیواره ها می چسبد.

بعضی ها برای پودر کردن زعفران به آن قند یا شکر اضافه می کنند که اشتباه است چون قند و شکر باعث کدر شدن رنگ آن می شود در قدیم قند و شکر را به زعفران اضافه می کردند تا اگر زعفران نم کشیده بود قند یا شکر نم آن را بگیرد تا راحت تر پودر شود. اما امروزه برای گرفتن نم زعفران از روش های دیگری می توان استفاده کرد به عنوان مثال می توانید آن را چند لحظه داخل ماکروفر قرار دهید تا خشک شود بعد به همان روشی که گفتیم پودر کنید برای اینکه زعفران نم دار نشود بعد از استفاده باقی مانده آن را طوری بسته بندی کنید که هوا نکشد اگر زعفران نم دار باشد خوب رنگ نمی دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه زعفران اصل را از زعفران تقلبی تشخیص دهیم؟

دم کردن زعفران با آب جوش

برای دم کردن زعفران به این روش ابتدا آب را جوش بیاورید همیشه از آب 100 درصد جوش استفاده کنید آن را داخل یک لیوان شیشه ای بریزید بعد زعفران را از بالا به آن اضافه کنید. خیلی ها اول زعفران را می ریزند بعد روی آن آب می ریزند که این کار اشتباه است با این کار زعفران اصطلاحا دچار خفگی می شود و خوب رنگ پس نمی دهد بعد از اینکه زعفران را به آب جوش اضافه کردید یک نعلبکی روی لیوان بگذارید به آن زمان دهید تا دم بکشد.

همیشه سعی کنید از زعفران دم کرده غلیظ استفاده کنید، چون هر قدر زعفران را با آب بیشتری دم کنید کم رنگ‌تر می‌شود و مجبور می‌شوید برای به دست آوردن رنگ دلخواهتان از زعفران بیشتری استفاده کنید باید آب را به اندازه ای اضافه کنید که زعفران از حالت خمیری خارج شود.

Brewing-saffron

دم کردن زعفران با یخ و آب جوش

برای دم کردن زعفران به این روش به ازای ۱ قاشق چایخوری زعفران پودر شده ۲ قاشق غذاخوری آب جوش و ۲ تکه یخ به آن اضافه کنید و به آن مهلت دهید تا رنگش آزاد شود. افزودن یخ باعث می‌شود به زعفران شوک وارد شود و رنگ بیشتری پس دهد.

دم کردن زعفران با یخ

برای دم کردن زعفران به این روش برای ۱ قاشق چایخوری زعفران پودر شده باید از 4 تکه یخ استفاده کنید ابتدا یخ را داخل لیوان بگذارید سپس زعفران را روی آن بریزید به آن مهلت دهید تا رنگ پس دهد. اندازه این یخ ها هم همانی است که در یخ ساز فریزر های خانگی وجود دارد. 

نگهداری زعفران

زعفران دم کشیده را در ظرف در دار در فریزر نگهداری کنید و موقع استفاده اجازه دهید در دمای محیط یخ زدایی شود پس از هر بار استفاده، مجدد زعفران باقی مانده را داخل فریزر قرار دهید.

 

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی