|

روش استفاده درست و اصولی از کولر گازی / همراه با نکاتی برای کاهش چشمگیر هزینه برق

توی این مطلب، روش استفاده بهینه از کولر گازی رو توضیح میدیم تا در مصرف برق صرفه جویی کنی و وقتی قبض برق میاد از تعجب خشکت نزنه!

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- این روزا که هوا حسابی گرمه، خیلیا به خنکی و سرمایی که کولر گازی تولید می کنه پناه می برن. اگر از این وسیله برقی به درستی استفاده و از اون نگهداری کنی، میتونی از یک سو طول عمر کولر گازی رو افزایش بدی و از سوی دیگه، مصرف برق و هزینه ناشی از اون رو به طرز محسوسی کاهش بدی.

توی این مطلب، روش استفاده بهینه و اصولی از کولر گازی و دستگاه اسپیلت رو توضیح میدیم تا در مصرف برق صرفه جویی کنی و وقتی قبض برق رو می بینی از تعجب خشکت نزنه! تا پایان همراه ما باش.

kuler-gazi1

کولر گازی چجوری کار میکنه؟

کولر گازی با با ایجاد تهویه‌ مطبوع و تصفیه هوا، گرمای محیط رو با هوای خنک و خوشایند جایگزین میکنه. هوایی که کولر گازی در محیط زندگی و کار شما منتشر میکنه عاری از هرگونه ذرات آلوده‌ بیرونی، عاری از گرد و غبار اضافی و حتی عاری از باکتری ست.

کولر گازی با انجام فرآیند تبخیر مایع، محیط رو خنک میکنه. کمپرسور، یکی از قطعات مهم کولر گازیه که گاز خنک کننده ‌ای معروف به گاز مبرد را فشرده و وارد کنداستور میکنه و گاز خنک‌ کننده، سرد و به مایع تبدیل میشه. وقتی این مایع از لوله‌ ها عبور کنه، فشار رو کاهش میده. هنگام افت فشار، دمای جوش پایین میاد و موجب ایجاد گرمای مورد نیاز مایع میشه. وقتی ماده وارد اپراتور بشه، گرمای داخل اون رو میگیره و هوا رو خنک میکنه.

kuler-gazi4

بهترین دما برای کولر گازی ؛ 24 تا 26 درجه

بهترین بازه دمایی کولر گازی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراده. در این دما کولر گازی با عملکرد مطلوب میتونه محیط رو به سرعت خنک کنه. در این دما به کمپرسور فشار وارد نمیشه و مصرف برق هم بهینه خواهد بود. به دمای ۲۴ تا ۲۵ درجه دمای آسایش هم میگن و بهترین دما برای محیط به حساب میاد.

اگر کولر گازی روی دمای پایین تر از این بازه تنظیم بشه افراد ساکن در محیط به سرعت احساس سرما می کنن و مجبور میشن کولر رو برای مدتی خاموش کنن. خاموش و روشن کردن های زیاد علاوه بر افزایش مصرف برق به تدریج باعث ضعیف شدن کمپرسور و کاهش بازدهی اون میشه.

kuler-gazi6

هر چند ماه کولر گازی رو سرویس کنید

وقتی کولر گازی برای دو سه ماه کار می کنه به دلیل ورود گرد و خاک به داخل کمپرسور و کندانسور، نیاز به سرویس کامل داره. این گرد و غبار در موتور باعث کاهش بازدهی و افزایش فشار بر روی کمپرسور و در نتیجه افزایش مصرف برق میشه.

فیلترهای تصفیه هوا که در پنل کولر گازی قرار دارن هر چند ماه یک بار باید عوض بشن. این فیلترها وظیفه جذب گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوای اتاق رو بر عهده دارن. با هر بار سرویس کامل کولر گازی می تونید عمر دستگاه رو افزایش داده و تا ۲۰ درصد مصرف برق خانگی رو کاهش بدید.

kuler-gazi5

عدم استفاده از کولر گازی در ساعات پیک مصرف

در فصل تابستون ساعت ۱۹ تا ۲۲ پیک مصرف برق به حساب میاد. در این ساعات مصرف برق به اوج خودش میرسه و ولتاژ برق هم در کمترین حد خودش قرار میگیره. همچنین هزینه برق مصرفی در این ساعات در مقایسه با ساعات دیگه روز بیشتره. بنابراین بهتره در این ساعات کولر گازی خاموش باشه تا علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق، به موتور کولر گازی فشار وارد نشه.

kuler-gazi3

وسایل گرمایشی منزل رو کاهش بدید

در فصل تابستون باید تا جای ممکن استفاده از وسایل برقی که گرما تولید میکنن رو کاهش داد. اجاق گاز رو فقط در زمان نیاز روشن بذارید. لامپ های پر مصرف قدیمی رو از رده خارج کنید. تا جای ممکن از ورود نور خورشید به منطل و محیط کار خودتون جلوگیری کنید.

kuler-gazi2

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

دنیای سلبریتی ها

عصر تکنولوژی

نیازمندی‌ها