|

رژیم غذایی دوران بارداری چجوریه؟

بارداری و مواد غذایی ای که باید حذف بشند؛ سلامت مادر و بچه با یه رژیم غذایی سالم تامینه

Foods to avoid when pregnant

اگه به فکر سلامت خودت و فرزندت هستی باید با یه سری از مواد خوراکی توی دوران بارداری خداحافظی کنی یا حسابی کاهششون بدی.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- دوران بارداری اگرچه که دوران جذاب و هیجان انگیزی است اما به همون اندازه برای مادر سخت و دشوار هم هست، به همین خاطر این روز ها خانم های باردار با شرکت در دوره های مختلف سعی می کنند تا از سختی و دشواری این دوره کاهش بدند و بیشتر به سلامت خود و جنینشون توجه داشته باشند. داشتن سبک زندگی سالم برای زندگی سالم امر مهمی است اما در دوان بارداری اهمیت این موضوع چندین برابر میشه و مادر های باردار باید بیش از پیش به رژیم غذایی خود توجه داشته باشند چرا که مصرف بعضی از مواد غذایی می تواند دوران بارداری را تسهیل کند و به سلامت و تقویت بنیه مادر و فرزند کمک نماید و در عین حال مصرف برخی از دیگر از مواد غذایی می تواند سلامت آن ها را به خطر بیاندازد.

اگرچه که غالبا در دوران بارداری بیشتر بر روی مواد مغذی تاکید می شود اما همچنان حذف برخی از مواد غذایی و خوراکی هم مهم است و نباید از آن غافل شد به همین خاطر در ادامه ما برخی از مهم ترین مواردی را که باید از رژیم غذایی خود حذف کنید و یا کاهش دهید به شما معرفی می کنیم.

رژیم غذایی دوران بارداری چجوریه؟

1.تخم مرغ خام یا نیمه پخته را حذف کنید

سالامونلا یک باکتری باسیل گرم منفی است که عامل یکی از شایع ترین مسمومیت های غذایی می باشد. برای کاهش خطر ابتلا به این مسمومیت غذایی بهتر است هنگام خوردن تخم مرغ از پختن کامل آن اطمینان حاصل کنید و همچنین مصرف مواد غذایی ای مانند سس خانگی را که حاوی تخم مرغ خام هستند کاهش دهید و یا در بهترین حالت حذف نمایید.

2.مصرف کافئین خود را کاهش دهید

کافئین از آن دست مواردی است که باید در مصرف آن خیلی توجه داشته باشید چراکه دریافت سطح بالای کافئین می تواند خطر سقط جنین، وزن کم هنگام تولد همچنین تجربه زایمان سخت را افزایش دهد. به طور طبیعی در بسیاری از خوراکی ها و مواد غذایی کافئین وجود دارد مانند چای و شکلات و البته قهوه که سردمدار می باشد از طرف دیگر برخی از دارو ها یه خصوص دارو هی سرماخوردگی و آنفولانزا نیز حاوی کافئین هستند بنابراین حتما باید میزان کافئین دریافتی روزانه خود را در نظر داشته باشید و هنگام مصرف این چنین داروهایی با پزشک معالج خود مشورت نمایید. همان طور که اشاره شد نیازی به حذف کامل کافئین نیست اما بهتر است بیش از 200 میلی گرم در روز کافئین مصرف ننمایید.

رژیم غذایی دوران بارداری چجوریه؟

3.انرژی زا ها را محدود کنید

به گزارش شایانیوز، مصرف نوشیدنی های انرژی زا ابدا توصیه نیم شود چرا که آن ها حاوی سطح بالایی از کافئین هستند به علاوه غالبا مواد دیگری نیز در ترکیبات خود دارند که ابدا برای خانم های باردار توصیه نمی شوند.

4.مصرف الکل را از زندگی خود حذف کنید

هیچ سطح اطمینانی برای مصرف الکل وجود ندارد بنابراین حذف کامل آن در دوران بارداری بسیار ضروری است، حتا اگر شما در حال برنامه ریزی برای بارداری هستید یا فرزند شیرخوار دارید هم باید از نوشیدنی های الکلی دوری کنید. این نوشیدنی ها می توانند سلامت جنین یا نوزاد شما را به طرز جدی به خطر بیاندازند.

رژیم غذایی دوران بارداری چجوریه؟

5.بادام زمینی و مشتقات آن را در نظر داشته باشید

اگر به بادام زمینی و یا مشتقات آن مانند کره بادام زمینی حساسیت دارد مسلما باید آن ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید اما در غیر این صورت برخلاف آن چه که غالب افراد تصور می کنند حذف کامل هیچ گونه مواد خوراکی این چنین از رژیم غذایی طی دوران بارداری پیشنهاد نمی شود و شما می توانید با خیال راحت از بادام زمینی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم استفاده نمایید مگر این که پزشک معالج شما مصرف آن را برایتان منع کرده باشد. با این همه در نظر داشته باشید که مصرف بی رویه هیچ مواد غذایی ای هم حتا اگر مفید باشد طی این دوران پیشنهاد نمی شود و باید از مواد خوراکی در حد اعتدال استفاده کرد.

برای زندگی ای بهتر، صفحه زندگی سالم ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی