|

خاک مناسب برای پتوس؛ این خوشگلِ رونده با برگ های قلب قلبیش خونتو حسابی شیک میکنه

پتوس شرایط نگهداری ساده ای داره پس اگه چند روز دیر تر بهش آب بدید یا اینکه نور مناسب بهش نرسه دچار مشکل نمیشه اما مهمِ که خاکش مغذی باشه.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- پتوس یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانیست پس اگه در نگهداری گل و گیاه حرفه ای نیستید یا اینکه به دلیل مشغله تایم کافی برای رسیدگی ندارید ما ایشون رو بهتون معرفی می کنیم. این روندهِ جذاب و خوشگل که بومی جزایر سلیمان است با نام های پیتوس، پوتوس، پوتین طلایی و انگور نقره ای شناخته می شود.

پتوس انواع مختلفی داره که البته ما با پتوس سبز بیشتر آشنا هستیم و اونو بیشتر توی خونه ها و گل فروشی ها می بینیم. در حالی که پتوس مرمری، پتوس ابلق، پتوس بلک، پتوس نقره ای، پتوس مانجولا و پتوس ارتشی از انواع رایج این گل جذاب هستند.

همان طور که گفتیم پتوس شرایط نگهداری ساده ای داره پس اگه چند روز دیر تر بهش آب بدید یا اینکه نور مناسب بهش نرسه دچار مشکل نمیشه اما خیلی مهمِ که خاکش مغذی باشه چرا که به دلیل رونده بودن و سرعت زیاد رشد ساقه ها خاک باید غنی باشه تا ریشه رشد کافه داشته باشه و بتونه مواد مغذی رو به برگ ها و ساقه برسونه. ترکیب پرلیت و پیت ماس+ مقداری خاک باغچه + ورمی کمپوست برای پتوس مناسب است.

petos-satin-2

خاک پتوس باید زهکشی مناسبی داشته باشه

زهکشی یعنی شما شرایطی رو برای گلدان و خاک ایجاد کنید که آب رو به خوبی از خودش عبور بده. زهکشی در گلدان همان منافذ باز کف گلدان است که باعث میشه بعد از آبیاری آب اضافی ازش خارج بشه. منظور از زهکشی خاک هم این است که خاک باید به گونه ای باشه که بعد از آبیاری آب رو در خودش ذخیره نکنه و به راحتی عبور بده پس خاک سنگین برای پتوس مناسب نیست.

severin-candrian-dTLeHGu9FAw-unsplash-min-scaled-e1633192816527

هر از گاهی خاک گلدان را عوض کنید

اگه یادتون باشه گفتیم که پتوس چون گیاهی رونده است نیاز به خاک مغذی داره تا ریشه رشد مناسبی داشته باشه و بتونه مواد مغذی و املاح رو به ساقه و برگ ها برسونه. بنابراین قبل از آن که مواد مغذی و املاح خاک تموم بشه حتما خاک رو عوض کنید یکی از نشانه های تموم شدن مواد مغذی اینِ که گیاهتون به سرعت پژمرده میشه. برای تعویض خاک بهترِ خاک را کامل از ریشه جدا کرده، ریشه را به مواد قارچ کش آغشته کنید و از نداشتن آفت آن مطمئن شوید. سپس بعد از ترکیب خاک و ضد عفونی کردن گلدان، ریشه را درون خاک کاشته و روی آن را بپوشانید. پس از این مرحله باید به اندازه ای به گیاه آب بدید که ریشه در آب غرق نشود.

پتوس-طلایی-500x500

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی