|

مزایای استفاده از چای سبز

هفت مزیت باور نکردنی چای سبز؛ دلایلی که شما را مجاب به نوشیدن این چای می کند

چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی هایی است که هر کس می تواند به رژیم غذایی خود اضافه کند، چرا که این نوشیدنی سرشار از مزایای سلامتی می باشد.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- چای سبز یکی از سالم ترین نوشیدنی هایی است که هر کس می تواند به رژیم غذایی خود اضافه کند، زیرا سرشار از مزایای سلامتی است. اگر شما از آن دست افرادی هستید که بدون اطلاع قبلی از مزایا و فواید یک خوراکی آن را به رژیم غذایی خود اضافه نمی کنید حتما به خواندن ادامه دهید که پس از آگاهی از مزایای بی نظیر این نوشیدنی برای مصرف آن مصمم خواهید شد.

هفت مزیت استفاده از چای سبز:

1.حاوی ترکیبات زیست فعال

چای سبز چیزی فراتر از یک نوشیدنی آبرسان است، درحقیقت این چای حاوی طیف وسیعی از ترکیبات سالم است که آن را به نوشیدنی ای خارق العاده تبدیل می کند. برای مثال چای سبز حاوی سطح بالایی از پلی فنول هاست که دارای فواید سلامت ای مانند کاهش التهاب و کمک به مبارزه با سرطان می باشند.

از طرفی دیگر چای سبز حاوی ترکیبی به نام کاتچین (EGCG) می باشد، آنتی اکسیدان های طبیعی ای که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنند؛ این مواد همچنین می توانند تشکیل رادیکال های آزاد را در بدن کاهش دهند و از سلول ها و مولکول ها در برابر آسیب محافظت کنند. در حقیقت کاتچین ها یکی از قوی ترین ترکیبات موجود در چای سبز است و تحقیقات متعددی نشان داده اند که یکی از ترکیبات اصلی ای که باعث می شود این چای خواص دارویی داشته باشد کاتچین ها هستند.

best-time-for-green-tea-1024x682

2. بهبود عملکرد مغز

به گزارش شایانیوز، چای سبز حاوی کافئین و اسید آمینه ای به نام L-theanine می باشد که هر دو آن ها می توانند به روش های گوناگون و با عملکردی متفاوت باعث بهبود عملکرد مغزی شما شوند.

3.افزایش چربی سوزی

اگر به لیست مواد تشکیل دهنده هر مکمل چربی سوزی نگاه کنید، به احتمال زیاد چای سبز در آن وجود خواهد داشت. علت آن نیز این است که طبق تحقیقات، چای سبز می تواند چربی سوزی را افزایش داده و سرعت متابولیسم را بالا ببرد. از طرفی دیگر کافئین موجود در چای سبز نیز می تواند با دردسترس قرار دادن اسیدهای چرب موجود در بافت های چربی به عنوان انرژی، باعث بهبود عملکرد فیزیکی شود.

به این ترتیب خیلی خلاصه می توانیم بگوییم که چای سبز می تواند سرعت متابولیسم و ​​چربی سوزی را در کوتاه مدت افزایش دهد.

4.کاهش خطر ابتلا به سرطان

علت اصلی بروز سرطان رشد کنترل نشده ی سلول ها می باشد؛ از طرفی تحقیقات مختلف نشان داده اند که آسیب اکسیداتیو می تواند منجر به التهاب مزمن و در نهایت بروز بیماری هایی نظیر سرطان شود، خوشبختانه آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز می توانند به محافظت از بدن در برابر آسیب اکسیداتیو کمک نمایند، چراکه چای سبز منبع عالی ای از آنتی اکسیدان های قوی می باشد.

اگر می خواهید که حداکثر استفاده را از فواید سلامتی چای سبز ببرید بهتر است که از افزودن شیر به چای خود اجتناب کنید، چراکه برخی از مطالعات حاکی از آنند که افزودن شیر به چای ممکن است ارزش آنتی اکسیدانی موجود در برخی از چای ها را کاهش دهد.

Does-Green-Tea-Reduce-the-Risk-of-Cancer_

5.کمک به کاهش وزن

با توجه به اینکه چای سبز می تواند در کوتاه مدت متابولیسم را افزایش دهد، منطقی است که در کاهش وزن نیز موثر باشد. تا کنون چنیدن مطالعه نشان داده اند که چای سبز می تواند به کاهش چربیِ بدن به ویژه در ناحیه ی شکم کمک کند. البته باید این نکته را یادآور شویم که تاثیر چای سبز بر کاهش وزن همچنان در دست تحقیق است و نتایج قطعی ای در این باره وجود ندارد.

6.پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی

شاید باور کردنش سخت باشد اما بیماری های قلبی عروقی، از جمله بیماری قلبی و سکته مغزی، علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان به حساب می آیند. مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که چای سبز می تواند برخی از عوامل خطر اصلی این بیماری ها را بهبود بخشد، برای مثال می تواند منجر به بهود سطح کلسترول LDL (بد) شود. همچنین چای سبز ظرفیت آنتی اکسیدانی خون را افزایش می دهد که از ذرات LDL در برابر اکسیداسیون محافظت می کند، در غیر این صورت بخشی از روند ابتلا به بیماری قلبی خواهند بود. با توجه به اثرات مفید بر روی عوامل خطر، ممکن است تعجب آور نباشد که افرادی که چای سبز می نوشند تا 31 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی عروقی هستند.

7.پیشگیری از دیابت نوع 2

مطالعات صورت گرفته نشان می دهند که چای سبز می تواند حساسیت به انسولین را بهبود بخشد و منجر به کاهش سطح قند خون شود و به این ترتیب نهایتا به پیشگیری از بیماری دیابت نوع 2 کمک خواهد کرد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید بر اساس بررسی 7 مطالعه با مجموع 286701 نفر، افرادی که چای می نوشند 18 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

11

خلاصه:

 چای سبز دارای طیف وسیعی از فواید سلامتی می باشد که می تواند مزایای بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد. به این ترتیب ممکن است که تمایل داشته باشید تا برای کاهش وزن، کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن و به طور کلی احساس بهتر ، این نوشیدنی را به رژیم غذایی خود اضافه نمایید.

برای زندگی ای بهتر، صفحه زندگی سالم ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی