|

کلم برکلی و سلامتی

کلم بروکلی یک سبزی سالم و فوق العاده مقوی؛ هفت مزیت سلامتی که فکرش را هم نمی کنید

کلم بروکلی یکی از سالم ترین و مقوی ترین سبزیجاتی است که می توان آن را به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کرد و از مزایای سلامتی آن بهره مند شد

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- کلم بروکلی یکی از سالم ترین و مقوی ترین سبزیجاتی است که بر روی کره ی زمین وجود دارد و هر انسانی می تواند آن را به راحتی به رژیم غذایی خود اضافه کند. این سبزی به طرز اعجاب آوری یک نیروگاه تغذیه ای از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر، آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات زیستی به حساب می آید. هرچند که بروکلی سرشار از مزایا و فواید سلامتی است اما در ادامه ما چند مورد از برترین مزیت های سلامتی آن را با شما به اشتراک می گذاریم.

هفت مزیت کلم بروکلی برای سلامتی:

1.محافظت در برابر انواع خاصی از سرطان

کلم بروکلی حاوی ترکیبات زیستی فعالی است که می توانند آسیب های سلولی ناشی از برخی بیماری های مزمن را کاهش دهند؛ در حقیقت چندین مطالعه ی صورت گرفته نشان داده است که مصرف این سبزی می تواند از بدن در برابر برخی از انواع سرطان به شرح زیر محاظت کند:

  • سرطان سینه
  • سرطان پروستات
  • سرطان معده و شکمی
  • سرطان کلیوی
  • سرطان مثانه

مزایای سلامتی کلم بروکلی

2.کنترل قند خون

مطالعات صورت گرفته حاکی از آنند که کلم بروکلی به خاطر محتوای آنتی اکسیدانی ای که دارد می تواند به کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. از طرفی دیگر بروکلی منبع قوی ای از فیبر می باشد که بر اساس تحقیقات صورت گرفته به نظر می رسد مصرف فیبر غذایی با کاهش قند خون و کنترل بهتر دیابت مرتبط می باشد.

3.محافظت از سلامت قلب

به گزارش شایانیوز، افزایش سطح کلسترول و تری گلیسیرید LDL ،به عنوان عوامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی شناخته شده می شوند، و بروکلی ممکن است که در بهبود این نشانگرها نقش داشته باشد. از طرفی دیگر برخی از مطالعات حاکی از آنند که آنتی اکسیدان های خاص موجود در بروکلی می توانند خطر کلی حمله ی قلبی را کاهش دهند. به علاوه به طور کلی افزایش سطح مصرف غذاهای غنی از فیبر مانند بروکلی می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی کمک نماید.

4.هضم سالم و کاهش یبوست

بروکلی سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان می باشد و هر دو این موارد نیز می توانند به بهبود عملکرد روده و سلامت گوارش کمک کنند. منظم بودن عملکرد روده و یک جامعه قوی از باکتری های سالم در روده بزرگ شما دو جزء حیاتی برای سلامت دستگاه گوارش می باشند. خوردن غذاهای غنی از فیبر و آنتی اکسیدان مانند کلم بروکلی می تواند در حفظ عملکرد سالم روده نقش داشته باشد.

مزایای سلامتی کلم بروکلی

5.سرشار از ویتامین C

سیستم ایمنی بدن انسان پیچیده است و برای عملکرد صحیح به مواد مغذی زیادی نیاز دارد. ویتامین C مسلما ضروری ترین ماده مغذی برای عملکرد سیستم ایمنی است و کلم بروکلی مملو از آن است. تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C هم در پیشگیری و هم در درمان بیماری های مختلف نقش دارد.

6.حاوی آنتی اکسیدان های قوی

محتوای بالای آنتی اکسیدانی کلم بروکلی می تواند یکی از بسیار مزایای سلامتی آن برای انسان باشد. همان طور که می دانید آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد را مهار یا خنثی می کنند و نتیجه ی این امر کاهش التهاب و ایجاد یک اثر محافظتی کلی برای سیستم می باشد. برای مثال بروکلی حاوی مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان های لوتئین و زآگزانتین است که می توانند از استرس اکسیداتیو و آسیب سلولی در چشم شما جلوگیری کند. به طور کلی بروکلی حاوی چندین آنتی اکسیدان قوی است که ممکن است از سلول ها و بافت های سالم در سراسر بدن شما حمایت کند.

7.تقویت استخوان ها و مفاصل سالم

بسیاری از مواد مغذی موجود در کلم بروکلی برای حمایت از استخوان های سالم شناخته شده است و ممکن است از اختلالات مرتبط با استخوان جلوگیری کند. برای مثال کلم بروکلی منبع بسیار خوبی از ویتامین K و کلسیم می باشد، دو ماده مغذی حیاتی برای حفظ سلامت و قوام استخوان ها، همچنین حاوی زینک، ویتامین A و C نیز می باشد که برای سلامت استخوان ها ضروری هستند.

مزایای سلامتی کلم بروکلی

خلاصه:

کلم بروکلی یکی از سالم ترین سبزیجات ممکن است که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید و از انواع مزایای سلامیت آن بهره ببرید اما همچنان باید توجه داشته باشید که سلامتی انسان صرفا با یک غذا یا خوراکی خاص بدست نمیاد و بروکلی نیز تنهای یکی از هزاران غذای سالم است که می تواند به حفظ سلامت شما کمک کند.

برای زندگی ای بهتر، صفحه ی زندگی سالم ما را دنبال کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی